Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Google, Microsoft’u dava edebilir

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347602 02-05-2006 18:39 GMT-1 saat    
Google, internet tarayıcısı IE 7’nin kullanıcıları direkt olarak Microsoft arama motoruna yönlendirdiğini savunuyor. Google, konuyla ilgili olarak ABD ve AB’deki rekabet kurumlarıyla temasta.

SEATTLE -
İnternetin en büyük arama motoru Google, rakibi Microsoft’un internet tarayıcısı Internet Explorer’ın yeni versiyonuyla sıkıntıda. Google, Internet Explorer 7’nin kullanıcıları arama yapmak istediklerinde, otomatik olarak MSN’in arama sitesine yönlendirdiğini savunuyor.

Google’ın, ABD ve AB rekabet otoritelerine Microsoft’un son internet tarayıcısının firmanın diğer ürünlerine destek verdiği yönünde şikayetlerini dile getirdiği belirtiliyor. Google’ın rekabet çevrelerinde lobi faaliyetine başlaması, iki rakip firma arasında yeni bir hukuk savaşının kapıda olduğu şeklinde yorumlanıyor.

GOOGLE VE MICROSOFT KARŞI KARŞIYA
Mountain View merkezli Google, Microsoft’un giderek internet servisleri işine girmesini kendisi için bir tehdit olarak algılıyor. Aynı şekilde Microsoft yöneticileri de, internet alanında Google ile rekabete girmekten çekinmediklerini her fırsatta dile getiriyor.

İnternet tarayıcısı Internet Explorer’ın yeni versiyonu, şimdilik beta olarak kullanıcıların denemesine açık bulunuyor. İnternet Explorer 7, Windows işletim sisteminin yeni versiyonu Vista ile birlikte çıkacak, ayrıca internetten de ücretsiz olarak indirilebilecek.

‘KULLANICILAR ZOR DURUMDA KALIYOR’
IE 7’de bulunan arama çubuğu, ayrıca bir internet motoruna girmeden, yeni bir sayfa açmaya gerek olmadan aramayı otomatik olarak MSN Search’te yapıyor. Google bunun kendisine dezavantaj yarattığını savunuyor. Google, IE 7’yi indiren kullanıcıların bilgisayarlarında Microsoft’un MSN Search motoru yerine kendi tercihlerini koymalarının zorlaştırıldığını vurguluyor.

Google sözcüsü Marissa Mayer, arama motoru seçiminin kullanıcılara bırakılması gerektiğinin altını çiziyor. Microsoft yetkilisi Gary Schare ise, kendilerine gelen kullanıcı görüşlerinde arama motoruyla ilgili iddia edildiği gibi bir zorluk yaşanmadığını savundu.

Internet Explorer’ın rakipleri olan Firefox ve Opera’daki arama çubukları otomatik olarak Google’a bağlanıyor, ancak bu tarayıcılarda da bunu değiştirmek mümkün.

BİR HUKUK SAVAŞI BAŞLAR MI?
Google sözcüleri ABD Adalet Bakanlığı ve Avrupa Birliği rekabet uzmanları ile görüşüldüğünü, ancak henüz dava açmaya yönelik henüz bir başvuru yapılmadığını dile getiriyor.

Analistler, Google’ın hukuk otoritelerinin kapısını aşındırmasını, Microsoft ile rekabette sertleşeceğinin işareti olarak yorumluyor. Google’ın Microsoft’un arama pazarına girmesini bir tehdit olarak algıladığı biliniyordu.

GOOGLE AÇIK ARA BİRİNCİ
İnternet raporlama şirketi Nielsen/Net Ratings’in sayımlarına göre, Google arama motoru pazarının yüzde 49’unu elinde tutarken, Microsoft MSN Search’ün payı ise yüzde 11. Buna karşılık, Microsoft küresel masaüstü işletim sistemi pazarına hakim ve Windows’lara entegre olarak gelecek IE 7, kullanıcıların arama motoru alışkanlıkların değiştirebilir.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <