Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Nokia ve Ar-Ge yatırımları

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #348312 10-03-2008 16:20 GMT-1 saat    


Dünyanın en büyük cep telefonu üretici Nokia dünyaya sattığı bir milyar adet telefonla zirvede. Nokia, her gün bir milyon adet telefon üretiyor ve bu telefonları 70 farklı dilde yaklaşık 150 kadar ülkeye ihraç ediyor. Ancak önceleri telefonlar sadece birisini aramak için kullanılırken, artık tüketiciler telefonlardan daha fazlasını bekliyorlar. Bu nedenle Nokia da kendini bu yönde değiştiriyor.

Nokia başkan yardımcısı Anssi Vanjoki, yaptığı açıklamada "Biz mobil telefon şirketi değiliz, daha çok yazılım ve hizmet şirketiyiz" diyor.
Vanjoki sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Tüketiciler (ki yaklaşık 200 milyon insandan bahsediyoruz) internet üzerinde telefonlarını multimedya bilgisayar gibi günün 24 saati kullandığından, her zaman erişilebilir oluyorlar".

Nokia, üniversiteler ve akademik enstitülerle beraber araştırma merkezlerine yatırımda bulunuyor. İngiltere Nokia, Cambridge Üniversitesi ve dünyanın sayılı bilim adamlarından nano uzmanı Profosör Mark Welland ile beraber en son nanoteknolojilere odaklanmış durumda.

Geçtiğimiz hafta şirket Morph kavramını ortaya çıkardı. Morph en son teknolojiyle hizmetlerin bir karışımı şeklinde düşünülebilir ve geleceğin iletişimini yakından etkileyecek bir ürün.

ABD'deki Nokia, Silikon Vadisi'ndeki Palo Alto'ya yakın zamanlarda bir araştırma merkezi kurdu. Bu merkez interneti ve web uygulamalarını geliştirmeye odaklandı ve İngiltere'de olduğu gibi burada da Stanford ve Berkeley üniversitelerinden araştırmaları için destek alınıyor.

Biz daha çok hizmet üretiyoruz
Palo Alto'da şu an geleceğin mobil teknolojisi için 50 araştırmacı çalışıyor. Bu araştırma merkezinin tepesindeki isim Profosör Henry Tirri bu konuda düşüncesini şu şekilde ifade ediyor: "Biz sadece mobil telefonlar için görüntüye, radyo teknolojisine ya da pil ömrüne odaklanmış değiliz".

Palo Alto'daki Nokia araştırmacıları GPS teknolojisini gerçek zamanlı görüntü akışını sağlamak için kullanıyor. Palo Alto Araştırma Merkezi Laboratuvarı'nın başı olan Dr John Shen, "Bizim takımımız Nokia'nın gelişmesi için bir hizmet şirketi olarak yardım ediyor. internet ve mobilitenin kesiştiğini görüyoruz. Nokia bir cihaz şirketidir ve kurulduğundan bu yana sürekli değişime ayak uymasıyla kârlı kalmayı başarabildi. Eğer Nokia sadece bekleseydi ve değişimden uzak kalsaydı, bugünkü durumuna gelemezdi" diyor.

Profesör Tirri'ye göre Nokia kendi kullanıcılarının tecrübelerinden yola çıkarak kendine yön vermeli. Yani Nokia'nın itici gücü teknolojiden ziyade kullanıcıların tecrübesi olmak zorunda.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <