Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

ABD MSN`i İzliyor

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347579 01-04-2006 15:45 GMT-1 saat    
Beş bin ABD`linin dinlendiğinin ortaya çıkması ile gözler bu takibi yapan NSA`ya çevrildi. Dünyanın her noktasındaki telefon, kredi kartı, chat odası, e-mail, hatta fakslar bile takip altında.

eş bin ABD`linin telefon ve e-postalarının izlendiğinin ortaya çıkması ile gözler Bush`un emri ile bu takibi yapan NSA`ya çevrildi. NSA, dünyanın her noktasındaki telefon konuşmalarına, kredi kartı hareketlerine, chat odalarındaki konuşmalara, e-mail`lere hatta faks mesajlarına dahi ulaşabiliyor. Saatte 27 milyon konuşma kayıt altına alınabiliyor. Abdullah Öcalan`ın yerin de Suriye`den ayrıldıktan sonra Echelon sistemi tespit etmişti.

Beyaz Saray`ın 5 bini aşkın kişinin telefon ve e-posta trafiğini mahkeme kararı olmaksızın dinlediğine ilişkin skandal, ABD`nin en gizli kurumu olarak bilinen Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) ile ilgili ayrıntıları da ortaya çıkardı.

ABD`nin terörle savaştaki en büyük gücü ne tanklar, ne destroyerler ne de savaş uçakları... Pentagon için hayati önem taşıyan tek silah istihbarat bilgileri. Bu bilgilerin elde edilmesi için Bush yönetiminin sahip olduğu en büyük koz ise "Echelon" adı verilen dinleme sistemi. ABD, 90`h yılların sonuna doğru hız verdiği bu sistem sayesinde uzaydaki casus uydularını kullanarak dünyanın her bölgesindeki güvenli olmayan telefon hatlarına, internet kayıtlarına hatta faks mesajlarına bile ulaşabiliyor. Bu verileri ele geçiren teşkilat ise Amerika`nın en gizli teşkilatı olarak bilinen NSA, yani Ulusal Güvenlik Teşkilatı. 1952 yılında kurulan NSA, geçtiğimiz hafta ortaya çıkan telekulak skandalinin da baş aktörü. Bush`un emriyle mahkeme kararı olmaksızın 5 bin ABD`liye ait telefon ve e-posta bilgilerini dinleyen NSA, aslında bu operasyonu sadece ABD içinde yapmıyor. Hatta, Amerika dışındaki ülkelerde yürütülen dinleme faaliyetleri çok daha kolay gerçekleşiyor. Çünkü NSA, kendi vatandaşlarını dinlemek için mahkeme kararına ihtiyaç duyuyor. Afganistan ya da Türkiye`deki bir telefon konuşmasını kaydetmek içinse bu izne ihtiyacı yok. Tek yapması gereken casus uyduyu konuşmanın yapıldığı ülkenin üzerine sevk etmek.

MSN bile izleniyor

NSA`nın şu anda milyonlarca kişi tarafından internette haberleşmek için kullanılan MSN programı bile dahil olmak üzere tüm dünyayı denetim altına almasına sebep olan proje 11 Eylül saldırılarının ardından 2002 yılında Bush yönetimi tarafından alınan bir kararla devreye sokuldu. "İstihbarat Bilinci" kod adlı bu program kapsamında NSAya ABD içinde ve dışında gerçekleşen kuşkulu telefon konuşmalarından kredi kartı faaliyetlerine kadar elektronik ortamda saklanan tüm bilgileri izleme yetkisi verildi.

Öyle ki, NSA uzmanları Afrika`daki bir bilgisayarda tutulan veteriner kayıtlarını bile gözetim altında tutabiliyordu. Ancak bu projenin basına sızmasıyla birlikte büyük bir skandal da açığa çıktı. Bush yönetiminin mahkeme kararı olmaksızın ABD vatandaşlarına yönelik istihbarat faaliyeti yürüttüğü belirlenince Pentagon projeyi durdurarak başındaki emekli Amiral John Poindexter`i de görevden aldığını açıkladı. Ancak geçtiğimiz hafta ortaya çıkan telekulak skandalıyla birlikte şimdi bu projenin gizliden gizliye devam ettiği iddiaları yeniden gündeme geldi.

Kaynak:

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <