Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

SSE5 Yolda

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #348026 05-09-2007 06:02 GMT-1 saat    
SSE5 Yolda

AMD'nin AMD64 platformu için bir sonraki işlemci serisinde sunacağı SSE5 adlı komut kümesinin duyurusu yapılda. SSE5'le ilgili bilgiler burada.


AMD, SSE komutları konusunda 2009 yılında çıkacak işlemcileri için şimdiden temeli atmaya başladı. Bulldozer kod adlı tamamen baştan tasarlanacak işlemcilerde bulunması planlanan SSE5 komut kümesi, işlemci içinde fırtınalar estireceğe benzer. İşin çok fazla teknik detayına inmeden AMD'nin SSE5 konusunu kısaca özetleyelim istedik.

SSE denilen komut kümeleri, açılım olarak Streaming SIMD Extensions, yani Akıcı SIMD Uzantıları anlamına geliyor ve o aradaki SIMD kısaltması da Single Instruction Multiple Data, yani Tek Komut Çok Veri anlamında. Bu komutlar, işi en basit haline indirgeyecek olursak, tek bir komutla birçok verinin sırayla işlenmesi sırasında oldukça işe yarayan ve işlemlerin daha kolay yapılmasını sağlayan komut kümeleridir. Özellikle çokluortam uygulamalarında (video kodlama gibi) hayatı kolaylaştırdıkları rivayet edilir.

Ee, Yani?

Uzun lafın kısası, yeni komut kümesiyle beraber, öncelikle SSE komut setlerinin önce Intel tarafından tanımlanıp AMD tarafından uyarlanması (bu doğal bir süreç) geleneği, yapılan işin ismine bakıldığında, bitmiş gibi görünüyor. Bunun yanında AMD'nin SSE5 olarak adlandırdığı bu komut kümesine, önceki SSE komutlarındaki gibi kendisinden önce numaralandırılmış kümelerdeki her komut dahil değil. Bu konunun da biraz tartışma yaratacağı kesin. Diğer taraftan yeni eklenen komutlardaki RISC mimarisini andıran komutlar ise işin rengini değiştirecek ve AMD'nin, yazılımlar kendi çekirdeği için eniyilendiğinde, belirli konulardaki başarımını oldukça artıracak nitelikte olduklarını söyleyebiliriz.


Bilgi İçin:

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <