Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Geceyi gündüze çeviren kamera üretildi.

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347681 15-01-2007 06:17 GMT-1 saat    
Geceyi gündüze çeviren kamera üretildi.


Hollanda ordusu için geliştirilen yeni sistem, gece çekilen video görüntülerini, gün ışığında çekilmiş gibi net ve doğal renklerinde gösteriyor. Hollanda ordusu için geliştirilen yeni bir gece görüş sistemi, gece çekilen video görüntülerini, gün ışığında çekilmişcesine net ve doğal renklerinde gösteriyor. Bugün kullanılmakta olan gece görüş sistemlerinin çektiği gri veya yeşil resimleri daha belirgin hale getirmek için sürdürülen çalışmaların sonucunda ortaya çıkan yeni sistem, eskisiyle kıyaslanamayacak kadar başarılı. Eski monokrom görüntüler, desteksiz gece görüşüne göre çok büyük bir ilerleme olarak görülde de, bunların renksiz olması yorum ve değerlendirme hatalarına yol açıyordu.

Hollanda, Soesterberg'deki TNO Araştırma Laboratuvarı'ndan Alex Toet ve ekibinin geliştirdiği tam renkli gece görüşü, acil yardım görevlilerinin ve askerlerin çevrelerini daha iyi algılamalarını sağlayacak. Toet'e göre bu sistem mesafelerin daha iyi değerlendirilmesine yardımcı olacağı için 'durumu kavrama bilincini'artıracak.

Şimdiki kameralar

Bugünkü gece görüş kameraları, varolan ışığı güçlendiren devrelerden yararlanarak, karanlıkta kalan görüntüleri aydınlatıyor. Zifiri karanlıkta kullanılan alternatif bir teknoloji ise, kızılötesi sensorlardan yararlanarak tüm nesnelerden yayılan ısı radyasyonunun haritasını çıkartıyor.

Fakat gece görüş kameralarındaki dedektörler, sınırlı bir yayılma alanındaki dalgaboylarını yakalayabildiği için renkli görüntü yaratmak için yeterli bilgiyi içermiyor.

Kaldı ki termal görüntüleme kameralarının renkli bilgi yakalama yeteneği hiç yok. Bu iki sistemde de görüntü gri veya yeşilin çeşitli tonlarında sergileniyor, çünkü gri ve yeşil insanların en kolay gördüğü iki renk.

Yeni sistem nasıl çalışıyor?

TNO'nun yeni sisteminin çalışma prensibi, aynı cins görüntünün gün ışığındaki versiyonundaki renkleri örnek alıp, gece görüş görüntüsü üzerine oturtmaya dayanıyor. Sonucun çok başarılı olduğu konusunda herkes hemfikir. Bu yeni görüntüde engeller ve arazinin şekli kuşkuya yer bırakmayacak kadar belirgin.

Bu araştırma Hollanda silahlı kuvvetleri tarafından finanse ediliyor. Bundan önce askerlerin gece görüş sistemlerini reklendirme çalışmaları başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Display (vol 26, p 15) dergisinde yayımlanan Toet'in tekniği doğal görünümlü renkler üretiyor. Sistem kentsel, kırsal ve çöl görüntülerinde aynı başarılı sonuçları veriyor.

Daha da geliştirilecek

Sistem tipik bir çevrenin renklerini örneklemek için, gün ışığında çekilen bir görüntüden gelişigüzel pikseller seçiyor. Böylece bir kır manzarası, ağaçlardan kahverengileri, çimenlerden, ağaç yapraklarından ve diğer bitkilerden yeşilleri ve gökyüzünden mavileri seçiyor.

Konvansiyonel gece görüş cihazlarında bu renkler monokrom gölgeler şeklinde görülüyor. Oysa yeni sistem bu gölgeleri renk eşdeğerleri ile haritalandırıyor.

Sözgelimi açık griyi mavi gökyüzü, koyu griyi ağaçların gövdesi olarak işaretliyor. Sistem, daha sonra, gece vakti, hedefteki bir görüntüye odaklandığı zaman haritalama tersine çevriliyor ve gece görüntüsündeki monokrom piksellerin yerine, örnek görüntüdeki en yakın uyumlu renk oturtuluyor.

Toet yakın gelecekte, bu sistemden yararlanan gece görüş gözlüklerinde çeşitli ayarlar Ğkırsal, kentsel, deniz veya çöl gibi- bulunacağını söylüyor.

Her ayarın kendine özgü haritası bulunacak. Daha ileri bir sistem, gelecekte GPS konumlama verilerinden yararlanarak renkleri seçecek.

Sistemin yararları

Sistemi geliştirenler, bu teknoloji ile donatılmış askerlerin tepki sürelerinin kısalacağını ve gece görüntülerini yorumlama sıkıntısından kurtulacaklarını umut ediyor. 12 gönüllünün katılımı ile gerçekleştirilen bir ön denemede, renkleri güçlendirilmiş görüntülerin insanların nesnelerini tanımalarını büyük ölçüde kolaylaştırdığını ortaya çıkarttı.

Halihazırda gece yapılan helikopter manevraları için teknolojinin bir prototipi üzerinde çalışılıyor. Hollanda Savunma Bakanlığı'ndan Sylvester de Bruin, ilk hedeflerinin bu sistemin pilotların engellerden sakınma yeteneklerini artırıp artırmadığını sınamak olacağını söylüyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <