Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Bilişim Bakanlığı Başka Bahara!

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #347991 01-09-2007 15:16 GMT-1 saat    
AKP tarafından oluşturulan yeni Bakanlar Kurulu açıklanmadan bilişim kamuoyunu 'Bilgi ve Teknoloji Bakanlığı' kuruluyor şeklinde bir heyecan sardı. Ancak gerçekleşenle beklenti örtüşmedi. Bilişim için ayrı bir bakanlık düşü başka bahara kaldı.
Yeni hükümet, bilişimcilerin, bilişimle ilgili ayrı bir bakanlık düşünü başka bahara ertelerken, Devlet Bakanı Mehmet Aydın'ı ' Bilgi ve teknoloji faaliyetlerinin koordinasyonu' ile görevlendirdi.

Ancak, bilişim ve türkiyenin e-dönüşümü ile ilgili alanlar başka başka bakanlıklar bünyesinde ve dağınık olarak kalmaya devam ediyor.

Teknoparklar, sanayi bakanlığına bağlı kalırken, Bilgi Toplumu Dairesi DPT bünyesinde ve başka bir bakanlığa bağlı olarak devam edecek. Bilişimle ilgili olarak sadece TÜBİTAK ' Bilgi ve teknoloji faaliyetlerinin koordinasyonu'ndan sorumlu devlet bakanlığına bağlı olacak.

Bu tablo, bilişim sektörünün yıllardır yakındığı, ayrı bakanlıklar ve icra makamları nezdinde dağılmış bulunan konu ve alanların, Türkiye'nin bilişimde hızlı ve operasyonel adımlar atmasını frenlediği eleştirisini devam ettirecek gibi görünüyor.

Bilgi ve teknoloji faaliyetlerinin koordinasyonu'nun uzmanlık alanı ilahiyat olan bir bakana bırakılmış olması da bu konudaki dağınıklığın kolay giderilemeyeceğini göstermekte.

Hükümet kurulmadan önce 'bilişim bakanlığı' kuruluyor diye sevinen ve başbakanı kutlayan mesajlar yayınlayan kimi bilişim örgütlerinin de erken sevinçlerinin karşılanmamış olması sektörde hayal kırıklığı yarattı.

Sektörün beklentisi, bu yanlışın bir an önce giderilerek, bilişimden sorumlu bir icracı bakanlığın oluşturulması ve başına da bilişimle yakından ilgili birinin getirilmesidir. Türkiye'nin önünde bulunan bilişimle ilgili tehditleri bertaraf etmesi ve fırsatları realize etmesi ancak böylesi bir icracı adımla mümkün ve gerçekleştirilebilir bir sonuç yaratabilir.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <