Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

JPEG resimlere XR kalitesi gelecek

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347906 05-08-2007 18:09 GMT-1 saat    
Microsoft'un, JPEG formatının yerine geçmesini planladığı HD resim formatı JPEG XR'ın, standart olarak kabulü için oylamaya sunulması kararı alındı.Microsoft'un, resim formatı tarihinin son 20 yılına damgasını vuran JPEG yerine geliştirdiği; daha az yer kaplayarak resimde HD kalitesini getiren JPEG XR formatının standart olarak kabulü için oylamaya sunulması kararı çıktı.
Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre; Joint Photographic Expert Group (JPEG), Microsoft'un geliştirdiği JPEG XR formatının dijital resim standardı olarak kabülü için, sonbaharda oylamaya sunulmasını kabul etti. Formatın ücretsiz olarak sunulacak olmasının, sonbaharda yapılacak oylamada olumlu karar çıkma olasılığını artırdığı belirtiliyor.

Microsoft, yeni format sayesinde, JPEG formatının yarısı büyüklüğündeki boyutlarda, daha kaliteli resimlerin elde edilebileceğini belirtiyor. Şirket bunun yanısıra; JPEG XR formatının, çok daha az istenmeyen görüntü bozulmasıve data kaybetmeden sıkıştırma avantajı sağladığını ekliyor. Sıkıştırmada sağlanan bu avantaja bağlı olarak, resim sıkıştırılıp daha sonra orjinal boyutuna getirildiğinde görsel bilgide herhangi bir eksilme ortaya çıkmıyor.

Microsoft'un kendi ürünleri ile daha önce pazara sunduğu HD resim formatı, Vista işletim sistemi ve .Net Framework 3.0 tarafından destekleniyor. Microsoft, Apple'a ait Mac OS X tarafında da desteği bulunan formatın, Photoshop ile daha da yaygınlaşması için de eklenti geliştirmişti.

Formatın yaygınlaştırılması için Microsoft tarafından verilen çaba, yazılım devinin Vista ile birlikte sunduğu Office 2007 ile ortaya koyduğu, daha küçük dosya boyutları ile internet üzerinde etkinliğini artırma hedefinin bir parçasını oluşturuyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <