Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

İnternet 2'de Rekor Saniyede 8.8 Gigabit

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347591 27-04-2006 20:19 GMT-1 saat    
Yeni kuşak internet olarak olarak nitelenen ‘ultra-hızlı’ Internet2 ağı üzerinde, bilim insanları saniyede 8.8 Gigabit veri iletimi gerçekleştirdi.NEW YORK - Internet2 sayesinde, gelecekte bilim insanları dünya çapındaki teleskopları birbirlerine bağlayarak, ortak bir sistem oluşturabilecek. Internet2 konsorsiyumunun başkanı Douglas Van Houweling, yeni kuşak internetin 2007’nin sonbaharında hazır olacağını söyledi. Uzmanlar, son elde edilen değerin Internet2’nin teorik olarak 10Gbps hızına erişebileceğini gösterdiği vurguluyor. Bu, mevcut genişbant bağlantıların binlerce katı demek.

Internet2 üzerindeki veri iletim hız denemesi Tokyo ile Amsterdam üniversiteleri arasında yapıldı. Veri önce Tokyo’dan Seattle’a gönderildi, sonra da Amsterdam’dan Chicago’ya ve en sonunda Tokyo’ya geri döndü.

Daha önceki rekor saniyede 7.99 Gigabit’ti. Van Houweling, yeni internet ağı sayesinde yüksek çözünürlüklü fimleri indirmenin sadece ‘birkaç saniye’ süreceğini belirtiyor.

10 FARKLI DALGABOYU
Internet2 ağı, özellikle üniversiteler arasında kurulacak ve ilk etapta bilimsel amaçla kullanılacak. Üniversiteler ve araştırma kurumları verileri, birbirleri arasında değiştirecek. Internet2 ağı için yeni kabloların döşenmesi gerekecek. Internet2 kabloları, tek şerit üzerinden 10 ayrı dalgaboyunda veri iletimi yapabilecek. Kablo kapasitesinin 100 Gbps olması gerekiyor.

YÜZLERCE TELESKOP TEK SİSTEME DÖNÜŞECEK
Internet2’yi geliştiren yüzlerce üniversitenin ortak olduğu konsorsiyumun başkanı Van Houweling, Internet2’nin esas işlevinin bilimsel olduğunu vurguluyor.

Yeni kuşak internet ağları sayesinde astronomlar dünya çapındaki radyo teleskoplarını birbirlerine bağlayarak, tek bir gözlem aracı oluşturabilecek. Internet2 sayesinde, dünyanın herhangi bir üniversitesindeki fizikçiler, Cenova’daki dünyanın en büyük parçacık çarpıştırıcısına bağlanabilecek.

Van Houweling, gelecekte yapılacak uygulamalar için saniyede 10 Gigabit’in dahi yetersiz kalacağını, o nedenle daha da yüksek hız sınırlarına erişmek niyetinde olduklarını ifade etti. Yeni kuşak internet ağı Van Houweling’un adını açıklamadığı bir şirket tarafından idare edilecek.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <