Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Nokia Tabletlerde Ubuntu

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #348431 27-04-2008 13:40 GMT-1 saat    
Nokia'nın Trolltech'i satın alma girişimiyle birlikte, internet tabletlerindeki Linux ile uyumlu S60 uygulamaları için bir işletim sistemi tabanına ihtiyaç doğdu. Bu doğrultuda, kendisine sağlam bir taban seçmeyi düşünen Nokia, görünene göre ilerisi için kendi internet tableti ürünlerinde Ubuntu Linux dağıtımını kullanacak. Peki neden Linux? Bu konu da aslında tamamen Trolltech ile ilgili.

KDE'yi Bilir misiniz?

GNU/Linux camiasında yüksek oranda kullanılan KDE masaüstü sistemi, Nokia tarafından satın alınması gündemde olan Trolltech tarafından üretilmiş bir yazılım geliştirme arabirimiyle kodlanıyor. Qt isimli bu geliştirme arabirimi, KDE'nin bütün masaüstü yeteneklerini ve minik araçlar geliştirilmesini sağlıyor. Nokia'nın Trolltech'i almasındaki amaç, yeteneklerini KDE sisteminde gösteren Qt'nin gücünü Symbian işletim sisteminde kullanabilmek.

Etkileşim Her Şeydir

Nokia'nın bir sonraki adımda yapmak istediği şey ise internet tabletleriyle gelişmiş cep telefonlarını birbirleriyle daha iyi iletişim kurar hâle getirmek. Aynı zamanda Qt yazılım geliştirme platformunun farklı işletim sistemlerine uyarlanması, daha fazla ve yaygın bri etkileşim imkânı sağlayacak. İşin güzel tarafı, Qt'nin kâr amaçlı kullanılmadığı sürece özgür bir lisansa sahip olması.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <