Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Google neden yasaklandı?

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #348311 10-03-2008 16:16 GMT-1 saat    


Pentagon, kendi çalışmaları üzerine fazla detaylı incelemelerde bulunan Google'a yasak getirdi. Gerekçe olarak da potansiyel tehdit unsuru öne sürüldü. Google'ın haritalama hizmetinin detaylara kadar inmesinin düşman çevrelerce öğrenilmesi istenmeyen gizli bilgileri risk altına attığı düşünülüyor.

Google sözcüsü, Amerikan ordusunun bu yönde görüşlerini açıkladığında, şirket olarak resimlerin zaten kaldırdıklarını söyledi. Bu nedenle şu an Google, bu çalışmalarına artık devam edemeyecek.

Savunma departmanından bir yetkili ise şunları ifade etti: "Resimler, 360 derece olarak tüm bölgeyi kaplıyor. Bu bölgenin içinde erişim kontol noktaları ve Pentagon tarafından kullanılan araçlar da var. Bu kadar detaylı haritalama, bizim için büyük tehdit olabilir".

Şimdi ne olacak?
Populer haritalama yazılımları bir yana, kullanıcı Google'la sokaklara kadar inebiliyordu. Bu sayede o kullanıcı, o caddede dolaşıyormuş hissine kapılıyordu. Ancak Pentagon'un bu kararı, yazılımın basit bir yazılım olmadığını, olayın caddeleri gezmekle sınırlı kalmadığını gösteriyor.

Google sözcüsü Yu, "Resimleri kaldırmak bu kadar kolay olmamalı, sanırım bu yöndeki politikaları biraz yumuşatmak lazım. Sadece askeriye için değil, tüketiciler için de. Eğer insanlar bu yazılımdan dolayı problem yaşarsa, mutlaka bizle irtibata geçmeliler" diyor.

Görüldüğü gibi Google, bu hizmeti kötü niyetli olarak kullanılabileceği ve Pentagon için tehdit oluşturacağı gerekçesiyle artık daha temkinli olmak durumunda. Bu sorunu aslında sadece askeriyeye indirmek de doğru değil, zira ileride bu yazılımdan, onu kullanan normal vatandaşlar bile şikayet edebilir...

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <