Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Bakan Güler'in Sakarya Ziyareti...

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347656 19-11-2006 16:55 GMT-1 saat    
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Sakarya'nın Sapanca İlçesi'nde Tüsiad Başkanlığında Yapılan 'Enerji Piyasasının Liberalleşmesi' Konferansı Hakkında Açıklamalarda Bulundu. Güler, Doğalgaz Projelerinin Başarılı Bir Şekilde Yürüdüğünü Dile Getirerek, Doğalgazda Herhangi Bir Krizin Söz Konusu Olmadığını Söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Sakarya'nın Sapanca İlçesi'nde TÜSİAD başkanlığında yapılan 'Enerji Piyasasının Liberalleşmesi' konferansı hakkında açıklamalarda bulundu. Güler, doğalgaz projelerinin başarılı bir şekilde yürüdüğünü dile getirerek, doğalgazda herhangi bir krizin söz konusu olmadığını söyledi.

Sapanca Richmound Otel'de Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen ve TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen "Enerji Piyasasının Liberalleşmesi" konusunda basına kapalı olarak yapılan toplantı sona erdi. Bakan Hilmi Güler, toplantının sona ermesinin ardından, AK Parti Sakarya İl Teşkilatı'nı ziyaret etti. Güler, ziyaretinde, toplantı hakkında açıklamalarda bulunarak, toplantının verimli geçtiğini söyledi. Bakan Güler, "Türkiye enerji sektörünün tüm ileri gelenleriyle toplantılar yaptık. Bu arama konferansı denilen özel bir toplantıydı. 80'in üzerinde sektör temsilcisi, elektrik üreticileri, bu işin ticaretini yapanlar, sanayiciler bu toplantıda hazır bulundu. 2 gündür devam eden toplantıda Türkiye'nin enerji konusundaki tüm sorunlarını masaya yatırdık. İleriye dönük olarak yapacaklarımızı bir defa daha da değerlendirmiş olduk. Lliberalleşmeyle ilgili bir toplantıydı. Enerji sektörünün daha verimli çalışması için hem özel sektör, hem de kamu biraraya geldik. Bu toplantıları sürekli hale getireceğiz" dedi.


Toplantıda alınan kararlarla ilgili olarak da bilgiler veren Bakan Güler, "Aldığımız kararlardan biri, bu toplantıyı yılda 3 kez yapmaktır. Bunun dışında üretim politikamızı, dağıtım çalışmalarımızı görüştük. Burada maliyetler üzerine yoğun bir çalışma yapıldı. Bildiğiniz gibi biz hükümet olarak, üretim hariç diğer sahaların özel sektör tarafından yürütülmesini istiyoruz. Dolayısıyla bunun ana unsurları görüşüldü. Burada ben kamu olarak, bütün yaptıklarımızı sundum. Sektörün, yaptığımız çalışmalar hakkında bilgi sahibi olmasını sağladık" diye konuştu.

Türkiye'de son günlerde enerji krizi yaşanacağı yönünde bir takım iddialar ortaya atıldığına dikkat çeken Güler, "Böyle bir şey tabiki spekülasyon. Bizim Azerbeycan'la kontratımız var. Bir de Şahdeniz projesi çok önem verdiğimiz, dev bir proje. Bu projeyi milli kuruluşumuz BOTAŞ çok başarılı bir şekilde sürdürüyor. Bakü-Ceyhan-Tiflis projesini Haziran ayında devreye aldık. Bu proje ile yine 60 civarında tankere petrol yüklendi. Çok şükür iyi de para kazanıyor. Bakü-Ceyhan-Tiflis projesi, bir petrol boru hattı projesi. Şahdeniz projesi ise onun kardeşi durumunda. Her iki proje de Hazar bölgesinin petrolünü ve doğalgazını ayrı ayrı taşıyan boru hattı projeleri. Şahdeniz projesini de Erzurum'a kadar getireceğiz. Bu projede ilk gazı yıl sonunda alacağız. Ortada bir problem yok. Gürcistan ve Azerbeycan'ın bizden gaz istekleri var. Onlarla da karşılıklı olarak görüşüyoruz. Bu gazı hem biz kullanacağız, hem de Türkiye üzerinden Yunanistan'a, oradan da İtalya'ya vereceğiz. Bu, son derece başarılı yürüyen, iftihar ettiğimiz, AK Parti Hükümeti'nin başarıyla yürüttüğü bir proje. Rusya'nın bu projeyi engellemesi söz konusu değil. Çünkü bu projeler uluslararası projeler. Mukavalelere dayanan projeler. Adı konmuş. Dolayısıyla böyle bir şey söz konusu değil. Proje yürüyor, biz şu anda gaz almaya hazırız" dedi.

Bakan Güler, "Elektriğe zam var mı?" sorusuna ise, "Biz 4 yıldır başarılı bir şekilde bunu çalışıyoruz. Eskiden siz her hafta, her ay otomatik zamlarla yaşıyordunuz. Cumhuriyet tarihinde görmediğiniz bir çalışma yaptık. Bu da bizim gayet verimli ve başarılı çalıştığımızı gösteren bir uygulamadır" şeklinde yanıt verdi.

Bakan Güler, açıklamalarının ardından Ankara'ya gitmek üzere Sakarya'dan ayrıldı.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <