Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Sanal İsim İçin Acele Edin

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347746 30-03-2007 07:06 GMT-1 saat    
Sanal İsim İçin Acele Edin


Türkçe karakterli internet adresiyle sanal dünyada yerini almak isteyenlerin sayısında patlama yaşanıyor.

Sanal ismi ilk gelen alıyor

''ğ,ı,ü,ş,ö,ç'' harfleriyle internet adresi tescili her kesimden büyük ilgi gördü. ODTÜ Alan Adı Yönetiminin kısa süre önce başlattığı uygulamada, Türkçe karakterlerle internet adresi tescil sayısı 8 bine yaklaştı.

Müftülüklerin bile bulunduğu çok sayıda kamu kurumu ile Rahmi Koç, Suna Kıraç, Cem Yılmaz ve Yıldız Tilbe gibi tanınmış isimlerin Türkçe karakterlerin kullanıldığı internet adresleri tescil ettirildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Alan Adı Yönetiminin Aralık ayında başlattığı, gerçek veya tüzel kişilere, ''ğ, ı, ü, ş, ö ve ç'' harflerini içeren Türkçe karakterle internet adresi tescili yaygınlaşıyor. Alan Adı Yönetiminin tescil ettiği ve ülkeyi belirleyen ''tr'' uzantılı internet adresi sayısı 120 bine yükselirken, bunun yaklaşık 8 binini Türkçe karakterlerin yer aldığı internet adresleri oluşturuyor.

Uygulamanın ilgi görmesiyle Türkçe karakterli ''tr'' uzantılı internet adreslerinin sayısı, toplam tescil edilen adreslerin yüzde 6'sına ulaştı.

İLK GELEN ALACAK

Türkçe karakterli internet adresi tescilinde Alan Adı Yönetimi, daha önce ''tr'' uzantılı adres tescili olanlara Mart ayı başına kadar başvuru hakkı tanıdı. Alan Adı Yönetimi, bu başvurular sırasında, daha önce gönderilen belgelere dayanarak yeni belge talep etmeden Türkçe karakterli yeni internet adreslerini tahsis etti.

4 Mart 2007 tarihinden itibaren Türkçe karakter içeren internet adresi taleplerinde ''İlk gelen alır'' ilkesiyle tahsis yapılmaya başlandı. Türkçe karakterler içeren internet adresi için başvuru yapıldığında, ''com.tr'', ''org.tr'' gibi belgeli tahsis edilen uzantılar için hak sahipliğini gösteren resmi belgeler isteniyor.

Ancak ''web.tr'' ve ''gen.tr'' gibi belgesiz tahsis edilen internet adreslerinde ''ilk gelen alır'' yaklaşımıyla hareket edilerek, başvuru yapan kişi ya da kuruma tahsis yapılıyor.

TÜRKÇE HARFLERLE ANADOLU AJANSI

ODTÜ Alan Adı Yönetimi'ne Türkçe internet adreslerini tescil ettiren kamu kurumları arasında, Anadolu Ajansı, bazı üniversiteler, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Bağkur, Danıştay, Sayıştay, ÖSYM, RTÜK, Gümrük Müsteşarlığı, TEDAŞ, Telekomünikasyon Kurumu, İGDAŞ ve bazı müftülükler bulunuyor.

TÜSİAD gibi derneklerin yanı sıra çeşitli sektörlerden çok sayıda şirket ve banka sanal dünyada Türkçe adres uygulamasına katılırken, Cem Yılmaz, Mahfi Eğilmez, Rahmi Koç, Suna Kıraç ve Yıldız Tilbe gibi tanınmış isimler adına Türkçe karakterlerin yer aldığı internet adresleri tescil ettirildi.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <