Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

TÜRKİYE İLK KEZ TOP 500'DE

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347752 15-04-2007 08:59 GMT-1 saat    
İSTANBUL - İTÜ'ye bağılı Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi Projesi'nde yer alan süperbilgisayarın işlem gücü saniyede 5.2 trilyon. Süperbilgisayarda 560 adet Intel çift çekirdekli Xeon 5100 Woodcrest işlemci bulunuyor. HP ve Intel'in teknolojik desteği ve Türk bilişim firması Proline'ın entegratörlüğü ile Türkiye'nin ilk süperbilgisayarını kuran İstanbul Teknik Üniversitesi, TOP500 listesine giren ilk Türkiye kökenli süperbilgisayar sistemi Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi Projesi'ni faaliyete geçirdi.

İTÜ'nün Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi (National Center for High Performance Computing) Projesi, özel ve kamu kuruluşlarının kullanımına açık olacak. İnternet kafe mantığıyla işletilecek olan süperbilgisayarı isteyen kurumlar araştırma projeleri için kiralayabilecek.

TÜRKİYE İLK KEZ TOP 500'DE
Supercomputing TOP500, 1993 yılından bu yana, dünyadaki süperbilgisayarların performanslarını ölçüyor ve sıralıyor. University of Tennessee ve Üniversiteat Mannheim tarafından ortaklaşa denetlenen dünyadaki yüzlerce süperbilgisayar yılda iki kez derecelendiriliyor. Dünyanın en güçlü süperbilgisayarı IBM yapımı BlueGene/L, saniyede 367 trilyon işlem yapıyor.

DEPREM SİMÜLASYONUNDAN FİNANS HESAPLAMALARINA
Süperbilgisayar, uçak-gemi tasarımlarından ekonomik öngörülerine, deprem simülasyonlarından savunma araştırmalarına kadar birçok alanda kullanılabilecek. Böylece ancak yurtdışında gerçekleştirilebilen çalışmalar, özellikle Japonya ve ABD'de yapılan deprem simülasyonları artık Türkiye'de de yapılabilecek. İTÜ'nin süperbilgisayarı, ayrıca finansal kuruluşların ve bankaların BASEL2 kriterlerinin zorunlu kıldığı karmaşık işlemleri ve risk analizlerini de hesaplayabiliyor.

İTÜ Bilişim Enstitüsü uzmanlarından Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Serdar Çelebi, tüm özel ve kamu kuruluşlarının ileri düzeyde teknik araştırma ve bilimsel uygulamaları için süperbilgisayardan faydalanabileceklerini vurguluyor.

İTÜ SÜPERBİLGİSAYARININ YETENEKLERİ
* Hava tahminleri: 4-5 günlük hava tahminlerinin süresi süperbilgisayar ile 10 güne çıkabilecek.
* Mühendislik: Uçak-gemi ve otomobil tasarımı, araç çarpışma testleri, nükleer kazalar sonucu oluşabilecek serpintiler gibi mühendislik uygulamaları.
* Malzeme bilimleri: Yüksek sıcaklıktaki süperiletkenler, yarıiletken cihaz simülasyonları, inşaat sektörü için hafif ve dayanıklı malzeme tasarımı.
* İlaç tasarımı: Yeni geliştirilen ilaçların etki tahmin simülasyonunda da süperbilgisayar teknolojisinden faydalanılıyor.
* Plazma fiziği: Plazma füzyon cihazları ve hesaplamaları.
* Ekonomi: Uzun vadeli ekonomik öngörüler ve borsa tahminleri.
* Astrofizik: Yıldızların iç yapıları ve uzay araştırmaları.
* Savunma sanayi: Savaş oyunları simülasyonu, şifre kırmak, füze yörüngesi izlemek ve nükleer patlama ve etki simülasyonları.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <