Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Microsoft Vista piyasada

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347702 30-01-2007 12:18 GMT-1 saat    
Microsoft Vista piyasada


Microsoft şirketinin kurucusu ve patronu Bill Gates, şirketin, yeni işletim sistemi Windows Vista'yı dünya genelinde piyasaya sürdüğünü duyurdu.

New York'ta Broadway'deki bir tiyatro salonunda yüzlerce gazetecinin katıldığı toplantıda konuşan Gates, ''Vista, yeni dijital çağın anahtarıdır''
dedi.

Microsoft'un, Vista'nın piyasaya sürülmesi nedeniyle çok sayıda ülkede bugünden itibaren promosyon kampanyaları başlatması bekleniyor.

Microsoft yetkilileri, Vista için şu ana dek boyutta büyüklükte bir pazarlama kampanyası yürüteceklerini söylediler. Şirketin bu kampanya için ayıracağı reklam bütçesinin 500 milyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.


Microsoft'un yeni işletim sistemi Vista, şu 6 sürümden oluşuyor:

-Vista Business
-Vista Enterprise
-Vista Home Basic
-Vista Home Premium
-Vista Ultimate
-Vista Starter

Her ölçekteki şirketler için temel sürüm olacak Vista Businness,
kuruluşların kendi bilgisayarlarını yönetmelerini sağlayacak araçlar
sunacak.

Vista'nın Enterprise sürümü ise temel Business sürümüne ek olarak,''BitLocker'' adı verilen ve bilgisayarın çalınması veya kaybolması durumunda gizli verilerin görülmesini engelleyecek bir sistemin de dahil olduğu bir şifreleme sistemine sahip. Home Basic sürümü, bilgisayarlarında internete girmek, e-mail göndermek, basit belgeler yazmak ve düzeltmek isteyen kullanıcılara yanıt verirken, ayrıca masaüstü arama ve güvenlik araçlarını da dahil ediyor.

Vista'nın Home Premium sürümü de Basic sürümen ek olarak, Aero denilen yeni grafik arayüze sahip. Kullanıcıların dijital görüntü, müzik ve video kolleksiyonlarını düzenleme ve çalma olanağı sağlayan bu sürüm ayrıca DVD kayıt olanağı ve Microsoft'un oyun konsolu Xbox 360'a bağlanma imkanı tanıyor. Vista Ultimate, Business ve Home sürümlerinin tamamını bir pakette toplarken, Starter adlı sürüm ise kalkınmakta olan ülkelerdeki düşük kapasiteli bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlandı.


EĞLENCE VE OYUN MERKEZİ

Geleceğin evlerinde aynı zamanda önemli bir eğlence ve oyun merkezi olarak da kullanabilecek yeni işletim sistemi Vista'nın yüksekçözünürlüklü (HD) görüntüleri kayıt ve açma olanağı sağlayan, albüm tarihleriyle müzikleri filtre ederek indiren özellikleri bulunuyor. Microsoft'un daha önce Longhorn kod adıyla bilinen yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista'nın ilk deneme sürümü ''Vista Beta 1'' daha önce son derece sınırlı bir kitle için deneme amacıyla yayınlanmıştı.

Windows Vista'nın arayüzünde yarı şeffaf karakterler ve görseller kullanılıyor. Windows Vista'nın en çok konuşulan özelliği ise bilgisayar dünyasında hızla yükselen arama eğilimine uygun, arama teknolojileriniişletim sistemine entegre etmiş olması.

Windows Vista'nın yeniliklerinden bir diğeri de yeni internet tarayıcı Internet Explorer 7 olacak. Microsoft, yeni işletim sistemi ile desteklenen tarayıcının daha güvenli olduğunu savunuyor. Vista'da ayrıca dışa çıkışlar için firewall (güvenlik duvarı), dıştan gelen verileri tarayan bir de filtre bulunuyor. Service Pack 2 destekli Windows XP'deki güvenlik duvarı ise sadeceiçeri girişleri koruyordu.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <