Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Sedat Bucak Kimdir?1960'ta Siverek'te doğdu. Endüstri Meslek Lisesi mezunu olan Bucak, 19, 20 ve 21'nci dönem DYP Şanlıurfa Milletvekili olan Bucak, evli, 3 çocuk babası.

Kendisiyle aynı adı taşıyan "Bucak Aşireti"nin reisi olan Sedat Bucak'a bağlı 89'u geçici ve 345'i gönüllü olmak üzere toplam 434 resmi korucusu bulunduğu iddia edildi.

Dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener geçici köy korucularının ayda 1.2 milyar lira ödenek ayrıldığını ifade etti. Bucak, Söylemez Kardeşler'le olan çatışmasında da bazı polis şefleriyle birlikte komplo düzenlemekle suçlandı.

1978'den itibaren adını duyurmaya başlayan kanlı terör örgütü PKK, Bucak'ın aşiretinin bulunduğu Siverek dolaylarında eylemlere başladı. Bucaklar tarafından giydikleri ayakkabılar nedeniyle, "Mekaplılar" diye adlandırılan PKK'lı teröristler ile aşiret mensupları arasında 18 Mart 1980'de Urfa'da çatışma çıktı. 4 kişi öldü.

Susurluk'la gündemde
İstanbul Hilton Oteli'nde Abdullah Çatlı'yla buluştuktan sonra İzmir'e gidip, Hüseyin Kocadağ ile birlikte Susurluk yakınlarında trafik kazası geçirdi. Bu kazadan sonra ortaya çıkan skandallar zinciri "Susurluk" adını aldı.

Bucak, kazadan yaralı olarak kurtuldu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedaviye alınan Bucak, olaydan 12 gün sonra bir gece yarısı hastaneden kaçırılırcasına taburcu edildi. Uzun süre basınla görüşmeyen Bucak, ilk yaptığı açıklamada arabada bulunan silahların kendisine ve adamlarına ait olduğunu söyledi.

Bucak, Kocadağ'ın Çatlı'yı gerçek kimliğiyle tanımadığını söyleyerek hakkındaki iddialara karşılık "Bana yargısız infaz yapılmak isteniyor" dedi. Bucak, Gözcü Gazetesi, HBB Televizyonu ve Sabah Gazetesi'ne yaptığı açıklamalarla çelişkiye düştü. Abdullah Çatlı ile olan ilişkisi ve Ömer Lütfü Topal cinayetine karışan özel timci korumaları nedeniyle suçlandı.

DGM fezleke hazırladı
Sedat Bucak; Kocadağ ve Çatlı'nın kimliğini bilmediğini, silahların kendisine ait olduğunu, ancak susturucular hakkında bilgisi olmadığını söyledi. Hakkında görevi kötüye kullanmak, cürüm işlemek için çete oluşturmak ve kanun kaçağını gizlemek suçlamalarıyla soruşturma açılması isteğiyle İstanbul DGM tarafından fezleke düzenlendi.

Dokunulmazlığı kaldırılan Sedat Bucak, 14 Ocak 1998'de İstanbul DGM 'ye gelerek savcılığa 5.5 saat süreyle ifade verdi. Soruşturma sırasında Bucak'a 1 koruma verilmesinin uygun görülmesine rağmen, 6 koruma birden aldığı ve Bucak'ın korumaların tayin edildiği tarihten 1 gün sonra 7 Ağustos 1996'da talepte bulunduğu ortaya çıktı.

Bunun hakkında hemen düşüncelerinizi ya da sorunlarınızı yazabilirsiniz...

Hızlı Yorum Sistemi
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

İsim Email Şifre Kuran'daki ilk sure

Yorumlar :

Henüz yorum yapılmamış