Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Bilgisayar klavyeleriyle fareler, mikrop yuvası

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347673 06-01-2007 16:59 GMT-1 saat    
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinikmikrobiyoloji Anabilim Dalı uzmanlarının, 398 bilgisayar klavyesi ve faresi üzerinde yaptığı bir araştırmada, klavyelerin ve farelerin üzerinde her türlü hastalığa sebep olabilecek mikroorganizmaların bulunduğu ortaya çıktı.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinikmikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Baysal, bilgisayar klavye ve farelerinde mikroorganizmaların ürediğini ve bunların insan sağlığını tehdit eden her türlü hastalığa davetiye çıkardığını söyledi.

Araştırmayı yürüten Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Baysal, insan dışkısı üzerinde bulunan ve ciddi hastalıklara sebep olabilen mikroorganizmaların, bilgisayar klavyelerinde ve farelerinde de bulunduğuna dikkat çekti. Mikrobiyoloji Bölümü'nde görev yapan akademisyenlerle birlikte bir araştırma yaptıklarını belirten Prof. Dr. Baysal, "Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki 38, Tıp Fakültesi Öğrenci Bilgisayar Laboratuvarı'ndaki 32 ve Selçuk Üniversitesi'ndeki Bilgisayar Merkezi'nden rastgele seçilen 328 olmak üzere toplam 398 bilgisar klavyesi ve faresi üzerinde araştırma yaptık." dedi. Yirmi gün süren araştırma sonucunda alınan örneklerin antibiyotik duyarlılıkları ölçüldü. Buna göre, Tıp Fakültesi öğrenci bilgisayar laboratuvarı ve Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Merkezi'nde daha çok elle bulaşan bütün mikroorganizmalara rastlanırken, hastanedeki laboratuvarda bulunan klavye ve farelerde mikroorganizmaların antibiyotiklere duyarlılıklarının daha zor olduğu görüldü. Bu mikroorganizmalar, hastanede oldukları için antibiyotiklere karşı hassasiyetleri daha dirençli. Diğer ortamlarda ise antibiyotiklere hassasiyet daha fazla. Baysal, klavyelerdeki mikroorganizmaların, bağışıklık sistemleri zayıf olan kişilerde, yaşlılarda ve özellikle de çocuklarda önemli hastalıklara sebep olabileceğini belirtti.

Bilgisayar kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın

Klavye ve farelerin sterilize edilmesi çok zor. Zararlı etkileri en aza indirebilmek için klavye ve farelerin temizliğine dikkat edilmeli. En etkilisi ise bilgisayar kullandıktan sonra ellerin bol su ve sabunla yıkanmasıdır. Toplu yerlerde kullanılan kalıp sabunlar da mikroorganizmalar üretir. Bu nedenle sıvı sabun tercih edilmelidir.

Kaynak: www.ZAMAN.com.tr

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <