Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Apple’ın virüslerden etkilenmez imajı tehlikede

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347603 02-05-2006 18:39 GMT-1 saat    
Apple’ın Intel çiplere geçmesi ve pazardaki yaygınlığının artmasıyla, Macintosh işletim sisteminin daha fazla virüs saldırısına hedef olması bekleniyor.


SAN FRANCISCO - Güvenlik uzmanları Ocak ve Şubat aylarında çıkan açıkların yamalarının hala yayınlanmadığını vurguluyor. Uzmanlar, Apple kullanıcılarının da Windows kullanıcıları gibi hacker saldırılarına maruz kalabileceğini, önceden oluşturulmuş web sitelerinin artık Mac kullanıcıları için de risk taşıdığını vurguluyor.

Uzmanların yaptığı en önemli uyarı, Apple’ın açık yamalarını yayınlamadaki yavaşlığı. Apple’ın yama yayınlamadaki yavaşlığını Microsoft’un üç yıl önce hacker saldırılarına karşı yavaşlığına benzeten analistler, Apple’ın aynı hataya düştüğünü dile getiriyor.

APPLE ARTIK RİSKLİLER LİSTESİNDE
Bilgisayar güvenlik kurumu SANS Institute, Mac OS X işletim sistemini 2005’in en riskli 20 sistem arasına aldı. Bu Macintosh’un bu listeye ilk girişi oluyor. SANS kurumu son olarak Mac’in internet tarayıcısı Safari’yi de riskli sistemler arasına aldı.

Open Source Vulnerability Database, son bir yıl içinde Mac işletim sisteminde 81 adet açık buldu; 2004’te 46, 2003’te ise 27 açık bulunmuştu.

INTEL’E GEÇİŞ SALDIRILARI ARTMASINA YOL AÇAR
Güvenlik uzmanları Apple’ın Intel çiplerine geçmesiyle işletim sisteminin hacker saldırılarına daha açık hale geldiğini belirtiyor.

Windows sistemleri ve Intel çipleri hakkında bilgili olan hacker’lar, Apple’ın Intel’e geçmesiyle bu tip sistemleri nasıl bozabileceklerini daha iyi biliyor. Güvenlik uzmanları daha önce IBM çipleri kullanan Apple’ın Intel’e geçişini, bilgisayar dünyasında ‘genetik çeşitliliğin bozulduıu’ şeklinde yorumluyor.

APPLE: MAC OS X SAPASAĞLAM VE GÜVENLİ
Apple yetkilileri ise, Macintosh’un Mac OS X işletim sisteminin geçmişte saldırılardan etkilenmemiş olmasının altını çiziyor. Apple sözcüsü Natalie Kerris, şimdiye dek söz konusu açıkları suistimal eden bir saldırıya rastlanmadığını duyurdu.

Apple’ın yazılımdan sorumlu başkan yardımcısı Bud Tribble, Mac OS X işletim sisteminin satıldığı şekliyle tüm internet saldırılarına karşı güvenli olduğunu ve güvenlik duvarı veya ek yazılım güncellemesi gerektirmediğini savunuyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <