Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Biniş kartı da "cep"te

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #348341 19-03-2008 18:54 GMT-1 saat    
Amerika'nın Continental Havayolları, uçaklara chek-in işlemini cep telefonları aracılığı ile gerçekleştiren yolcuların biniş kartlarını doğrudan cep telefonlarına gönderecek bir sistemi test etmeye başladı.
İki boyutlu şifreli bir barkod etiketi şeklindeki resim yolcunun havaalanı güvenliğini geçmesini ve uçağa biniş kartı yerine bu barkod resmini göstererek binmesine olanak tanıyacak. Halen Amerika'da American, Continental, Delta, Northwest, Southwest ve Alaska havayolları uçuşları için cep telefonlarından chek-in yapılmasına olanak sağlayan sistemlere sahip. Ancak chek-in işlemi yapıldıktan sonra yolcunun yazıcıdan veya havaalanında bulunan kiosklardan biniş kartını bastırması gerekiyor. Continental havayolları Amerika'da biniş kartını ortadan kaldırarak elektronik biniş kartı uygulamasını devreye alacak ilk havayolu.

THY ilklerden

Türk Hava Yolları da dünyada elektronik bilet, internet üzerinden chek-in işlemleri, kiosklardan biniş kartı bastırma gibi çeşitli uygulamaları devreye ilk alan havayolu şirketleri arasında yer alıyor. Türk havayollarının halen sunduğu On-line Chek-in işlemlerinde biniş kartı yolcu tarafından bir yazıcıdan bastırılabiliyor veya herhangi bir isim doğrulaması sağlayan manyetik bantlı plastik kart ile kiosktan alınabiliyor.

Türk Hava Yolları'nın yazıcıdan bastırılan biniş kartlarında Continental Havayolları'nın cep telefonlarından kullanacağı şifrelenmiş iki boyutlu barkod etiketleri de yer alıyor. Öte yandan Turkcell 2004 yılı sonunda sinema biletlerinin cep telefonlarına yollanmasına olanak sağlayan biletcell uygulamasını aynı barkod mantığı ile devreye almıştı. Girişte barkod okuyucular tarafından okunan iki boyutlu barkodlar yardımı ile sinemaseverlerin sadece cep telefonlarına gelen bir mesaj ile sinema salonlarına girmesine olanak sağlanıyordu.

Kısaca hem Türk Havayolları'nın mevcut On-Line Chek-in ve biniş kartı uygulaması ve Turkcell'in BiletCELL uygulamasında kullandığı altyapı birleştirildiğinde Türkiye'nin de bu alanda yine ilklerden olması işten bile değil. Tabii burada iki önemli nokta var; birincisi uçağa binecek yolcu listesiyle cep biniş-kartı, normal biniş kartı ve internet biniş kartı gibi çeşitli biniş kartlarının eşleştirilmesinin sağlanması, ikincisi de uçağa binecek olan yolcunun cep telefonunun şarjının uçağa binmeden tükenmemesi.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <