Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Pagerank'ı Yükseltme taktikleriBir Webmaster Sitesinin Pagerank'ını Yükseltmek için neler yapabilir?


PageRank değeri yükseklmek için ilk başta özellikle Pagerank'ı yüksek sitelerle link değişimi yapmak gerekir .Ne kadar çok dost siteniz olursa o kadar çok backlinkiniz olur. Siteniz ile aynı içerikli sitelerden link almanız aramalarda üst sıralarda çıkmanıza daha çok yardımcı olur. Hatta rakip sitelerden link almak PageRank değerinizin artışına dahada çok rank sağlar. Çok mantıksız gibi görünmesine rağmen buradaki asıl amaç, "insanların link verdiği site kötü site olamaz", eğer rakip site bile, diğer siteye link veriyorsa link verilen site gerçekten çok iyi bir sitedirki rakibinden link almıştır, teorisi üzerine kuruludur bu mantık. Ancak internette bu pek mümkün olmaz, bu durumda yapacak iki şey vardır, rakip siteden link alabilmek için rakip siteye reklam vermek eğer kabul ederse, diğer yöntem ise aynı içerikli başka bir site açmakki bu daha zor. Kendi sitenizden kendinize link vereceksiniz. Google programcıları da bu olayın farkında olduklarından dolayı bazı önlemler almışlardır. Class C ip olayının ortaya çıkış sebeplerinden biride bu olaydır. (Class C ip olayı yazının alt paragraflarında vardır.)

PageRank değeri 5 ve üzerindeki link sitelerine linkinizi ekleyin. Çok iyi hit yollamasalar bile PageRank getirisi yüksek olacaktır. Zaten PageRank değeriniz yükselirse Google dan daha çok ziyaretçi alırsınız daha üstlere çıkarsınız...


Gerçekten link popülerliğine ihtiyacınız var mı?

Genelde orta karar bir sitede link popülerliği çok mühim değildir, arama motorlarının kriterleri arasında link popülerliği sadece kriterlerden biridir. LookSmart ,Yahoo, Dmoz gibi dizinlerde siteniz dizilmişse bu size yeterde artar bile. Diyelim ki emlak yada oto alış satış işi yapıyorsanız ve sitenizin alanında birçok rakibi varsa link popülerliğinizi artırmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Sizinle alakalı içerikli sitelerde linkinizin bulunması için çalışmalısınız. Bu demek değildir ki birsürü domain alıp hepsiniz sitenize yönlendirin, basitçe size link verebilecek siteler bulun ve size link vermelerini isteyin böylece aranmasını istediğiniz kelimlererde üst sıralarda olmanız dahada kolay olucaktır.Peki Dost site seçerken nelere dikkat etmem gerek ?

Öncelikle PageRank değeri en yüksek olması gerek ki size geri dönüşü olan bir PageRank katkısı olsun.
Aynı host'da olan siteler ile dost olmayın. Bu şu demek:

212.225.153.81 ip adresinde barındırılıyor diyelim siteniz

212=okul
225=bölüm
153=sınıf
81 =sıra

olarak düşünebilirsiniz. Google aynı sıradakilerin birbirine verdiği linki PageRank için saymıyor. 212.225.153.(81) ile 212.225.153.(888) arasındaki ip ler birbiri ile Class C ip oluyor. Bu olay porno Adult siteler yüzünden çıktı. Reseller makine alıyorlardı ,50 tane site açıyorlardı ve hepsini birbiri ile linkliyorlardı. Aslında hepsi aynı kişinin sitesi ama hile yaparak Google'ı kandırmaya çalışıyordu. Aynı host'da diyelim Pagerank 5 siteniz var. pr'si daha düşük sitelerinize link vermeniz bir işe yaramıyor yada minimum katsayı ile yarar.


Google PageRank ne zaman güncellenir?

İki tür PageRank vardır. Bir Toolbar PageRank bir de gizli PageRank. İnsanların algılaması kolaylaşsın diye Google Toolbar PageRank'ı 10 üzerinden derecelendirir. Buradan takip edilebilir ancak gizli PageRank değeri tamamen matematiksel bir değerdir ve algılamak zordur.

PR(A) = (1-d) + d(PR(t1)/C(t1) + ... + PR(tn)/C(tn))

Tüm sayfaların birbiri ile link alışverişi tek tek hesaplanıyor ve doğal olarak da vakit alıyor. Her ayın 8'inde Toolbar PageRank güncellemesi yapılıyor. Ancak bazen uzayabiliyor.


Bir web sitesinin PageRank değerini nasıl öğrenebilirim?

Herhangibir sitenin PageRank değerini Google Toolbar yükleyerek öğrenebilirsiniz. (sitemizin anasayfasında Anketler menüsünün altında Sörfü Hızlandırın bölümünde Google Araç çubuğu'yla birlikte Firefox'u da indirin kutucuğuna basarak indirebilirsiniz)


Goolenin mantığı webmaster'lerin fake linklerini ve unique yani çalıntı ve kopyalanmış yazıları farketip siteleri ona göre değerlendirmesi ve rank vermesidir webmaster'lerin google arama motorunu kandırması imkansız olduğu için en iyi arama neticesi veren arama motorudur bu yüzden aradığımız kelimelerde doğru neticeyi verir.

Arama motorlarında nasıl yükselebilirim?

Arama motorlarında yükselmek için birkaç önemli şey vardır. Sitenizin mutlaka standartlara uygun olması gerekir. Örneğin sitenizde kodlama kısmında çok gereksiz tablolar açılmış kapatılmamıştır. Siteniz browserlarda düzgün açılabilir ancak browserlar hataları düzeltip ekrana basmak için vakit kayıp ederler yada sayfanız çok resim vardır geç açılır bunlar hep olumsuz puan getirir sitenize.

Arama motorlarında şu mantık vardır. Aynı içerikli binlerce sayfa vardır. Hangisinin üste çıkacağına şöyle karar verirler. Domain etkeni (tarayıcınızdaki adres). Normal şartlarda domain ile site içeriği uyumludur. Örneğin winamp programını indireceksiniz. Aklınıza ilk gelen adres winamp.com olur. Arama motorlarında da bu mantık vardır doğal olarak. Aranan kelime ile domain ilişkisine bakılır. Örneğin "forum" kelimesinde üste çıkmak istiyorsanız. forum.com domain adını almanız gerek. Eğer forum.com dolu ise ki bu vakitten sonra çok güzel bir domain bulmak biraz zor. Alternatif domainleri deneyin. forum.cc forum.ws forum-tr gibi.bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) - forum .com gibi bir domain tartisma.com gibi bir domainden 2 adım öndedir çünkü aranan kelime domain içinde geçiyor. Çok fazla (-) tire işaretli domainlerde spam kategorisi domainler olarak sayılıyor buna da dikkat edmenizi öneririm.

Örneğin, üst sıralara çıkmak için www.forum-oyun-msn-haber-sohbet-mp3.com gibi bir domain almak dangalaklıktan başka bir şey değildir. Bu domain asla üste çıkamaz. Hile için alındığını Google tabii ki biliyor. Böyle olmasaydı ortalık bu domainlerden geçilmezdi sıralamalarda ,yinelemekte fayda var google'ı kandırmak imkansızdır .Yapılan araştırmalara göre, insanların 4/5'i bir arama sorgusunda iki kelimeden daha fazla kelime aramıyor. Yani insanlar " forum" yada "paylasim forumu" diye aratınca bulunan sonuçlardan memnunlar ki "tartisma paylasma forumu" gibi 3 kelimelik arama yapmıyorlar. En azından 4/5'i aramıyor.bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) sitesi en şanslıdır. http:// paylasim-forumu.com gibi bir domainde

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) domainden daha şanslıdır. Domain adı ne kadar kısa ve öz ise o kadar şanslıdır.

Yapılan bir "mp3" kelimesi aramasında, mp3ler.com domaini , mp3muzikleri.com domaininde daha şanslıdır. Şansınızı artırmak için gidip mp3 X.com gibi bir domain alırsanız, mp3ler.com sitesinden daha şanslı olursunuz arama motorlarında...

Eğer aranan kelime ile ilgili bir domain yoksa arama motoru veritabanında , o zaman subdomain dikkate alınıyor sıralama için. http:// msn hacklemek .siteniz.com gibi. Tüm bu kriterlerden sonra hala bir sürü site varsa veritabanında ki var olur hep, üste çıkmak için bir sürü site subdomain oluşturmuştur. Şunlara bakıyor Google :

1-Hangi sayfanın unique içeriği varsa yani çalıntı yada kopya bir içerik olmayacak. Google arama motorunun temel amacı, insanlığa faydalı siteleri üste çıkartmaktır. Mesela, NTV haber portalındaki haberleri alıp kendi sitenizde yayınlarsanız üste çıkma şansınız çok zordur çünkü aynı şeyi yapan yüzlerce site vardır. Hepsi avucunu yalar, NTV en üste çıkar. Google veritabanında var olan daha önce indexlenmiş olan bir içeriği, ısıtıp ısıtıp tekrar sunarsanız, yani olay nasreddin hocanın etinin suyunun suyuna benzer. Tablo yapısını yada renklerini değiştirmenizde üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olmaz. Google zaten tablo yapılarına falan bakmıyorki.Yapmanız gereken şey yazılan makaleyi unique içerik haline getirmektir. Kendi yorumlarınızı da ekleyip, makaleyi değiştirirseniz kendi unique içeriğinizi oluşturursanız çok rahat çıkarsınız üst sıralara ve NTV ile kapışırsınız :p
2-Hangi sayfa hızlı açılıyorsa,
3-Hangi sayfada kodlama hatası yoksa,
4-Hangi sayfanın title kısmında yazan kelimeler ile içerikteki kelimeler aynı ise. (meta tag kısmı değil keyword ve description değil yani)
5-Hangi sayfa standartlara uygunsa, (standartlara uygun siteler varken hile yapan siteler üste çıkmaz, hile ile sıralamayı değiştirmeye çalışan siteler kısa süre sonra aşağılara çekilir yada banlanır. gizli kelime döşeyenler, cloak yapanlar vs)
6-Hangi sayfanın PageRank değeri yüksekse o site üste çıkar.

Özellikle Google bütün sitelere eşit mesafededir. Herkes yarışa eşit koşullarda giriyor. Kimseye torpil yapmaz. PageRank değeriniz sıfır olsa bile aramalarda ilk sayfada çıkabilirsiniz. PageRank sıralamayı belirleyen kriterlerden sadece biri.belirtmekte fayda var Pagerank asla parayla satın alınamaz bu kural google'ın prensibi diyelim.

Mesela e-kart siteniz vardır yada sayfanız. Aramalarda hiç çıkmaya bilirsinizde. Arama yaparsanız şu an için " e-kart " kelimesinde

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) ilk sayfalıdakilerin hep büyük siteler olduğunu görürsünüz (1-Superonline 2-Ekolay 3-Mynet...) ve aklınıza doğal olarak torpilliler diye gelebilir oysa asıl sebep şu, bir çok küçük site " e-kart " linkini bu sitelere vermiştir bilerek yada bilmeyerek. Özellikle yeni açılan siteler koyacak bir şey bulamaz ve linklerini hep bu sitelere verir, Dolayısıyla bu sitelerin PageRank değerleri yükseliyor ve üste çıkıyor. Eğer sizde yeterince çok link alırsanız sizde üst sıralarda hatta 1.olabilirsiniz. Yeterince link içinde, iyi içerik ilk şart. Google programcılarının temel amacı, insanlığa faydalı içerik sunan siteleri üste çıkartmaktır. Sağdan soldan çalıntı içeriklerle, bir kaç günde oluşturulan sitelerin, çok fazla üste çıkma şansıda yoktur. Çalıntı yapılan sitenin içeriği, Google veritabanında zaten kayıtlıdır ve belli bir sıralamada yerini almıştır. Eğer, o siteyi çalarsanız, Google sizin çalıntı yaptığınızı anlıyor ve sizin sitenize prim vermiyor. İstediğiniz kadar renkleri, tablo yapılarını değiştirin, zaten Google görmüyor. Sitenin içindeki ham cümle yapılarını kontrol ediyor. Unique içerikli (daha önce hiç kimsenin yapmadığı bir sayfa, kendi makaleniz, sunumunuz, şiiriniz gibi) siteler yada sayfalar her zaman üste çıkıyor. Ne kadar çok unique içeriğiniz olursa Google sitenize o kadar değer verir.

Örnekte vereyim: Meta tag Seo konulu makalemizi, Google dünya sıralamasında 4.yapmış. Türkçe aramalarda da birinci yapmış. PageRank değeri sıfır olmasına rağmen sayfanın "Meta tag seo" araması sonuçları , PageRank değeri 5-6 hatta 7 olan bir çok yabancı makaleyi geçmiş...

Karşılıksız alınan linkler, PageRank için daha büyük artı sonuçlar doğurur, bunu da unutmamak gerek. Başkaları, sizi taktir etsin size link versin... Eğer bir anda çok fazla site ile link değişimi yaparsanız, Google para ile link satın alıp, PageRank dengesini bozmaya çalıştığınız için size ceza verir. Bu cezanın teknik adı da "Google Bomb" . PageRank 5-6 olmayı beklerken, Google PageRank değeriniz 2-3 olabilir Google Bomb yüzünden. Karşılıksız link almaya çalışmak, en etkili PageRank kazanma yoludur. Bunun içinde sitenizin içeriğinin iyi olması gerek, başka insanların sizi taktir edip, link vermesi gerek...
Kısacası google'ı kandırmak imkansızdır önemli olan içeriği güzel tutmak ve kendi bilgilerini sunmaktır böyle bir durumda google zaten o siteye yüksek Pagerank verir.


Forumda Pagerank ile ilgli çok özel değerlendirmeler için

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Webmaster Sitesinin Pagerank'ını Yükseltmek için neler yapabilir? ve Google pagerank için daha detaylı bir bilgi istiyorsanız

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Tıklayın

Bunun hakkında hemen düşüncelerinizi ya da sorunlarınızı yazabilirsiniz...

Hızlı Yorum Sistemi
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

İsim Email Şifre Kuran'daki ilk sure

Yorumlar :

Henüz yorum yapılmamış