Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Panda ActiveScan tarafından en çok tespit edilen İlk 10 Virüs

> 1 <

Blade IV

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 8324 ileti
Yer: İstanbul
İş:
Kayıt: 22-05-2006 06:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #92195 16-07-2006 05:59 GMT-1 saat    
Yaygın virus uyarılarının olmaması nedeniyle 2006’nın ilk altı ayı kısmen sakin bir dönem gibi geçmiş görünüyor.Bu belirgin sakinlikğin nedeni malware yaratıcılarının bilgisayarları çok sessiz şekilde enfekte etmeleri ve kötü niyetli kodlarının olabildiğince uzun sure tespit edilmeden işlemelerinin sağlanmasıdır. Halen çok meşgul olduklarının bir göstergesi geçmiş 6 ay boyunca 19,367 yeni virüsün saptanmış olmasıdır. Bu rakam 2005in aynı dönemindekinden biraz düşüktür fakat yine de halihazırda Panda Software tarafından tespit edilmiş tüm malwarein %16sını oluşturmaktadır.


2006nın ilk yarısı boyunca Sdbot.ftp , ücretsiz online antivirus çözümü Panda ActiveScan tarafından en çok saptanan malware türü oldu. Sdbot worm ailesi, FTP kanalıyla kendilerini bilgisayarlar üzerine indirirler.

Exploit/Metafile sıralamada ikinciydi. Bu kötü niyetli kod, Windowsun resim işlemlerinde olan kritik kırılganlıkları istismar etmek için tasarlanmıştır. Bu zayıflık, bir WMF dosyasının bir bilgisayar üzerinde kodun çalıştırılmasına izin verir. Netsky.P, ilk kez 2004 yılında saptanan bir wormdu ve sıralamadaüçüncü sırada yer aldı.

Bir sonraki Sober.AH, enfekte olmuş bilgisayarların güvenlik düzeyini düşüren bir wormdur. Daha sonra Tearec.A, gelir , bu worm Kamasutra olarak da bilinir ve kullanıcıları kandırmak için erotik içerik kullanır. Gaobot.gen ,altıncı sırada yer almaktadır. Bu worm bir IRC arka kapısını açabilir ve bu satede enfekte olmuş bilgisayar üzerinde uzaktan control komutlarının girişine izin verir.

Yedinci sırada Qhost.gen vardır.Diğer wormlar tarafından kullanılan bir tespit kodudur. Gaobot ailsesi gibi güvenlik şirketleri ile ilgili web sayfalarına erişimi engellemeye çalışır. Sıralamada yer alan son üç virüs Alcan.A ,Parite.B ve Smitfraud.D virüsleriydi.

2006nın ilk ayına ait ilk 10 listesinden çıkarılacak ana sonuç şudur, en yaygın kötü niyetli kod virüslerdir. İlk ondaki malwarelerin %60’I bu kategoridendi.Bir kaç hafta once yayılmasına rağmen Bagle wormun yeni türleri de neredeyse listeye girecekti ve 11. sırada yer aldı. Bu da bu kodun güçlü propagandasını doğrulamaktadır. Trojanlar ve virüslerin her biri saptanan malwarein %20 sini oluşturdu.

Wormların yüksek sayıda olması, malware yaratıcılarının bu tip kötü niyetli kodlardan faydalanarak yaratımlarını yaydıklarını ve birçok bilgisayarda halen istismara açık çok fazla zayıflık olduğunu göstermektedir. Bir diğer sorun ise bilgisayar güvenliğini güçsüzleştiren, işlemleri durduran ya da güvenlik web sayfalarına erişimi engelleyen wormların sayısıdır.Bu da malware yaratıcıları için başka saldırılar yapma ve büyük başarı elde etme zemini hazırlamaktadır.

Bu veri kaç tane bilgisayarın, antimalware çüzümü eksikliğinden ya da yıllardır bilinen kırılganlıkların kapatılması için yapılan yamaların başarısızlığından dolayı yeteri kadar korunmadığını gösteriyor. Panda Software, tüm kullanıcıların kendilerini bilgisayarlarını enfekte edebilecek güvenlik problemleri hakkında bilgili olmalarını ve güncellenen bir güvenlik çözümü edinmelerini öneriyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <