Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Sony Pes Etti

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #348000 03-09-2007 04:10 GMT-1 saat    
Sony Pes Etti

Sony'nin yeni modellerini tanıttığı Walkman serisinde artık ATRAC yok! Sadece MP3, DRM korumasız AAC ve Windows Media'ya destek veriliyor.

İyi de ATRAC ne ola ki derseniz, ATRAC, Sony'nin on beş yıldan fazladır arkasında durduğu başarılı bir sıkıştırma biçimi. Adaptive TRansform Acousting Coding anlamına gelen bu sıkıştırma yöntemi, ses kaynağından çıkan sesi akustik olarak özel şekilde tekrar sıkıştırarak özgün hâlinden daha iyi dinlenebilir hale gelmesini sağlıyor. Bunu yapmak çeşitli gelişmiş ses algoritmaları kullanan yöntem ilk çıktığı zamanlarda MiniDisc teknolojisi üzerinde kullanılıyordu.

MiniDisc Şu Küçük CD'ler Değil mi?

Hayır, değil. MiniDisc teknolojisi şu anda PSP'lerde kullanılan disklerin ilkel sürümleriydi diyebiliriz. UMD olarak geçen PSP'de ki sürümlere göre çok çok daha az sığası olan MD'lerin günümüzde Hi-MD olan modelleri de bulunuyor. Bu modellere ses ve veri kaydı sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor ve Hi-MD'lerin toplam sığası 1 GB.

1 GB Çok Az Bir Sığa Değil mi?

ATRAC ile kaydedilen ses dosyası boyutları oldukça küçük oluyor, çünkü kayıt yaparken insan sesinin duyamayacağı ya da kulağı rahatsız edebilecek ses dalgalarını ve frekans aralıklarını verinin içine yerleştirmiyor (ve bunu benzer sıkıştırma algoritmalarına göre biraz daha iyi yapıyor). Bu yüzden oldukça fazla yer kazanıyorsunuz. Dolayısıyla 1 GB gibi bir sığa içerisine oldukça fazla uzunlukta ATRAC müzik dosyası yazılabiliyor(du).

İlk MD'ler 74 dakika kadar üst seviye ses için kayıt yapabiliyordu. Sıkıştırma özellikleri ile yapılan oynamalarla birlikte x2 ya da x4 süre kayıt özellikleri eklendi. ATRAC plus ve benzeri yeniliklerle çok daha detaylı özelliklere sahip olan biçim, MD çalarlarla birlikte özellikle Japonya ve Amerika'da yoğun olarak kullanılıyordu. Şu ana kadar piyasaya çıkmış olan taşınabilir MD çalarların günümüzde piyasada bulunan MP3 çalarların toplam çeşidinden daha çok farklı model ve markası bulunuyor olabilir. Bunlardan en başarıları ise Aiwa ve Sharp gösterilebilir.

Walkman'ler Çağa UyuyorYeni Walkman serisinin en üst seviye üyelerinden biri olan NWZ-810, 2 inçlik QVGA (320x240) ekranı ile oldukça iddialı görünüyor. Otuz üç saat ses ve sekiz saatlik video oynatmak için yeterli gelen pil gücü de göze çarpan diğer özelliklerinden biri. Yeni Walkman'ler H.264/AVC ve MPEG-4 video sıkıştırma tekniklerine destek veriyor. Resimler için JPEG; DRM korumasız AAC ve MP3 müziğin yanında Microsoft'un korumalı WMA biçimine destek veriyor. Sony, bu yeni modellerin Windows Vista desteği için yaptığı açıklamada PlaysForSure'un tüm testlerini geçtiğini ve yeni işletim sisteminde sorunsuz çalıştığını belirtti.

Sony Tamamen Pes Etti!
Microsoft'un Windows Media Player 11'i birlikte satılacak olan bu yeni modellerle birlikte Connect desteği ortadan kalkıyor. Bu desteğin ortadan kalkmasının nedeni ise önümüzdeki yılın ilk aylarında Sony'nin Connect müzik servisinin kapanacak olması. Connect üzerinden sadece e-kitap satışı devam edeceği de belirtilenler arasında.Yeni modellerin ikisinin de (NWZ-810 ve NWZ-610) 8 GB, 4 GB ve 2 GB sığalı modelleri bulunuyor. NWZ-810 modelinin fiyatı sığaya göre sırasıyla 230, 180 ve 140 dolar, diğer modelin fiyatı ise 210, 160 ve 120 dolar olacak. Eylül ayı içerisinde satışına başlanacak olan yeni modeller bakalım Sony'ye neler katacak.

Bilgi İçin:

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Walkman

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <