Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Artık paketi de yiyeceğiz

> 1 <

007mehmet

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2504 ileti
Yer: ANTALYA
İş: öğrenci
Kayıt: 20-04-2007 16:17

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #338398 06-08-2009 22:22 GMT-1 saat    
Gıdanın raf ömrünün uzatılması ve çevre sağlının sağlanması kapsamında yapılan çalışmaların, yenilebilir ambalaj üzerine araştırmaları artırdığı, birçok gıdanın, üzerinde bulunan film kaplaması şeklindeki ambalajıyla tüketilebileceği bildirildi.

Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Arzu Akpınar Bayizit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan plastik ambalajların, petrol türevi sindirilemeyen polimerler olduğunu söyledi.
Bu ürünlerin ekolojik dengeye zarar verdiğini ve üretici firmaların yüksek atık yönetimi nedeniyle fazla harcama yapmasına yol açtığını dile getiren Bayizit, bundan dolayı araştırmaların gıda kalitesinden ödün vermeden, raf ömrünü iyileştirebilecek, düşük maliyetli ve çevreci ambalajlar üzerine yoğunlaştığını bildirdi.

Bayizit, ambalajlamanın gıda ürünlerinin depolama ve taşınması sırasında kalite özelliklerini koruyacak biçimde yapılması gerektiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

''Bu kapsamda yenilebilir ambalaj konusunda araştırmalar giderek artmaktadır. Bu ambalaj çeşidinin asırlar öncesinde uygulandığı hatta Çin'de 12. yüzyılda taze limon ve portakalların korunması amacıyla yüzeylerinin mumlandığı bilinmektedir. Bu kaplama, gaz alışverişini önlediği için solunumu kısıtlamakta ve daha uzun süre ürünün taze özelliğinin korunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, 16. yüzyılda gıdaların yüzeyinin yağla kaplanmasının amacı da aynıdır. Yenilebilir ambalajlar (film ve kaplamalar) doğal ve biyolojik olarak geri dönüşümlü maddelerden yapıldıkları için çevreyi kirletmeyen ve çevrenin korunmasına katkıda bulunan ambalajlar olarak tanımlanabilirler.''

Yenilebilir ambalajların, aroma bileşiklerinin, antioksidanların, antimikrobiyal maddelerin, pigmentlerin, kararma reaksiyonlarını durduran iyonların ve vitaminlerin içerde tutulmasını sağladığını anlatan Bayizit, şöyle konuştu:

''Oldukça ince uygulanan bu tür ambalajlar, polisakkarit, protein ve yağ gibi yüksek molekül ağırlığındaki polimerlerden yapılmaktadır. Polisakkarit film ve kaplamalardan pektin, nişasta, dekstrin ve selüloz, lipit film ve kaplamalardan asetillenmiş monogliseritler, mumlar ve yüzey aktif maddeler, protein film ve kaplamalardan ise kollajen, jelatin, buğday gluteini, mısır gluteni, süt proteinleri ve soya proteinleri, gıdalara en çok uygulananlardır. Ambalajın nem ve oksijene dayanım etkinliğinin artırılması konusunda destekleyici özellik gösteren bu film ve kaplamalarla raf ömrü uzatılabildiği gibi dış görünüşte parlaklık kazandırılarak ürünün cazibesi de artırılabilmektedir.''

Bayizit, gelişmiş ülkelerde meyve-sebze, su, et ve süt ürünlerinde uygulamaları bulunan yenilebilir ambalajların Türkiye'de kullanılmadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Bilimsel çalışmalar ivme kazanmış durumda. Gıda firmalarının farklı geçirgenlik özelliklerine sahip, ürün aroma ve yapısını koruyan, onları mekanik etkilere ve mikrobiyolojik bozulmalara karşı dayanıklı yapan, toksik etki göstermeyen ve en önemlisi çevre kirliliğini önleyen ucuz ve uygulaması kolay olan bu ambalajlama sistemine geçmesi güvenli gıda tüketiminde zorunluluk haline gelmektedir.''

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


MSN

Assasin

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2082 ileti
Yer: Manhattan
İş: Öğrenci
Kayıt: 25-03-2006 08:01

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#338448 07-08-2009 01:05 GMT-1 saat    
Hijyen azalır ama o zaman...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu> 1 <