Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Davalar P2P'cileri yıldırmıyor

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #348039 06-09-2007 19:58 GMT-1 saat    
Yasadışı P2P paylaşım yapan 261 kullanıcıya karşı açılan ilk toplu davanın üzerinden 4 yıla yakın zaman geçmesine rağmen P2P paylaşım ağları hız kesmiyor.

Özellikle müzik ve film yapım şirketlerinin baş belası olan P2P protokolü üzerinden yasadışı paylaşım yapan 261 kullanıcıya karşı dava açılmasının üzerinden 4 seneye yakın bir zaman geçti. O zamandan bu zamana değişen şartlar gerek P2P yazılım geliştiricileri, gerekse kullanıcılara yeni bir açılım getirdi.

Electronic Frontier Foundation tarafından yayınlanan bir rapora göre 8 Eylül 2003 tarihinde açılan ilk toplu P2P davalarının üzerinden 4 yıla yakın bir zaman geçmişken, şu anda bu konu ile ilgili açılan dava sayısının 20 bin civarında olduğu belirtiliyor. California merkezli sivil toplum örgütünün yayınladığı raporda "Her türlü engelleme çabalarına rağmen günümüzde P2P paylaşım hiç olmadığı kadar yüksek bir popülarite kazanmış durumda. Öyle görünüyor ki arka arkaya açılan davalar pek de işe yaramıyor." ifadelerine yer verildi.

Müzik fanlarını mahkemeye vermenin P2P problemini çözmek için doğru yol olmadığını ileri süren kuruluşun raporunda P2P yazılımlarının atası olan Napster kapandıktan sonra Aimster, AudioGalaxy, Kazaa, Morpheus, eDonkey ve Bit Torrent gibi bir çok alternatifin ortaya çıktığını belirterek hakkında dava açılan kullanıcıları örnek vererek Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği RIAA'nın doğru yöntemler izlemediği yönünde eleştiriler getirildi. Hakkında dava açılanların mahkum edildikleri cezaları ödeyebilmeleri için RIAA'nın bir web sitesi açtığını da hatırlatan raporda açılan davaların hedeflerinin sürekli değiştiğine de dikkat çekildi. Başlangıçta bireylere karşı açılan davalardan sonra, servis sağlayıcıların RIAA'nın hedefi haline geldiği ileri sürülürken, son kurbanların ise üniversite öğrencileri olduğu kaydedildi.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <