Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Her 10 aboneden 1'i operatör değiştiriyor

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347680 14-01-2007 09:04 GMT-1 saat    
Her 10 aboneden 1'i operatör değiştiriyor


Numara taşınabilirlik uygulaması olan 15 ülkede abone değiştirme oranı yüzde 10'un altında kalıyor. Finlandiya, Hong Kong ve Danimarka en çok operatör değiştiren GSM abonesine sahip ülkeler oldu.

Numara taşınabilirlik yönetmeliğinin Telekomünikasyon Kurumu tarafından Başbakanlık'a gönderilmesi, GSM operatörleri arasındaki rekabeti hareketlendirdi. Cep telefonu numarasını değiştirmeden, operatör seçme şansına sahip 15 ülkede yaklaşık yılda abone değiştirme oranı ortalama yüzde 10'u aşmıyor. Analysys Research tarafından 2005 yılında yapılan araştırmaya göre İtalya, Portekiz, İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya'da abone değiştirme oranı yüzde 10'un altında kalıyor. Sadece Finlandiya, Danimarka ve Hong Kong'ta değişiklik yüzde 20'nin üstüne çıkıyor. Özellikle yüksek fatura ödeyen faturalı aboneler daha ucuza konuşma şansı yakalarken, operatörler burada yaşadıkları kaybı servisle kazanmaya çalışıyorlar.

HAKİM OLAN SICAK BAKMIYOR

Operatörler dünya çapında numara taşınabilirliği kendilerine uyarlamaya çalışıyor. Numara taşınabilirliği sayesinde kullanıcılar numaralarını yeni abone oldukları operatörlerin servislerini beğenmedikleri taktirde tekrar değiştirme olanağı sağlıyor. GSM operatörleri kayıplarını kapatmak için farklı servisler satmaya çalışıyor. Numara taşınabilirlik, gelişmiş ülkelerin büyük çoğunluluğunda GSM şirketleri tarafından zorunluluk haline getirilmeye çalışılıyor. Numara taşınması GSM operatörleri içinde müşteri kapma ve elinde tutma açısından önemli bir gelişme olarak kabul ediliyor. Numara taşınabilirlik konusuna hakim operatörler bu uygulamaya sıcak bakmıyor. Ancak Türkiye'de aylık 12 dolar seviyesinde olan cep telefonu hizmeti ve yüksek vergiler fiyat rekabetinden çok, tarife rekabetini doğuracak. Fiyatlardaki dramatik düşüş kurumsal ve faturalı abone de olacak. Faturasız hat kullananlar için GSM operatörleri tarife oyunları ile algıda farklılık yaratacak.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <