Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

YouTube erişimine engel

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347723 08-03-2007 06:15 GMT-1 saat    
YouTube erişimine engel


Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen erişim yasağı kararının dün akşam kendilerine ulaştığını belirterek, "YouTube'a hizmeti mahkeme kararıyla askıya alındı" dedi.

"www.youtube.com "adresli paylaşım sitesinde Atatürk'e hakaret edilen video görüntülerinin yayımlanmasının ardından, Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Savcısı Nurten Altınok, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne talimat vererek, konuyla ilgili görüntüleri istedi. Görüntüleri inceleyen Savcı Altınok, YouTube'a erişimin nöbetçi mahkemece engellenmesini talep etti.

İstanbul Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi kararında "Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğrafının, Türk bayrağı üzerine İngilizce küfür içeren yazılar yazılarak aşağılandığı anlaşıldığından, talebin kabul edildiği" belirtildi.

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany, ADSL hizmetinde yapacakları indirime ilişkin düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin soruları üzerine, mahkemenin YouTube'a erişimin engellenmesine ilişkin kararının dün akşam kendilerine faks yoluyla iletildiğini söyledi. Doany, ikinci bir karara kadar bu internet sitesi için verilen hizmetin askıya alındığını bildiridi.

"DİĞER SERVİS SAĞLAYICILARDAN SİTEYE GİRİLEBİLİYOR"


Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, Türk Telekom aracılığıyla hiçbir şekilde YouTube'ye girilemediğini belirterek, ''Ama diğer internet servis sağlayıcılarının (ISS) domain name'si, yani alan adıyla bağlanıldığı zaman hala girilebiliyor olabilir'' dedi.

Doany, siteye erişilmeye çalışıldığında mahkeme kararını bildiren resmi bir yazı görüleceğini, ''bu siteye erişim askıya alınmıştır'' şeklinde bir yazıyla karşılaşılacağını belirtti.

Bazı internet kullanıcılarının hala siteye girebildiğinin hatırlatılması
üzerine Doany, Türk Telekom yetkililerini telefonla arayarak son durumu
bildirmelerini istedi. Gelen yanıt, erişimin mümkün olmadığı yönünde oldu. Doany şunları söyledi:

''Türk Telekom aracılığıyla hiçbir şekilde YouTube'ye girilmiyor. Ama diğer
internet servis sağlayıcılarının (ISS) domain name'si, yani alan adıyla
bağlanıldığı zaman hala girilebiliyor olabilir. Ama Türk Telekom alan adıyla
girilemiyor. Türk Telekom mahkeme kararına saygı gösterdi ve kendisine düşen görevi yerine getirdi.

YouTube'den söz konusu video'nun kaldırılmasına ilişkin çaba harcandığına yönelik açıklamanın hatırlatılması üzerine Doany, şöyle konuştu:

''Biz YouTube'nin yaptığı şeyin hakaret, doğru ya da yanlış olduğu gibi
değerlendirmeler yapma durumunda değiliz. Sadece bize bir mahkeme kararı tebliğ edildi. O kararda ne söyleniyorsa biz onu yapıyoruz. Mahkeme kararı iptal edilirse ya da geri dönülürse tabii ki, biz de YouTube'yi aktif hale getireceğiz.''

Bu arada, Türk Telekom yetkililerinin verdiği bilgiye göre, söz konusu
siteye Türk Telekom domain name'sinden yani alan adı sunucusundan erişim askıya alınırken, internet erişimi Türk Telekom üzerinden yapılsa bile eğer bilgisayarda diğer ISS'lerin IP adresleri tanımlıysa söz konusu siteye erişim mümkün olabiliyor. Bilgisayarda diğer ISS'lerin adresi tanımlı olmasa bile, site çevrimdışı olarak ekranda görülebiliyor. Bu durumda da ''refresh'', yani ''yenile'' yapıldığında erişim engelleniyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <