Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Büyük proje!Herkes bilgisayar öğrenecek!

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #348161 02-01-2008 18:48 GMT-1 saat    
Türkiye'de artık bilgisayar bilmeyen genç kalmayacak. Büyük proje kapsamında tam 1 milyon genç eğitilecek...

Türkiye Vodafone Vakfı, Habitat İçin Gençlik Derneği ve Birleşmiş Milletler (BM) Kalkınma Programı'nın ortaklaşa yürüttüğü "Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak" projesi kapsamında, Türkiye'de 1 milyon gencin bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda kapasitelerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Gençlerin katılımıyla Başkent Öğretmenevi'nde gerçekleştirilen projenin tanıtım toplantısında konuşan Habitat İçin Gençlik Derneği Başkanı Sezai Hazır, 1 milyon gencin bilişim sektörüne daha etkin katılımını hedefleyen projenin hayata geçmesi için 1 yıldır çeşitli firmalarla ortaklıklar kurduklarını belirtti.

Projeye ileriki aşamalarda yerel yönetimlerin ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın da dahil olabileceğini ifade eden Hazır, projede önceliğin genç kızlara ve dezavantajlı gruplara verileceğini, bilgisayar alanında çalışmak isteyen gençlerin de proje kapsamında olduğunu söyledi.

Proje kapsamında gençlik meclislerinin kapasitesinin de geliştirilmesinin amaçlandığını anlatan Hazır, "İmkanlarımız bütün gençlere açık. Ancak gençlerden isteğimiz, yerel gençlik meclisleri ile koordineli olarak projeye dahil olmalarıdır" dedi.

Türkiye Vodafone Vakfı Genel Sekreteri Yeşim Akkaya da, projenin vakfın yürüttüğü çok sayıdaki sosyal sorumluluk projesi kapsamında bulunduğunu ve 3 yıl içinde 1 milyon gence bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda eğitim desteği verilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Vakfın projeye 750 bin dolar katkı sağladığını bildiren Akkaya, vakfın öğrenci, öğretmen hedefli diğer projelere de katkı sağlayacağını belirtti.
BM Kalkınma Programı Program Yöneticisi Hansın Doğan ise, "Bir Garip Dünya" başlıklı sunumunda, BM'nin 2015 yılına kadar gerçekleştirilmesi için 8 hedef belirlediğini anımsattı. Bilişim teknolojilerinin geliştirilmesinin ana hedeflerde olmamasına rağmen, alt hedefler arasında bulunduğunu anlatan Doğan, projenin bu alt hedefler kapsamında desteklendiğini söyledi.

PROJE 84 İLDE 1 MİLYON GENCİ EĞİTECEK


Dezavantajlı gençlerin bilgi ve iletişim teknolojileri konusunda kapasitelerini geliştirmeyi ve onları Türkiye'nin e-dönüşüm sürecine etkin katılımını hedefleyen "Bilgisayar Bilmeyen Kalmayacak" projesi, 81 ilden toplam 1 milyon gence, internet üzerinden Avrupa Bilgisayar
Yeterlilik Sertifikası" eğitimleri ulaştırarak Türkiye'deki en büyük bilgisayar okur yazar projesi olmayı amaçlıyor.
İnternet tabanlı sertifika eğitiminin yanı sıra oluşturulacak gençlik portalı ile 1 milyon genç, Türkiye'deki diğer gençlik çalışmaları ve bilgi teknolojilerindeki yenilikler hakkında bilgilendirilecek ve forumlar sayesinde deneyim ve bilgi paylaşımı yapılacak.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <