Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Toshiba’nın ilk HD-DVD cihazı çıktı

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347586 23-04-2006 15:45 GMT-1 saat    
Toshiba, Sony ile arasındaki yeni kuşak DVD standartı yarışında bir adım önde geçti. İlk HD-DVD oynatıcı Japonya ve ABD’de satışta. Her bir HD-DVD 30 GB veri depoluyor.

TOKYO / LONDRA - Son dört yıldır yeni kuşak DVD standartı olarak kabul görmek için Toshiba’nın HD-DVD teknolojisi ile Sony’nin BluRay teknolojisi rekabet içindeydi. Mavi lazer teknolojisiyle çalışan her iki standartın da kullanıcılardan kabul görmesi için öncelikle piyasaya çıkması gerekiyor. Toshiba elini çabuk tutarken, BluRay cephesinden Samsung’un ilk ürünü ancak 25 Haziran’da çıkacak.

Gelecek aylarda Sony ve Toshiba yeni kuşak DVD standartında yeni ürünlerini piyasaya sunacak. Toshiba ve Sony’nin yanı sıra bu firmalarla işbirliği yapan diğer şirketler de yeni ürünlerini satışa çıkaracak.

Mavi lazer teknolojisi kullanan HD-DVD standartı, tek taraflı olarak mevcut DVD’lerin 3 katına kadar veri depolayabiliyor. Tek taraflı bir HD-DVD, 15GB veri saklıyor. Bu diskler istenirse çift taraflı olabiliyor. Sony’nin geliştirdiği rakip standart BluRay diski ise, 25 GB kapasiteye sahip. Mevcut DVD’ler 4.7GB veri depoluyor.

SONY-TOSHIBA REKABETİ
Sony ve Samsung’un başını çektiği BluRay formatı ile Toshiba’nın lideri olduğu HD-DVD formatı yaklaşık 4 yıldır geleceğin DVD standartı olarak kabul görmek için rekabet ediyordu. Her iki taraf da, kendi DVD standartlarında, film ve müzik şirketleri için önem taşıyan içerik koruması özelliğini oturtmaya çalşıyordu. DVD standartları arasındaki rekabetin bir benzeri 1980’lerde video kasetler arasında yaşanmış ve Sony’nin beta formatı JVC’nin VHS standartına yenilmişti.

PİYASADA GÜÇLÜ OLAN KAZANIR
Yeni kuşak formatlar piyasada ulaştığı satış rakamı mertebesinde destek görecek. Film, bilgisayar ve oyun sektöründeki üretici ve tüketici unsurlar bu iki format arasında kendi kullanımlarına göre tercihler yapacak ve sonuçta bir format diğerine üstün gelecek.

HD DVD formatı yazılım devi Microsoft ve çip devi Intel’in desteğini alarak rekabette önemli bir kazanım elde etmişti. Hollywood film şirketleri ise yeni format konusunda ikiye ayrılmış durumda. Disney, 20th Century Fox Sony’yi, Universal ise HD DVD’yi destekliyor. Warner Bros ve Viacom her iki formatı da destekliyor.
Hacmi 20 milyor doları geçen video oyun sektörü de yeni kuşak formatın piyasada kabul görmesinde etkili olacak.

İLK ÜRÜN: TOSHIBA HD-XA
Toshiba’nın satışa çıkardığı ilk HD-DVD oynatıcı HD-XA1’de bölge şifresi bulunmuyor. Japonya’da satılan cihaz yeni format HD-DVD’ın yanı sıra mevcut DVD ve CD’leri de çalıyor. Kullanıcının elindeki diskin standartına göre, cihazın HD veya diğer ayarları analog bağlantıdan yapılıyor. Audio olarak cihaz Dolby Digital Plus, Dolby True HD ve DTS-HD standartlarını destekliyor. Cihazın Japonya satış fiyatı 845, ABD fiyatı ise 800 dolar olarak açıklandı.

TOSHIBA QOSMIO G30
Toshiba’nın multimedya özellikli dizüstü bilgisayarı Qosmio G30, ilk HD-DVD içeren bilgisayar olacak. Mayıs’ta Japonya, Avrupa ve ABD’de satışa çıkacak olan dizüstü, 2 GHz Intel Core Duo işlemcili olup, 1920x1200 piksel çözünürlüklü 17-inç ekrana sahip.

Kaynak: BBC ve PCWORLD’ten derlenmiştir.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <