Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Türk mucitten deniz ulaşımında çığır açacak buluş.

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #348199 17-01-2008 19:25 GMT-1 saat    

Nevşehir'li Ali Yiğit , 5 yıl süren araştırma sonunda deniz ulaşımında çığır açacağı 'jetkay'i keşfetti. Yiğit'in deniz ulaşımına müthiş katkı sağlayacağına inandığı projesi Almanların da dikkatini çekti.

Yiğit'in projesini uygulanabilir bulan bir Alman holding, kendisini Almanya'ya davet etti.

Nevşehir'de uzun yıllardır bilişim sektöründe çalışan meslek lisesi mezunu Ali Yiğit, 5 yıl önce dünyada çok fazla yaygın olarak kullanılmadığına inandığı deniz ulaşımında insanlığın hizmetine hem normal deniz taşıtlarından daha hızlı ve aynı zamanda daha güvenli bir araç tasarlamayı planladığını söyledi.

Yiğit, bu aracı tasarlarken daha önce belgesellerde izlediği ve Güney Amerika sahillerinde yaşayan yarım perde ayaklı kertenkelelerden ilham aldığını ve bu kertenkelelerin su üzerinde kuyruklarıyla denge sağlayarak yürüyebilmesini araştırarak bunu projesinde uyguladığını belirtti.

Yiğit, önce bilgisayar ortamında daha sonra da yaptığı maketle küçük bir havuzda denediği aracını 100 kişi kapasiteli olarak tasarladığını ve saatte 250 kilometre hıza ulaşabildiğini açılayarak, "Bu proje için 5 yılımı verdim ve sürekli olarak çalıştım.

En büyük ilham kaynağım ise kertenkeleler. Güney Amerika sahillerinde bulunan yarım perde ayaklı bu kertenkeleler su üzerinde rahatlıkla yürüyebiliyor. Bunu büyük bir deniz aracı üzerinde uygulamaya karar verdim. Şu anda kullanılan deniz toplu taşıma araçlarına göre hem daha hızlı hem de daha güvenli" dedi.

Projesine patent almak için gerekli başvurusunu yaptığını ve daha sonrasında Türkiye'den ve yurt dışından bazı firmaların kendisiyle görüşme talebinde bulunduğunu ifade eden Ali Yiğit, deniz ulaşım araçları üzerine çalışmalar yapan ve ismini açıklamak istemediği Alman bir firmanın kendisiyle İstanbul'da bir görüşme yaparak projesi hakkında bilgiler aldığını söyledi.

Projesini inceleyen Alman şirketin bunu uygulanabilir bulduğunu ve proje üzerinde çalışmak için kendisini Almanya'ya davet ettiğini söyleyen Yiğit, "Holding yöneticileri ile İstanbul'da bir görüşmem oldu ve daha sonra beni Almanya'ya davet ettiler. Şu anda teknik danışmanım Almanya'da görüşmeleri sürdürüyor. İlerleyen günlerde ben de Almanya'ya giderek projenin hayata geçirilmesi için start vereceğiz" diye konuştu.

'Jetkay' adını verdiği deniz toplu taşıma aracının çalışma sistemi hakkında çok fazla teknik bilgiler vermek istemediğini kaydeden Ali Yiğit, proje maliyetinin ise henüz tam olarak netleşmediğini dile getirdi.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <