Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

ooXML'de Karşı Tavır Büyüyor

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #348001 03-09-2007 04:17 GMT-1 saat    
ooXML'de Karşı Tavır Büyüyor

Yeni açık belge standardının ISO tarafından kabulü için çalışmalarını sürdüren Microsoft, bazı üyeler ve açık kaynakçılar tarafından hoş karşılanmadı.

Mali büyük açısından yanından geçilmeyen Microsoft, geleceğini teminat altına alma girişimi olarak değerlendirilebilecek bir adım attı ve ooXML biçiminin ISO tarafından kabul edilmiş bir standart olması yönünde bir girişimde bulundu. Şu sıralarda oylamaya ve tartışmalara açık şekilde devam eden görüşmeler, özgür yazılım ve açık kaynak kod emektarları tarafından pek de övgüyle yorumlanmıyor.

Sorun Nerede?

Tartışmanın büyümesi ve yeni önerilen ooXML standardının karşıtlarının artmasındaki sebep, her gün internet ortamında gördüğümüz "özgürlükçü taraftarlar dernekleri"nin Microsoft karşıtı çığırtkanlığı değil, teknik anlamda konu incelendikçe su yüzüne çıkan eksik taraflar. Uzmanların değindiği birkaç noktayı belirtmek gerekirse:

:: Açık standart olması beklenen ooXML açık olmayan başka dosya biçimlerini tanımlamalarda sıkça dayanak alıyor.

:: Bu biçim genellikle Wİndows platformu düşünülerek tasarlanmış, belgelerin diğer işletim sistemlerine doğru şekilde taşınıp gösterlmesi ve düzenlenmesi mümkün olmayabilir.

:: ooXML standardı içinde geçen bazı tanımlar hâlihazırda kabul edilmiş bazı standartlara (dil kodlamaları, belge boyutları ve benzeri) uyumlu değil.

:: Hâlihazırda bir açık belge biçimi (OpenDocument) varken br başka biçimin sunulması (dayatılması da diyebiliriz) çok mantıklı değil.

:: Açık bir standardın hiçbir parçası fikri mülkiyetlere veya firmaya özel çözümlere dayanmamalı

:: Bu standardın geleceğinde fikrî mülkiyet ve telif haklarıyla ilgili sorunlar çıkmayacağının teminatı yok


Bu fikirlerin hepsi çok net sorunları ifade etmese de net ve keskin şekilde sorunları belirten düşünceler. Uluslararası Standartlar Örgütü'nün fikrî mülkiyet ve telif hakları sorunlarıyla anılması muhtemel bir standardın yükümlülüğünü alıp almayacağı veya ne yönde karar vereceğini sabırsızlıkla bekliyoruz.bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) belgede (İngilizce) ooXML'e karşı tezlerin belirtildiği bir belgeyi bulabilirsiniz.

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) ise (İngilizce), her ne kadar sayfanın başında konunun tarafsızlığın saptırılmış olabileceğini belirten bir belirteç olsa da, ooXML ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) ise daha kısa ve net bir açıklama (Türkçe) sizi bekliyor.

Bilgi İçin:

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Foundation

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <