Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

OKS'nin yerine gelen sistem son şeklini aldı

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347754 21-04-2007 15:35 GMT-1 saat    
ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ortaöğretim Kurumları Sınavı'nın (OKS) 2008'de son kez yapılacağını, üçlü sınav sisteminin gelecek yıldan itibaren uygulamaya konulacağını açıkladı. OKS'nin yerine önerilen Ortaöğretime Geçiş Modeli, dün son şeklini aldı.

# 2008'de OKS tarihe karışacak. 2008'den itibaren 6, 7 ve 8'inci sınıfların sonunda bakanlık tarafından seviye belirleme sınavı yapılacak. Bu sınavların ortalamasına göre yerleştirme yapılacak. Ancak bu sınavların yıllara göre ortalamaya etkisi farklı olacak. 6'ncı sınıfta yüzde 25, 7'nci sınıfta yüzde 35, 8'inci sınıfta yüzde 40 oranlarına göre seviye tespit sınavının ortalaması belirlenecek.

# Bu yıl 7'nci sınıfı okuyanlar, 2008'de OKS'ye giren son öğrenciler olacak. Bu yıl 6'ncı sınıfta okuyan öğrenciler, 7 ve 8'inci sınıflarda okurken girdikleri yılsonu seviye belirleme sınavlarının ortalamasına göre bir okula yerleştirilecek.

# Öğrencinin puanına yüzde 25 oranında yıl sonu başarı notu etki edecek. Seviye tespit sınavıyla yıl sonu başarı notu arasında bir çelişki olması halinde sorumlular cezalandırılacak.

# 2007'de yapılacak OKS'de yeni sisteme yönelik sadece 'yıl sonu başarı ortalaması' dikkate alınacak. Öğrencilerin yıl sonu başarı ortalaması sınavını yüzde 7-15 etkileyecek.

# Öğrencinin puanına yüzde 5 davranış notu etki edecek.

# Seviye tespit sınavlarında yabancı dilden de soru gelecek.

# Seviye tespit sınavlarıyla yeni müfredat bire bir örtüşecek.

# Öğrenciler, 8'inci sınıfı bitirdikten sonra seviye tespit sınavları, yıl sonu başarı ortalamaları, davranış notlarının ortalamasından elde edecekleri puanlarını ellerine alacaklar ve girmek istedikleri okulu tercih edecekler. Tercihler Bakanlıkça belirli bir dönemde kabul edilecek ve merkezi yerleştirme yapılacak.

# Genel liseler yeni sınav sistemine göre öğrenci almayacak. Ancak ilerde tüm okulların Anadolu lisesine dönüştürülmesi halinde genel liseler de bu uygulamaya dahil olabilecek.

# Özel okullardan fen ve Anadolu lisesi vasfına sahip olanlar da yeni sınav sistemine göre öğrenci alacak. Fen ve Anadolu lisesi olmayan özel okullar da istedikleri takdirde bu sistemi kullanabilecek.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <