Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Barcelona Göründü!

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347963 27-08-2007 18:31 GMT-1 saat    
Bugün size haberini verdiğimiz partide gezinen kameramıza sadece gösteriler takılmadı. AMD'nin yeni Barcelona işlemcisinin bir örneği de oradaydı.AMD'nin, "geç kaldılar", "ohoo adamlar parsayı topladı, daha yeni dört çekirdek işine giriyorlar" ve "yok yok bi çıksın bakın neler olacak" yorumları arasında yavaştan yaklaşan Barcelona isimli çekirdek üzerine temellendirilmiş dört çekirdekli işlemcileri, dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de nihayet göründü. İlk görünüm için seçilen mekân da AMD-Ferrari Formula 1 partisiydi. Dışarıdaki cümbüşten bir anlığına sıyrılan arkadaşlarımız çok kısıtlı da olsa görüntü almayı başardı. Yurt dışında, bildiğimiz kadarıyla, AMD'nin bu örnek sisteminin içi-dışı basına tanıtıldı; biz ise maalesef parmak kameralarımızı olay yerine getirmediğimiz için içinden herhangi bir görüntü alamadık.

Bu Ne Ola ki?
Barcelona kod adı verilen çekirdek, AMD'nin dört çekirdekli sunucu işlemcilerini oluşturacak yeni nesip Opteron ürünlerinin temellendirildiği işlemcinin temelidir. Aynı çekirdek üzerinde çalışılarak farklı çekirdek isimlerine sahip olacak olan Phenom, Phenom X2 ve Phenom X4 işlemcileri de sunucu değil son kullanıcı tarafına sunulacak.

Bizim görüntü aldığımız sistem büyük ihtimalle içinde bir Phenom X4 bulunduran sistemdi. Ürün henüz mühendislik örneği durumunda olduğu için üzerine herhangi bir bilgi görünmüyordu. Üzerinde çalıştığı sistem konusunda bir bilgimiz yok; fakat biliyoruz ki yeni Phenom işlemciler Soket AM2+ üzerinde çalışacak ve AM2+ ile şimdiki AM2 birbiriyle uyumlu. Yeni işlemciler eski anakartta çalıştırıldığında yaşanacak en büyük kayıp ise şüphesiz ayrılmış gerilim kaynağı sisteminin devreden çıkması. Bu özellik, işlemci içindeki bellek denetçisinin ve işlemcinin geri kalanının ayrı ayrı beslenmesini sağlıyor. Ayrıca HyperTransport 3.0 desteği de AM2'de olmayıp da AM2+'da bulunan (bulunacak) bir destek. Bu durum da çoklu grafik kartı uygulamalarında yeni yongalara takılacak eski işlemcilerin, bellek-işlemci-grafik veriyolu arasındaki performansını azaltabilir.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <