Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

'Böcek' robot saatte 400 km yapacak

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347682 15-01-2007 06:27 GMT-1 saat    
'Böcek' robot saatte 400 km yapacak


Mars gezegeninin keşfi için geliştirilen bir 'böcek' robot saatte 400 km yapabilme kapasitesine sahip. Georgia Tech Araştırma Enstitüsü (GTRI) mühendislerinden Robert Michelson ve Cambridge Üniversitesi'nden bir çizim ekibinin birlikte geliştirdiği Entomopter, Mars gezegeninin keşfi için tasarlanan bir "böcek". Entomopter, sahip olduğu "Çift yönlü kimyasal kas" teknolojisi sayesinde, kimyasal enerjiyi otomatik kanat çırpmalarına dönüştürebiliyor. Saniyede 10 kere kanat çırpabilen Entomopter, Mars'ın özgül atmosfer koşullarını kendi lehine dönüştüren bir tasarıma sahip.

Mars'a çok uygun

Dünya'dakinin 150'de biri kadar atmosfer basıncına sahip olan Mars gezegeninde bir cismin yerden sadece 1 metre yüksekte uçması, Dünya'da aynı cismin 33.000 metre yükseklikte uçmasına benzer bir ortamda hareket etmesi anlamına geliyor. Benzer bir şekilde Mars'ta yerçekiminin Dünya'dakinin 37'de biri kadar olması, Entomopter'ın uçabilmesi için benzersiz koşullar sağlıyor.

Bu sayede, Entomopter saniyede sadece 10 kere çırparak, Mars atmosferinde saatte 400 kilometre hıza rahatlıkla ulaşabilecek.

Asıl sorun fotoğraflar

Mühendisler için asıl sorun Entomopter'ın hızı değil. Bu hızda hareket eden bir objeden net yüzey fotoğrafları elde etmenin yollarını araştıran GTRI mühendisleri, bu sorunu da çözdükleri takdirde, Mars gezegeninin topografik haritasının çıkartılmasının çok kolaylaşacağını söylüyorlar.

Entomopter tasarımının teorik açıdan sağladığı üstünlük, araştırmacıları Entomopter gibi hareketli kanatlara sahip, Beagle benzeri yeni araçların tasarımı konusunda da harekete geçirmiş durumda.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <