Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

iPhone Kırılmadı,Telefon Bekliyor

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347856 18-07-2007 20:08 GMT-1 saat    
Hacker'ların seyir defterinde iPhone'un kırılmasının beklendiği kadar kolay olmadığı notu düşülürken, 900'lü hat aratabilecek bir açığa çözüm aranıyor.Apple'ın cep telefonu ile dijital müzikçaları birleştiren ürünü iPhone'un kırılması ile ilgili beklentilerin sonuç vermesi için bir süre beklenmesinini gerektiği ortaya çıkarken, en eski hacker numaralarından biri için kapının açık olduğu bildirildi.

Hacker'lar ve teknoloji uzmanları, ürünün piyasaya çıkmasını izleyen günlerde bir hafta içinde iş tamamdır mesajı verirken sistemin kırılmasında hangi takvime bağlı kalınmasının beklendiğine kadar birçok yazı ortaya çıkmıştı. Operatör desteği ile sunulan iPhone'un kırılarak Türkiye'deki bir operatörden servis alır hale getirilmesiyle hava basılması ise yerli hacker fantezisi olarak ortaya atılmıştı.

Aktivasyon tarafındaki bu kırma işlemi, uluslararası fanteziler içinde de bir yere sahip oldu. Aradan geçen süreiçinde kırılma işinin fazla hızlı gerçekleşmeyeceği ortaya çıkarken, telefon sisteminde en eski hacker numaralarından birinin gerçekleşmesini sağlayacak bir açık olduğu açıklandı. Safari web tarayıcısını kullanarak internet üzerinden telefon görüşmesi yapanların 900'lü numaralara yönlendirilebileceğine dikkat çeken güvenlik uzmanları, bu da yetmezmiş gibi kurbanın telefon görüşmelerinin kayıtlarının da tutulabileceğini belirtiyor. Apple'ın, yazılım geliştiricilerini, Safari internet tarayıcısı kullanan iPhone için uygulamalar geliştirmeye teşvik etmesi de; hackerların Safari tarayıcısına özel bil ilgi göstermesine neden oluyor.

İLK HEDEF BOOTLOADER

iPhone'u kırma çalışmalarına, telefonun işletim sistemi yüklenmeden daha önce çalışan "bootloader" programından başlayan hackerlar, önce bu programı kırıp, telefonun kilidini açma yöntemini denediler. Fakat bu yöntem başarıya ulaşmadı. Çünkü hackerlar, bu yöntemin başarıya ulaşması için boatloader kodunun Apple tarafından verilen, 1024 bit RSA anahtarı ile şifrelenmiş bir imzaya ihtiyaç duyduğu farketti.

Hackerlar, şu anda ise iPhone işlemcisi için bir çevirici program oluşturma üzerinde çalışıyor. Bunun, iPhone için program yazmada, önlerinde bulunan son büyük engel olduğunu söyleyen hackerların, bu amaca ulaştıkları takdirde, telefonunun kilidini açacak programı da yazabilecekleri belirtiliyor. iPhone, şu anda sadece AT&T operator desteği ile çalışmasına rağmen, kilidinin kırılması gerçekleşirse; henüz satışına başlanmayan Asya ve Avrupa pazarlarındaki diğer oparatörler ile de çalışabilir duruma gelecek.

KIRMA ÇALIŞMALARI ÇABUK BAŞLADI

iPhone'u kırma çabaları satışa sunulduğu 29 Temmuz gününden hemen sonra başladı. Bu konuda, adeta yarışır gibi yapılan kırma çabalarından ilk haber, DVD Jon olarak da tanınan Jon Lech Johansen'den geldi. İnternetteki günlüğünde kırma işlemi ile ilgili bilgiler veren DVD Jon, telefonun aktivasyon işlemini geçtiğini belirten DVD Jon, telefonun konuşma özelliği dışında birçok özelliğini kullanabildiğini açıkladı. 3 Temmuz'da gelen bu açıklamadan sadece 20 dakika sonra ise, başka hackerlar farklı bir aktivasyon kırma aracı yayınladılar.

Aktivasyon cephesindeki bu gelişmeden sonra boş durmayan hackerlar, iPhone'da kişisel zil seslerinin yüklenebilmesini sağlayan programı da yayınladı.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <