Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

AB Araştırması Çocukların Online Alışkanlıklarını İnceledi.

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347976 30-08-2007 18:27 GMT-1 saat    
Avrupa Birliği tarafından çocukların online alışkanlıkları incelendi. Buna göre, çocuklar internet ve mobil teknolojilere meraklı. Ama bu yeni mecraların getirdiği risklerin de farkında.

Son Eurobarometer araştırması, 27 üye ülke ile Norveç ve İzlanda'daki 9-10 ve 12-14 yaş grubundaki çocuklarla yapılan görüşme yoluyla yapıldı.

Araştırmacılar farklı ülkelerdeki internet ve mobil kullanımında büyük bir homojenlik olduğunu ama yaş grubu ve cinsiyete göre değişiklik gösterdiğini buldu.

Yaş ve cinsiyet gruplarına, interneti ev ödevlerine yardım için kullanıp kullanmadıkları soruldu. Cevap daha çok online oyunlar ve zevk amaçlı internet gezintisi olarak ortaya konuldu. Çocuklar internet ve mobil araçlarını arkadaşları ile haberleşme amacıyla da kullanıyorlar ama yabancılarla görüşme nadir oluyor.
9-10 yaş grubunda, hem kız, hem de erkek çocuklarda en popüler aktivite online oyunlar. Bu popularite 12-14 yaş grubu oğlanlarda devam ediyor. Ama 12-14 yaş grubundaki kızlar sosyal networkler, bloglar ve IM gibi daha sosyal aktivitelere geçiyorlar.

Genel anlamda bakılırsa, her yaş grubunda kızların interneti daha değişik amaçlarla kullandıkları söylenebilir.

9-10 yaş grubunun internete haftada 3 ya da 4 kaz internete bağlanıp, her defasında 60-90 dakika kadar, daha büyük çocukların ise her gün ortalama 2-3 saat kadar bağlandıkları görülüyor. Oyun meraklısı çocuklarda bu süre günlük 3-5 saate kadar çıkabiliyor.

Avrupalı çocuklar teknoloji kullanımını, yaşıtlarından, okuladan ya da velilerinden öğreniyorlar ve kendileri keşfetmeye devam ediyorlar.
Virüsler, hackerlar, çocuk tacizcileri, online saldırganlar konusunda bilgileri var.

Çocuklar anne-babalarının denetimi altında ve bundan rahatsızlık duymuyor. Sadece 12-14 yaş grubundaki kız çocukları, annelerinin emaillerini okumasına kızıyorlar.

Çocuklar aile bilgisayarına virüs bulaşmasından, mobil telefonlarının kredisinin bitmesinden, internet bağımlısı olmaktan, gözlerinin bozulmasından ve uykusuzluktan korkuyorlar.

Email adreslerini ve mobil telefon numaralarını yabancılara vermemeleri gerektiğini ve bir yabancı ile buluşmalarının tehlikeli olabileceğini biliyorlar. Bu kurallara bazen arkadaşının arkadaşı gibi durumlarda uymadıkları oluyor.

SMS çocukların en şahsi gördükleri ortam. 14 yaşında birisi bunu şöyle ifade ediyor “anneni-babanı ararsın ama arkadaşlarına SMS gönderirsin”. Araştırma AB'nin Safer Internet Programme çerçevesinde yapıldı.

İngiliz Çocukları Geleneksel Medya Çeşitlerini Kullanımıyor

İngiliz telekom düzenleyicisi Ofcom tarafından yapılan yıllık haberleşme endüstrisi araştırmasının, geleceğin haberleşme, medya müşterileri olan çocuklar bölümünde, bir kaç yıl önceki ağabey ve ablalarına nazaran medyaya daha çok eğildikleri ve medya çeşitliliğinin arttığını gözüküyor. 11 yaş grubundaki çocukların ¼'ü kendi şahsi cep telefonu, video oyun player'larına ve televizyonuna sahip.

Ama çocukların eski ve yakın tarihteki medya çeşitlerini kullanmadıkları görülüyor. Yakın teknolojilerden video'da bu açıkca görülüyor. 2 yıl önce 8-15 yaş grubunun % 59'u video seyrederken, şimdi bu oran % 38'e düşmüş durumda. Bunun yerine internet ve sosyal networking web sitelerine yönelim artmış durumda. Çocuk gençliğe doğru yol alırken, bu trend daha da hızlanıyor. 8-11 yaş grubunda çocukların % 41'I düzenli internet kullanırken, 12-15 yaş grubunda bu oran 2/3 oluyor.

Ofcom Araştırma direktörü James Trickett, İngiliz çocuklarının trendleri takip etmek yerine, yönlendirdiklerini söylüyor. 10 yaşındaki İngiliz çocuklarının % 7'sinin web kamerası olduğunu ve online dünyada sadece klavye kullanmadıklarını, 13-15 yaş grubunda bu oranın % 15'e çıktığını belirtiyor. Tabi bunun en önemli nedeni de genişbant erişim hızlarındaki yükselme.

Geleceğin tüketicilerin eğilimlerinin bu yönde olması, diğer tarafta gazete, televizyon ve radyo gibi ortamlara verilen reklamların azalmasına neden oluyor.

Rapora göre, İngiltere'de online reklamcılığın geçen yıl % 47 arttarak, TV'ların aldığı toplam reklamın yarısına ve baskılı medyanın aldığı reklamın da çeyreğine ulaştı. Hızla da yükseliyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <