Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Çevreci Sabit Diskler

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347885 29-07-2007 16:47 GMT-1 saat    
Bilgisayarınızın doğaya ciddi zararlar verdiğini biliyor muydunuz? Bunu bir nebze de olsa önlemek mümkün. Western Digital'in yeni ürünleri size yardım edebilir.

Siz bu yazıyı okurken bile tükettiğiniz elektrik ve bu elektriğin üretiminde ortaya çıkan CO2 gazı dünyanın dengelerini etkiliyor. Hem de tek bilgisayarın çalışmamasının bile kâr sayılabileceği oranlarda. Ancak artık doğaya verdiğimiz bu zararı azaltmak Western Digital firmasının çıkardığı GreenPower (Yeşil Güç) isimli sabit disk serisiyle az da olsa mümkün.

Tasarruf Ön Planda

Firmanın açıklamasına göre yeni sabit disklerle %40 oranında elektrik tasarrufu yapılıyor ve kullanılan disk başına yılda ortalama 15 YTL civarında bir kâr elde edilebiliyor. Western Digital'ın bir diğer iddiası ise bu sabit disklerin sınıfında en az ısı yayan ve en sessiz çalışan ürünler olduğu.

Asıl ilginç iddia ise yaptığınız 4-5 Watt'lık tasarrufun yıllık aynı miktarda elektrik üretiminde kullanılan 49 KG CO2 gazından tasarrufa tekabül etmesi. Eğer firmanın belirttiği rakamlar doğruysa yıllık 49 KG CO2 gazının çevreye yayılmasını engellemek bir arabanın 2 hafta boyunca çalıştırılmamasıyla aynı “çevreci” etkiye sahip.

İşin Sırrı Ne?

Aslında bu işin sırrı askeriyede hemen her lamba anahtarı altında görebileceğiniz “Gereksizse Söndür” yazısının mantığıyla aynı. Gerekmediği takdirde sabit disk 7200 RPM gücünün tamamını kullanmıyor ve 5400 RPM'e kadar düşürebiliyor, önbelleği kullanmıyor ya da transfer hızını düşürüyor. Sabit disk bunları yapıyor ancak siz bunların hiçbirini hissetmiyor ve hiçbir performans kaybı yaşamıyorsunuz.

IntelliPower adını koyduklarını bu yeni teknolojinin yaptığı cimrilikler dolaylı olarak sabit diskin ısınmasını ve yoğun çalışmanın yarattığı titreşimleri de engelliyor.

Yakında Piyasada

Ağustos ayı içinde tüm modelleriyle piyasaya sürülecek olan Western Digital GreenPower sabit disklerin isminde GP uzantısı olan 3 çeşidi olacak: Caviar GP, RE-GP ve AV-GP.

320GB – 1TB arasında değişen hafızalara sahip olacak diskler maalesef şimdilik sadece masaüstü bilgisayarlar için ve harici disk olarak üretilecek ancak bu teknolojinin tutması halinde onları pek yakında diz üstü bilgisayarların içinde de görmemiz olası.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <