Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

***Windows Güvenlik Duvarı Tüm Bilgiler***

> 1 <

Blade IV

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 8324 ileti
Yer: İstanbul
İş:
Kayıt: 22-05-2006 06:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #92340 16-07-2006 10:11 GMT-1 saat    
Daha önce Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı veya ICF olarak adlandırılan Windows Güvenlik Duvarı, bilgisayarınız ve bir ağ veya Internet arasında dolaşan bilgileri izleyen ve bu bilgilere bazı kısıtlamalar getiren ve koruma amaçlı kullanılan bir sınırdır. Amacı, izniniz olmadan Windows Güvenlik Duvarı’nın dışından bilgisayarınıza erişmek isteyen kişilere karşı bir savunma hattı oluşturmaktır.
Windows XP Service Pack 2’yi (SP2) kullanıyorsanız Windows Güvenlik Duvarı varsayılan olarak açıktır. Ancak, bazı bilgisayar üreticileri ve ağ yöneticileri bunu kapatabilirler.
Windows Güvenlik Duvarı’nı açmak için
Başlat’ı ve ardından Denetim Masası’nı tıklatın.
Denetim masasında Windows Güvenlik Merkezi’ni tıklatın.


Windows Güvenlik Duvarı’nı tıklatın.Güvenlik Merkezi

Not: Windows Güvenlik Duvarı’nı kullanmanız zorunlu değildir; bunun yerine istediğiniz başka bir güvenlik duvarını kullanabilirsiniz. Diğer güvenlik duvarlarının özelliklerini değerlendirerek ihtiyaçlarınıza en uygun olanına karar verebilirsiniz. Başka bir güvenlik duvarını yüklemeye karar verirseniz Windows Güvenlik Duvarı’nı kapatın.

Windows Güvenlik Duvarı Nasıl Çalışıyor


Internet veya bir ağ üzerindeki bir kişinin bilgisayarınıza bağlanmaya çalışmasına “izinsiz erişim isteği” diyoruz. Bilgisayarınız bu tür bir izinsiz erişim isteği alırsa Windows Güvenlik Duvarı bağlantıyı engelleyecektir. Anında mesajlaşma programı veya Internet ya da bir ağ üzerinden bilgi alması gereken birden çok oyuncunun dahil olduğu bir ağ oyunu gibi bir programı çalıştırırsanız güvenlik duvarı bağlantının engellenmesini isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu durumda aşağıdaki gibi bir pencere görüntülenecektir

Güvenlik duvarı güvenlik uyarısı

Bağlantısının engellenmemesini isterseniz, Windows Firewall bir istisna oluşturacak ve program gelecekte bilgi almak istediğinde sizi uyarmayacaktır. İstisnalar hakkında daha fazla bilgi almak için bu makalenin İstisnalar Sekmesini Kullanma bölümünü okuyun.
İpucu: Windows Güvenlik Duvarı’nı bazı Internet ve ağ bağlantıları için kapatabilirsiniz, ancak bu durumda bilgisayarınızın güvenliği risk altında olacaktır.

Güvenlik Duvarı Ayarlarını Yapma


Windows XP Service Pack 2 (SP2) kullanıyorsanız, yeni Windows Güvenlik Duvarı varsayılan olarak açıktır. Bilgisayarınızı virüslere veya güvenlik saldırılarına karşı korumak için Windows Güvenlik Duvarı’nın etkin olarak kalmasını öneriyoruz.
Güvenlik duvarı, bilgisayarınız ve Internet arasındaki iletişime kısıtlama getirdiği için açık bir bağlantıyı tercih eden bazı programlar için ayarlarda değişiklik yapmanız gerekebilir. Bu değişiklikler “istisna” olarak adlandırılmaktadır. İstisnalar hakkında daha fazla bilgi almak için bu makaledeki bölümüne bakın.
Windows Güvenlik Duvarı’nda üç ayar bulunmaktadır: On (Açık), On with no exceptions (İstisnasız açık) ve Off (Kapalı).
On (Açık): Windows Güvenlik Duvarı varsayılan olarak açıktır ve normal şartlarda bu şekilde bırakılmalıdır. Bu ayarı seçtiğinizde, Windows Güvenlik Duvarı bilgisayarınıza İstisnalar sekmesinde belirtilen programlar veya hizmetler tarafından yapılan erişim istekleri dışındaki tüm istekleri geri çevirir.
On with no exceptions (İstisnasız açık): Don't allow exceptions (İstisnalara izin verme) onay kutusunu işaretlediğinizde, Windows Güvenlik Duvarı bilgisayarınıza İstisnalar sekmesinde belirtilen programlar veya hizmetler tarafından yapılan erişim istekleri de dahil olmak üzere tüm istekleri geri çevirir. Bir otel veya havaalanındaki kamusal bir ağa bağlandığınızda veya Internet üzerinde yayılan tehlikeli bir virüse veya solucana karşı bilgisayarınızı en üst seviyede korumak istiyorsanız bu ayarı kullanın.
İpucu: Don't allow exceptions (İstisnalara izin verme) ayarını her zaman seçili bırakmanız gerekmez. Aksi halde bazı programlarınız düzgün çalışmayabilir veya aşağıdaki hizmetlerin izin verilmemiş bazı istekleri yerine getirilmesi engellenir:

Dosya ve Yazıcı Paylaşımı •
Uzaktan Yardım ve Uzaktan Masaüstüne Erişim •
Ağ cihazlarını tespit etme •
İstisnalar listesinde yer alan önceden yapılandırılmış programlar ve hizmetler •
İstisnalar listesine eklediğiniz ilave öğeler Not: Don't allow exceptions (İstisnalara izin verme) ayarını seçtiğinizde e-posta alıp gönderebilir, anında mesajlaşma programlarını kullanabilir ve Web sayfalarının çoğunluğunu görüntüleyebilirsiniz.
Off (Kapalı): Bu ayar Windows Güvenlik Duvarı’nı kapatır. Bu ayarı seçtiğinizde bilgisayarınız bilinmeyen saldırganların veya Internet’teki virüslerin etkisine çok daha fazla açık hale gelmektedir. Bu ayar yalnızca deneyimli kullanıcılar tarafından bilgisayar yönetimi amaçlı veya bilgisayarınız başka bir güvenlik duvarı tarafından korunuyorsa kullanılmalıdır.
Windows Güvenlik Duvarı ayarlarını yapmak için


Başlat’ı ve ardından Denetim Masası’nı tıklatın.
Denetim Masası’nda Windows Güvenlik Merkezi’ni tıklatın.
Windows Güvenlik Duvarı’nı tıklatın.


Windows Güvenlik Duvarı Genel sekmesi

Not: Bilgisayarınız bir etki alanına bağlandığında yaptığınız ayarlar, bilgisayarınız böyle bir etki alanına bağlanmadığında yapılan ayarlardan ayrı olarak saklanır. Bu ayrı ayar grupları profil olarak adlandırılmaktadır.
İstisnalar Sekmesini Kullanma

Windows XP Service Pack 2’yi (SP2) kullanıyorsanız Windows Güvenlik Duvarı varsayılan olarak açıktır. Bunun anlamı, tarafınızdan istisna listesine alınmadığı sürece bir programın Internet üzerinden yapılan izinsiz iletişim taleplerini kabul edememesidir. Varsayılan olarak iki program istisna listesine eklenmiş durumdadır ve bu programlar Internet üzerinden izinsiz iletişim isteklerini kabul edebilir:

Güvenlik duvarı, bilgisayarınız ve Internet arasındaki iletişime kısıtlama getirdiği için açık bir bağlantıyı tercih eden bazı programlar için ayarlarda değişiklik yapmanız gerekebilir. Bu programları istisna olarak belirtebilir ve Windows Güvenlik Duvarı üzerinden iletişim kurmalarına izin verebilirsiniz.
İstisnalara İzin Verme—Alınan Riskler

Bir programın Windows Güvenlik Duvarı üzerinden iletişim kurmasına izin verdiğinizde bilgisayarınızı tehlikelere daha açık hale getirirsiniz. Bir istisna belirlemek güvenlik duvarında delik açmaya benzetilebilir. Delik sayısı fazlalaştıkça duvar diye bir şeyden bahsetmek zorlaşır. Internet korsanları çoğunlukla bağlantıları koruma altında olmayan bilgisayarları tarayan yazılımlardan yararlanmaktadır. İstisna ve açık bağlantı noktası sayınız arttıkça bilgisayarınızın güvenliği azalmaktadır.
Güvenlik riskini azaltmak için:

İstisnalara yalnızca gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda izin verin. •
Hiçbir zaman tanımadığınız bir programı istisna olarak belirlemeyin. •
İhtiyacınız kalmadığında istisna durumunu kaldırın.

Risk Oluşturmasına Rağmen İstisnalara İzin Verme

Bazen risk faktörüne rağmen birinin bilgisayarınıza bağlanmasını isteyebilirsiniz. Örneğin bir anında mesajlaşma programı üzerinden bir dosya beklediğiniz veya Internet üzerinde birden çok oyuncunun dahil olduğu bir oyun oynadığınız zaman bunu isteyebilirsiniz.
Size bir dosya (öreğin bir fotoğraf) göndermek isteyen biriyle mesajlaştığınızda Windows Güvenlik Duvarı bağlantı engellenerek fotoğrafın bilgisayarınıza ulaşmasını isteyip istemediğinizi soracaktır; arkadaşlarınızla Internet üzerinde oyun oynamak istediğinizde oyunu istisna listenize ekleyebilir ve güvenlik duvarının oyun bilgilerinin bilgisayarınıza ulaşmasına izin vermesini sağlayabilirsiniz.
Bir programı istisna listesine eklemek için
Başlat’ı ve ardından Denetim Masası’nı tıklatın. Kontrol panelinde Windows Güvenlik Duvarı’nı tıklatın.


İstisnalar sekmesinde, Programlar ve Hizmetler altında izin vermek istediğiniz programa veya hizmete ait onay kutusunu seçin ve Tamam’ı tıklatın.

Windows Firewall


Windows Firewall İstisnalar sekmesi

İzin vermek istediğiniz program (veya hizmet) listede yoksa

Program Ekle’yi tıklatın. Bir program ekle iletişim kutusunda eklemek istediğiniz programı ve ardından Tamam’ı tıklatın. Program, İstisnalar sekmesinde, Programlar ve Hizmetler altında seçilmiş olarak görüntülenecektir. Tamam’ı tıklatın. İpucu: İzin vermek istediğiniz program (veya hizmet) Bir program ekle iletişim kutusunda görüntülenmiyorsa, Gözat’ı tıklatın, eklemek istediğiniz programı bulun ve çift tıklatın. (Programlar genellikle bilgisayarınızda Program Dosyaları klasöründe saklanmaktadır.) Programı Programlar altında, Bir program ekle iletişim kutusunda bulabilirsiniz.


Programı Bulamıyorsanız Bir Bağlantı Noktası Açın

Programı bu şekilde de bulamazsanız bir bağlantı noktası açabilirsiniz. Bağlantı noktası, güvenlik duvarında iletişime izin veren küçük bir kapı gibi düşünülebilir. Hangi bağlantı noktasını açacağınıza karar vermek için İstisnalar sekmesinde Bağlantı Noktası Ekle’yi tıklatın. (Bir bağlantı noktası açtığınızda bu noktayı işiniz biter bitmez kapatmayı unutmayın.)
İstisna eklemeyi bağlantı noktası açmaya tercih etmelisiniz çünkü:

Daha kolaydır. •
Hangi bağlantı noktası numarasının kullanılacağını bilmeniz gerekir. •
Güvenlik duvarı yalnızca program bağlantıyı almak üzere beklediği sırada açık olacağı için bağlantı açmaktan daha kolaydır.

Gelişmiş Seçenekler

Deneyimli kullanıcılar bağlantı noktası açabilir ve bu noktaları bilgisayara veya ağa izinsiz erişim ihtimalini en aza indirecek şekilde yapılandırabilirler. Bunun için Windows Güvenlik Duvarı’nı açın, Gelişmiş sekmesini tıklatın ve Ağ Yapılandırma Ayarları altındaki sekmeleri kullanın.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


_antika_

grup tuttuğum takım
Cezalı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 2646 ileti
Yer: Bursa
İş: Öğrenci
Kayıt: 28-05-2006 15:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#96529 21-07-2006 14:25 GMT-1 saat    
saolasın

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu
bağlantıyı göster (facebook ile) bağlantıyı göster (klasik üye girişi ile) Fenerbahçeli>>>>>

by_onal

grup tuttuğum takım
Çavuş Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 204 ileti
Yer: turkey
İş: öğrenci
Kayıt: 17-07-2006 15:06

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#100337 27-07-2006 06:18 GMT-1 saat    
tşk.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <