Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Web sitesi kurmak zorunlu

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #348192 08-01-2008 19:00 GMT-1 saat    
Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre 1 milyon civarındaki şirket 2008 yılı sonuna kadar web sitesini kurmak zorunda.Firmaların kendi adlarına com.tr uzantılı web alanı alabilmeleri için markalarını tescil ettirmiş olmaları şart.

Yeni yasanın yürürlüğe konulmasına ve uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan 1535 maddelik tasarı mecliste kabul edildi. Bir takım eksikliklerinde giderilmesiyle birlikte kanunlaşarak yürürlüğe girecek olan tasarı pek çok şeyi değiştirecek.

1535 maddelik tasarının yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini oluşturmayan şirket yöneticileri, 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak. Yeni düzenleme sadece firmalara ticari ad veya markalarına ait web sitesi oluşturma zorunluluğu getirmiyor; Çünkü firmaların adlarına veya markalarına ait web adresi alabilmeleri için unvan veya markalarının Türk Patent Enstitüsü'nce tescilli olması gerekiyor. 1535 maddelik yeni Türk Ticaret Kanunu böylelikle sadece web adresi zorunluluğu getirmiyor; bunun yanında ticari unvan ve ürünlerin de marka tescilini zorunlu kılıyor. Bütün bunlara ayrıca dâhil olan uluslar arası çalışan firmaların yine ihracat yaptıkları ülkelerde o ülkenin kullanmış olduğu web diline ait markalarını tescil ettirmeleri gerekiyor. Örneğin Türkiye'de, com.tr uzantısı kullanılırken, İngiltere'de co.uk, Almanya'da .de, İtalya'da .it olması gibi ..

Firmaların, yeni yasal düzenlemeler neticesinde getirilen hukuki yaptırımlara tabi olmamak amacıyla web alanı başvurusundan önce marka tescili başvurusunda bulunmaları zorunluluk oldu. e-devlet uygulamaları ile uzun kuyruklardan, zahmetten vatandaşlarımız kurtuldu. Kamu kurumları e devlet uygulamalarıyla şeffaflaşma yolunda önemli mesafeler kat etti. Yeni düzenleme ile komisyon tarafından mecliste kabul edilen tasarı ise aynı şekilde şirketlere de şefaf olma zorunluluğu getirdi. Kanunun 1502. maddesine göre, faaliyet gösteren her sermaye şirketi bundan böyle tüm işlemlerini internet ortamına da taşımak zorunda. Üstelik kanun öyle basit broşür gibi hazırlanan tanıtım siteleriyle de yetinmiyor. Finansal tabloların, yıllık raporların yönetim kurulu toplantı kararlarının ve şirketle ilgili daha pek çok ayrıntılı bilginin internet sitelerinde yer almasını mecbur kılıyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) verilerine göre Türkiye'deki şirket sayısı 1,3 milyonu aşmışken web adresine sahip şirket sayısı 130 bin civarında. Bu da henüz şirketlerin sadece yüzde 10 gibi küçük bir kesitinin web sitesi sahibi olduğunu gösteriyor.

Web ihtiyacında, Türkiye'de en büyük açığın KOBİ kesitinde olduğu belirtiliyor; Çünkü Türkiye'deki büyük şirketlerin yaklaşık yüzde 90'ının web sitesi var. Orta boyutlu şirketlerde web sitesi ihtiyacı yüzde 50'leri buluyor. Küçük şirketlerde ise web sitesi ihtiyacı yüzde 90'lara varıyor.

Günümüz iş dünyasında yurt içi ve yurt dışı pazarlara ulaşmanın en kolay, en ucuz ve maliyetsiz ulaşımı kurulacak bir web sitesinden geçiyor. Şirketler kurdurdukları web siteleri ile ürünlerini hizmetlerini daha hızlı şekilde müşteri kitlesine ulaştırırken, marka imajlarını kuvvetlendirebiliyor ve internet vasıtasıyla e iş süreçlerine dahil olarak bir çok işlemi daha hızlı ve maliyetsiz bir şekilde gerçekleştiriyor.

Hızla küreselleşen pazarlarda web sitesi yoluyla tanıtım, satış, müşteri destek hizmetleri ve halkla ilişkiler gibi faaliyetler müşteri kitlesine sunularak, pazarda bir adım öne geçilebildiğinden firmaların internet mecrasını kullanması yasal düzenlemelerle getirilen zorunluluğun da ötesinde kaçınılmaz olarak görülüyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <