Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

İlk Türk Astronot 2011'de Uzaya Çıkacak!

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347960 27-08-2007 18:27 GMT-1 saat    
Daha önce ilk Türk astronotu 2014 yılında uzaya göndermeyi hedefleyen Hava Kuvvetleri Komutanlığı, bu tarihi 2011 olarak değiştirdi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 100. kuruluş yıldönümü olan 2011'de ilk Türk astronotun uzayda olması hedefleniyor.Milli Güvenlik Kurulu tarafından kabul edilen “Ulusal Uzay Araştırmaları Programı”na (UUAP) göre ilk Türk astronotlar Türk Hava Kuvvetleri pilotları arasından belirlenecek. Bu konuda özellikle ABD ile iş birliğine önem veren Türkiye, Avrupa Uzay Ajansı ile de yakın ilişkilerde bulunuyor. Türkiye ayrıca, Rusya, Çin ve Hindistan'ın uzay çalışmaları ile yakından ilgilenirken, BM Uzay İşleri Ofisi'de Türkiye'ye bu konuda her türlü desteği veriyor.
Hava Harp Okulu Komutanlığı bünyesinde kurulan Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü de uzay çalışmalarına katkı veriyor. Enstitüde 85 subay Uzay Bilimleri, Havacılık Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dallarında eğitimlerini sürdürüyor.
Türkiye, uzay çalışmaları için 2014 yılına kadar toplamda 1 milyar 125 milyon YTL harcama yapmayı planlıyor.
Uzayda milli stratejinin oluşmasına büyük önem veren Hava Kuvvetleri Komutanlığı, bu amaçla ABD'nin Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü ile uzay politikaları ve uzay hukuku konusunda uzmanlaşmış olan George Washington, Houston ve Old Dominion Üniversiteleri'nin eğitim programlarına personel gönderiyor. Buralarda eğitim alan Türk subayları, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü'ne katkıda bulunuyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <