Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Internet Tarayıcı Saldırılarında Artış

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347658 25-11-2006 09:22 GMT-1 saat    
Symantec, 2006’nın ilk 6 ayında internet tarayıcılarına solucan programlarla yapılan saldırıların sayısının Firefox’ta 3, Microsoft IE’de 2 katına çıktığını vurguluyor.

Güvenlik şirketi Symantec’in 6 aylık İnternet Güvenliği Araştırması’na göre, Mozilla’nın açık kaynak internet tarayıcılarında 47, Microsoft’un Internet Explorer tarayıcısında da 38 solucan çıktı. Kurumun bir önceki 6 aylık raporunda Mozilla’da 17, IE’de ise 25 solucan çıkmıştı. Symantec, solucan sayısındaki bu yükselişi internet güvenliği açısından tehlikeli bulduğunu açıkladı.

Symantec raporu, tarayıcı açıklarından dolayı saldırılara maruz kalanların yüzde 86’sının ev kullanıcıları olduğunu vurguluyor. Küresel saldırıların yüzde 37’si, internet genişbant erişimin en yaygın olduğu ABD’deki bilgisayarlara yapıldı. Symantec’in araştırmasında Apple’ın Safari tarayıcısında dahi solucan sayısının ikiye katlanarak 12’ye çıkması dikkat çekici bir gelişme olarak kaydedildi.

EN ÇOK SALDIRIYI IE ALIYOR
Symantec araştırmasına göre, Microsoft Internet Explorer hem kullanıcıların hem de hacker’lar nezninde en popüler tarayıcı. Ancak Symantec raporunun dikkat çektiği nokta, internette hiçbir tarayıcının kesinkes güvenli olmadığı, rapora göre son 6 ayda saldırıların yüzde 31’i birden çok internet tarayıcısını hedef aldı. Sadece Mozilla’nın Firefox’unu hedef alanların oranı ise tüm saldırıların yüzde 20’si.

Raporu hazırlayan Symantec Güvenlik Merkezi uzmanı Vincent Weafer, internet kullanımının artmasıyla hacker’ların açıkları suistimal etmelerin için daha uygun bir ortam oluştuğunu vurguluyor.

AÇIK YAMASINDA FİREFOX EN HIZLI
Mozilla’da Internet Explorer’a göre daha fazla solucan çıkmasına karşın, Symantec açık yamasında Firefox’a yüksek puan verdi. Firefox’ta açıkların genellikle 1 gün zarfında yamandığı belirtildi, rapora göre açık yamasında en hızlı tarayıcı Firefox’tan sonra sırasıyla Opera, Safari geliyor. Microsoft IE ise açık yamasında ortalama 9 günle geride kaldı.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <