Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Windows 7 Testi

> 1 <

developer
Yeni Klasör!

grup tuttuğum takım
Binbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3803 ileti
Yer: İstanbul
İş: pek çok
Kayıt: 20-12-2005 22:57

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #348504 05-07-2008 05:48 GMT-1 saat    
İşte ilk gerçek Windows 7 Build 6519 incelemesi...

Windows Vista'nın takipçisi yavaş yavaş şekle giriyor. İlk deneme sürümlerinden biri yüklendi ve önemli özellikleri incelendi. Genel olarak, Microsoft'un önünde uzun bir yol olduğunu söylemek mümkün.Windows 7'nin bu ön sürümünde tüm yenilikleri ve görsel iyileştirmeleri görmek isteyenlerin, oldukça keskin gözlere sahip olması gerekiyor. Çünkü Windows 7'nin masaüstü ilk bakışta Vista'nınkinden pek farklı değil. Ancak birkaç tıklamadan sonra, bazı şeylerin değiştiğini farketmek mümkün.

--------------------

Windows 7'ye ilk bakış
Yeni Windows daha açılmadan ilk yeniliğini farkettiriyor: Açılış ekranı, basit bir hareketli çubuk yerine, tam ekran boyutunda hareketli bir ışık animasyonu halini almış.Windows'un "Başlat" menüsünde de küçük değişiklikler var: Sol bölümdeki elemanları bir "raptiye" vasıtası ile sabitlemek mümkün. Vista kullanıcılarından çoğu, simgelerin kullanım sıklığına bağlı olarak yerlerinin değişmesinden şikayetçi idi. Bir başka yenilik: Başlat menüsündeki arama çubuğunda yaptığınız sorguların sonuçları için artık menünün tamamı kullanılıyor. Vista'da sonuçlar sol bölümde görüntüleniyordu.

Sistem tablasındaki simgelerin yanında, yukarı yönlü bir ok bulunmakta. Bu ok, gizlenen simgeleri küçük bir menü şeklinde görüntülüyor. Önceki sürümlerde bu oka tıklandığında sistem tablası tamamen açılıyor ve tüm simgeleri görüntülüyordu.

Her pencerede sağ üst bölümde karşınıza çıkan arama kutucuğunu artık fare ile boyutlandırmak mümkün. Arama kutucuğu, üst bölümün yarısına kadar büyütülebiliyor. Özellikle Denetim Masası'nda dikkat çeken kenar çubuklarında da arkaplan rengi olarak lacivert seçilmiş.Şimdiye kadar eksik olan bir özellik de artık mevcut: Tam ekran olarak boyutlandırılmış pencerelerde de artık çerçeve şeffaf olacak. Vista bu görsel zarafeti yalnızca tam ekran olarak boyutlandırılmamış pencerelerde destekliyordu. Tüm bunlara ek olarak, "sidebar" eklentileri artık masaüstünde hareket ettirilebiliyor ve belirli ölçüler dahilinde boyutlandırılabiliyor.

--------------------

Kurtarma diski

Bu özellik aslında Vista Service Pack 1'e dahil edilecekti, ancak görünen o ki, Windows 7'ye ertelenmiş. Kurtarma Diski ile, bilgisayarıyla beraber yalnızca bir "Geri Yükleme DVD'si" gelen kullanıcılar, düzeltme ve kurtarma fonksiyonlarına da erişebilecek. Normalde bu fonksiyonlar yalnızca Windows kurulum DVD'leriyle geliyordu. Windows 7 ile beraber, ek bir indirme zahmetine gerek kalmadan, XPS dökümanlarını görüntüleyen XPS Viewer da geliyor.Ağ ve Paylaşım bölümünde de bir yenilik söz konusu. Bu bölümde kullanıcılar bir "HomeGroup" kurarak, ağdaki çalışma gruplarını birbiriyle birleştirebilir veya ayırabilir. Ağlara erişimi daha kolay hale getiren bu yeniliğe, yalnızca şirket ağlarında var olan bazı Active Directory özelliklerinin de dahil edileceği söylentisi var. Bu özelliklerle bir kullanıcı, kendi hesabıyla şirketteki farklı bilgisayarlara giriş yapabiliyor.--------------------

Sonuç: Şimdilik sadece küçük ayrıntılar fark edilebiliyor. Yeni bir görsel tasarım ve çarpıcı yeni özellikler, Windows 7'nin bu ilk sürümünde henüz yok. Kullanıcılar için kararlılık, uyumluluk ve kolay kullanım, her şeyden önemli. Vista'nın, Windows 7'nin temelini oluşturacağına dair iddiaları, Microsoft'un bazı yetkilileri de doğrulamakta. Yeni işletim sisteminin tamamen sıfırdan oluşturulmak yerine, halefinin temellerine oturtulacağı söylentileri, Microsoft tarafından doğrulanıyor. Tüm bunlara rağmen, şu unutulmamalı ki, Windows 7'nin çıkmasına daha iki yıl var. Aynı şekilde, daha yapılacak çok şey var.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <