Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Mail adresimizi kaptırmak ya da kaptırmamak

> 1 <

NetsinaN

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2203 ileti
Yer: Istanbul Şubesi
İş: Ceo
Kayıt: 20-12-2005 23:03

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #4494 17-03-2006 10:09 GMT-1 saat    
Arkadaşlarım E-mail kullanımı hakkında bilgilendirme ve mail adresimizi koruma maksatlı bu sayfayı açtım :..

Vereceğim bilgiler şu başlıklarda özetlenebilir ...

Adres nasıl elle geçirilir..

Adres ve bağlantılı olarak sanaldaki tüm yasa dışı olaylar...

Korunma yolları...

Bu ve buna benzer konulları burdan takip edebilir, yenilikler hakkında bilgi sahibi olursunuz, başınızdan geçen ilginç olayları nakledebilir forum kullanıcılarını bilgilendirebilir ve mümkün olduğunca kişisel hatalardan dolayı zararınız en aza indirgeyebilirsiniz umarım faydalı olurum bu konuda :...

Adres nasıl elle geçirilir..

En basit yöntemi görelim ...:)
Malüm sapık idolojik kişiler sizle önce messenger aracılığı ile kontak kurup kuzu rölü üstlenirler:..
Sözde kısa bilgiler alıp eylemi ya hemen yada bir süre sonra işleme alırlar :...
eylem şekilleri genelde hazır ellerinin altında olan ve kendi sözde dostları arasında hava attıkları bir exe. uzantılı web sayfası veya ufak zararsız bir programdır:...
Genelde resim görüntülü veya başka bir oyun ikonu görüntüsünde olduğundan yollandığı an fark etmeyebilirsiniz:.. gelen dosya veya herne ise tıkladığınız anda ( genelde ) nette bağlı olduğunuzdan bir hotmail sayfası çıkar ekrana siz ne olduğunu anlam veremediğiniz, görünüş itibarı ile bire bir olan bu sayfa ancak dikkatli bakıldığında hotmail yazısının veya önemli bir yazısının eksik veya değişik olduğu gözlenir ( yaptığım incelemede bu web sayfası görüntüsünün not defterinde bilgiler dahi esas sayfaya uygundur hatta tıklama ile gidecek adres dahi gerçeğin bir yanılgısıdır
( bu konuyu daha fazla açmak istemem sitemizde konuşulması yasak konular arasındadır ):...
Bu sayfanın içeriği sizden kullanıcı adı ve şifrenizin bir an evvel güncelenmesi lazım olduğunu yazar sizde bu sayfadan kurtulmak için nasılsa " resmi sayfasındasınız " diye doldurur yollarsınız

İşte o an adresiniz ve inbox bilgileriniz vatandaşın eline geçer .
Adresinizi geri almak için tek yol msn desteğe bir yazı ile başvurmaktır :..

Ancak kesin sonucu yoktur ... zaten baş vurmak sorunu çözmez zira kendi kendimize kızmamız lazımdır...: ben niye yaptım diye :...
Çok kişiler bir dahakine daha dikkatli davranış sergillerler ama karşı tarafın yöntemlerin değiştiği için mutlaka aldatma yolları da değişik olur ( şahsi tespitim 50'ye yakın yöntemdir hergün de yenileri eklenmektedir bu konuda ):...

Korunma yolları...

Bu yüzden tanımadığınız kişi ve kuruluştan gelen tüm mektupları açmamaya gayret gösterin.
Şayet açarsanız verilen linkleri asla tıklamayın bu tipteki mektupları mailinizin ayarlar kısmından spam olarak işaretleyin ve gelen spam inboxunuzu dolunca boşaltın bakmadan. > fazla merak iyi değildir hatırlatırım...

Messenger chat zamanı veya açtığınız an gelen " beni ekle " mesajlarını mümkünse red edin ( başımdan geçtiği için uyarıdır...! adresi ekli arkadaşımın önce inboxunu kıranların 1 saat içinde ekli tüm kişilere aynı yöntemle adres ele geçirdiklerini yaşadım ben tuzağa girmedim ama eminim ki listedekiler girdi )
Bu yüzden adresi ekli kişilerden gelen tüm dosyaları kabul etmeyin > örnek uzantısı exe. jpg. explorer, zip, rar,olan veya benzer uzantıda olanları yani sizi yanıltacak olan tüm çalışma dosyalarından uzak durmaya bakın.

Kabul etseniz dahi açmadan veya zipi açtıktan sonra mutlak suretle tüm koruma programlarından geçirin.

Şifrelerinizi asla başkalarına söylemeyin ve mümkünse 10 rakkamdan oluşan tercihen ufak büyük harf olarak atayın aralarına da rakkam ekleseniz en iyi sonuca ulaşırsınız :...

Bu tip şifreleri kırıcılar dahi açmakta zorlandığını göreceksiniz kısaca isim, doğum günü, kapı numarası, telefon numarası, veya akılda kolaylıkla kalacak şifrelerden süratle vaz geçin....:

Cafelerde ve yabancı makinalarda mutlak suretle sing out çıkışı kullanın.asla messengerinizi açık bırakmayın. ( iş yerlerinde kullanılanlar dahil )

Şayet açık dahi kalmışsa ufak bir ayarla ( daha evvelden yapılmış olması şart ) diğer msn sayfaları için şifre mecburiyetini seçin ki sizden sonra masaya ilk oturanın yapacağı eylem inboxunuza girip ayarları yani kişisel bilgilerinizi değiştirmeleri oluyor :.. bu aklı selim vatandaşların bari diğer bilgilere ulaşamasını önleyin.

MsxLabs.com da dahil olmak üzere ( ki kural gereği yasaktır ), Chat odalarında Özel mesaj'la asla ama asla adres verip almayın....

Profilinizdeki mail servisini göstermeyin ( Site Admin'i size ulaşabilir bu pozisyonda merak etmeyin)... ( örnek sık kullanılan yöntemlerden biridir hepimizce malüm arkadaşlık kisvesi altında kuzuyu oynamalarıdır niyetleri açıktır kanmayın..!)

Alternatif e-mail adresi kısmını mutlaka doldurun ( kişisel ayarlardan ) ve bu mail servisi mutlaka değişik bir uzantıdaki adres olsun. ( sonradan yazılı şikayet durumunda bu adres devreye girer ve yeni bilgilerle şifreniz bu adrese gelir )

Sızdırma dolandırıcılığı nedir?

Balık yakalamanın bir yolu, balığın yiyecek olduğunu düşüneceği kadar gerçekçi bir yem kullanmaktır.

Web'de de sızdırma dolandırıcılığı aynı şekilde çalışır.

Hırsızlar, Citibank, eBay veya MSN gibi
ünlü bir şirketten geliyormuş gibi görünen bir iletiyi veya anlık iletiyi,
doğrudan o şirketin e-posta adresiyle gönderirler. Yemi yutarsanız, paranızı ve hatta kimliğinizi tehlikeye atıyor olabilirsiniz.

Sızdırma dolandırıcılığından nasıl korunacağınızı öğrenin.

Sızdırma Dolandırıcılığı Nasıl Çalışır


İleti, bir bağlantıyı tıklatmanız için sizi ikna ederek, saygın bir markaya olan güveninizden yararlanır. Bu sizi, asıl şirketi taklit eden aynı ölçüde ikna edici (ve aynı ölçüde sahte) bir Web sayfasına veya açılır pencereye götürür.

Oraya eriştiğinizde, Sosyal Güvenlik Numaranız, banka hesabı veya kredi kartı numarası, doğrulama kodu, parola veya kişisel kimlik numarası (PIN) gibi hassas kişisel bilgilerinizi açıklamanız istenir.

Bu dolandırıcılık, hünerleri nedeniyle güven verici ama aynı zamanda da ürkütücüdür. Binlerce insan şu kaynaklardan gönderilmiş gibi görünen e-posta iletileri almıştır:

Bankanın logolarını ve vaatlerini içerecek kadar özenli hazırlanmış bir kandırmaca olarak, New Delhi'deki bir otele yapılacak 829.49 dolarlık bir ödemenin doğrulanmasını isteyen "bankalarından". Okuyucu “BU ÖDEMEYİ DURDUR”u tıklatmak zorunda bırakılarak, "ödemenin reddedilmesi" için gerekli hesap bilgilerini açıklamasının istendiği aynı ölçüde ikna edici bir sayfaya gider.

Kredi kartına işlenecek bir ödemenin reddedildiğini belirten "cep telefonu şirketi". İleti şu ifadeyi içeriyordu: “Bu bağlantıyı tıklatarak kredi kartı bilgilerinizi hemen güncelleştirmezseniz, hesabınız askıya alınabilir.”
"Güncelleştirmeyi" kolaylaştırmak için "yardım sağlayan" bir bağlantı sağlanıyordu.

“MSN”, “Sevgili MSN hizmetleri müşterisi”ne, sağlanan bağlantıyı tıklatarak kimliklerini doğrulamamaları durumunda aldıkları MSN hizmetlerinin “devreden çıkarılacağı” bildiriminde bulunuyordu.
Taklit edilen siteler o kadar ikna ediciydi ki, 2003 yılında neredeyse 2 milyon insan gizli bilgilerini açıklamaları için kandırılarak, mali durumları ve kredi derecelendirmeleri riske sokulmuş oldu.


Kendinizi Sızdırma Dolandırıcılığından Korumaya Yardımcı Olmanın Beş Yolu

Hassas kişisel bilgilerinizi verirken tedbirli olmanın yerini hiçbir şey tutamazsa da, bir sızdırma dolandırıcılığına maruz kalma riskinizi azaltmanız için bazı basit kurallar aşağıda belirtilmiştir.

>1: Duyarlı kişisel bilgilerinizi hiçbir zaman bir e-posta, anlık ileti veya açılır pencere içinde başkalarına vermeyin
Yasal ve kurumsallaşmış şirketlerin çoğu, parola, hesap veya kredi kartı numarası veya diğer gizli bilgileri istemek için bu yöntemleri kullanmayacaktır. Sızdırma dolandırıcılığı yapanların insanları kandırmaları kolaydır—örneğin, bir e-posta iletisinin “Kimden” satırındaki adresi taklit ederler.

>2: Bir ileti veya açılır pencere içindeki bir bağlantıyı tıklatırken dikkatli olun
Kişisel bilgilerinizi isteyen bir e-posta iletisi, anlık ileti veya açılır pencere alırsanız, bağlantıyı tıklatmayın. Bunu yapmanız sizi, verdiğiniz bilgilerin siteyi oluşturan dolandırıcılık ustasına gönderilebileceği bir telefon şirketi sitesine götürebilir.
Bir iletinin sahici olduğundan emin değilseniz, daha önceki bir faturada veya telefon rehberinde yer alan numarasını kullanarak şirketi arayın. Web sitesini ziyaret etmek için, adresi yazın veya kendi yer iminizi kullanın.

>3: Herhangi bir bilgi girmeden önce Web sitesinin kişisel bilgilerinizi koruduğundan ve gerçek olduğundan emin olun
Sızdırma dolandırıcılığı yapanlar, görüntülenen adresi gerçekmiş gibi göstermenin yollarını bilirler. Sitenin gerçekliği hakkında en küçük bir şüpheniz bile varsa, güvenliğinize önem verin ve siteden ayrılın.
Internet'te aktarılırken duyarlı verilerin korunmasına yardımcı olacak bir önlem olarak veri şifreleme işaretleri arayın. Aşağıda gösterildiği gibi, Web adresinde https (“s”, güvenli anlamına gelir) dizilimi veya küçük bir kapalı asma kilit veya kırılmamış anahtar görüntüsü olup olmadığına bakın.
Olduğunuzu düşündüğünüz yerde olup olmadığınızdan emin olun. Ne yazık ki bazı sistemlerde, asma kilidin (ve anahtarın) sahtesi görüntülenebilmektedir, bu nedenle sitenin güvenlik sertifikasını görüntülemek için bu simgeyi çift tıklatın. Sertifikadaki adla adres çubuğundaki adın eşleşip eşleşmediğine bakın. Adlar farklıysa, sahte bir sitede olabilirsiniz.

>4: Mali bildirimlerinizi düzenli olarak gözden geçirin
Her şeyin gerektiği gibi olduğundan emin olmak için, tüm kredi kartı ve banka bildirimlerinizi her ay ve düzenli olarak denetleyin ve çevrimiçi hesaplarınızda düzenli olarak oturum açın.

>5: Bilgisayarınızın güvenliğini artırın
Sızdırma dolandırıcılığı yapanlar en son güvenlik düzeltmelerini uygulamadığınızı ümit ederler ve düzeltilmemiş açıklardan yararlanmaya çalışabilirler. Bilgisayarınızın güvenliğini artırmak için

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) adresindeki yönergeleri adım adım uygulayın. Orada, Microsoft güvenlik duvarı kullanmanıza, virüs önleyici yazılım yüklemenize ve düzenli olarak güncelleştirmenize ve Windows ve Office yazılımınızı güncel tutmanıza yardımcı olur.


Şüpheli İstenmeyen E-posta Dolandırıcılıklarını Rapor Edin

Sızdırma dolandırıcılığı amaçlı bir e-posta aldığınızı düşünüyorsanız, şunları yapın:
Hileli iletiyi adı kullanılan şirkete GÖNDERİN. Şirketin bu tür kötüye kullanmaların raporlanması için özel bir e-posta adresi olabilir. Örneğin, sızdırma dolandırıcılığı e-postası “MSN” geldiyse, adresine raporlayın. (Ve, e-posta adresini kendi elinizle yazmayı unutmayın.)

E-posta iletisini şu adreslere göndererek sızdırma dolandırıcılığını yetkililere RAPOR EDİN:

Sızdırma dolandırıcılığı sitelerini kapatmak ve suçluları belirlemek için tüm dünyada yasal olanakları kullanan, www.ifcbi.gov adresindeki Internet Dolandırıcılığı Şikayet Merkezi aracılığıyla FBI.
[email protected] adresindeki Anti-Phishing Working Group (Sızdırma Dolandırıcılığı Karşıtı Çalışma Grubu, bir e-ticaret birliği).
İpucu Şüpheli bir e-posta özgün üstbilgisiyle birlikte nasıl rapor edilir
Bir e-postanın üstbilgisine gömülü olan bilgiler, teknik uzmanların bir hırsızı ortaya çıkarmak için gerek duydukları bilgilerdir; bu bilgiler olmaksızın bir soruşturma yapmaları mümkün olmayabilir. Şüpheli bir e-postayı özgün üstbilgisiyle birlikte nasıl raporlayacağınızı şu adreste öğrenin:

bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile)

Sızdırma Dolandırıcılığı Kurbanı Olduysanız Harekete Geçin
Kişisel bilgilerinizin tehlikede olduğunu veya çalındığını düşünüyorsanız:


Dolandırıcıların eriştiği veya açtığı tüm hesapları HEMEN KAPATIN.
TÜM çevrimiçi hesaplarınızdaki parolalarınızı ve PIN kodlarınızı HEMEN DEĞİŞTİRİN.
ABD Federal Trade Commission'a (Federal Ticaret Komisyonu, FTC) nasıl şikayette bulunabileceğiniz de dahil olmak üzere başka neler yapabileceğinize ilişkin bilgi için safety.msn.com/idtheft adresine GİDİN.
Passport parolanızı açıkladıysanız ve parolanız izniniz olmadan değiştirildiği için Hotmail hesabınıza artık erişemiyorsanız, lütfen bu durumu [email protected] adresine bildirin.

Güvenlik sorularına yanıt verebilirseniz, kötüye kullanma şikayetlerinden sorumlu ekip parolanızı sıfırlayabilir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Değerli arkadaşlar bu yazı resmi msn sayfasından alıntıdır verilen bilgiler tamamı ile alıntı siteye aittir ( adresler de dahil) ve kaynak olarak faydalı olacağını düşündüğümden buraya ekledim takdir sizlerin :... fırsat buldukça bu tip uyarıları ve deneyimlerimi burda paylaşıma vereceğim :... umarım site ziyareçilerini bilgilendiriyorum > devam edeceğim lütfen sayfamızı sık sık ziyaret edip sizin de öneriniz veya yaşadığınız olaylar varsa değerlendirin > saygılar

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


YKaraca

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1931 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 05-05-2006 12:13

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#23510 07-05-2006 14:11 GMT-1 saat    
harikasın diyorum

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


-İLETİŞİM-
MSN :
MAİL :

dj_??_

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 316 ileti
Yer:
İş: web editörü + [dj]
Kayıt: 11-05-2006 19:39

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#29032 13-05-2006 16:27 GMT-1 saat    
çok iyi teşekkürler !!!

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


cas_em

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 679 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 29-03-2006 17:26

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#29056 13-05-2006 16:45 GMT-1 saat    
sağol bilgiler için

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


lugano12

grup tuttuğum takım
Er Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1 ileti
Yer:
İş:
Kayıt: 22-06-2007 07:35

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#230545 22-06-2007 08:15 GMT-1 saat    
ben bi book anlamadım

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <