Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

HTML temelleri

> 1 <

invisible

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 353 ileti
Yer: Yerim Yok
İş: SECURITY
Kayıt: 19-02-2006 16:12

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #5040 18-03-2006 23:39 GMT-1 saat    
HTML Temelleri

Ders Hedefi:
Web sayfaları, bir sayfa yapılandırma dili olan HTML ile biçimlendirilir. Siz, burada HTML'in en önemli esaslarını ve World Wide Web içerisinde Web sayfaları ile olan ilişkisini kavrayacaksınız.
Aşağıdaki işlemleri adım adım uygulayın.

1. Web sayfası üzerindeki verilerin nasıl görüneceklerini belirlemek için HTML komutları kullanılır.
2. Web sayfaları sadece metin, biçimlendirme ifadeleri ve çoklu ortam dosyalarına yapılan bağlantılardan oluşurlar ve biçimlendirilmemiş metin dosyası halindedirler.
3. HTML kodu, herhangi bir metin işleme programı veya biçimlendirilmemiş metin dokümanlarını HTML/HTM uzantısı ile kaydeden metin editörleri veya Web sayfası editörleri tarafından oluşturulabilir.
4. HTML'in standart komut cümlesi W3C konsorsiyumu tarafından tanımlanmıştır ve sürekli geliştirilir.
5. Web sayfaları metin veya grafik bağlantıları birleştirilerek oluşturulur.
6. Web sayfaları, internette Web sunucular üzerinde saklanırlar. Herhangi bir web sayfasını görüntülemek isteyen bir kimse, o sayfanın adresini bilmelidir.
7. Web sayfaları, browser ile web sunuculardan yüklenir ve görüntülenirler. En çok kullanılan browserlar Microsoft Internet Explorer ve Netscape Navigator'dır.
8. Her iki browser da HTML standardına ek olarak, diğer browser tarafından reddedilen özel komutlara sahiptir
9. Web sayfaları ilk olarak World Wide Web ile bağlantıları olmaksızın, yani çevrim dışı geliştirilirler ve yüklenerek bir browsera yerel bilgisayar üzerinde test edilirler.

Ek Bilgi:
Hyper Text Markup Language'in kısaltması olan HTML, metin, resim ve diğer nesnelerin bir web sayfası üzerinde nasıl görüntülendiğini ve web sayfasının, bağlantıların birleşimiyle nasıl oluştuğunu belirten dili ifade eder.

Bağlantı; ziyaretçinin, dosya üzerinde farklı bir noktaya gitmek veya farklı bir web sayfasını görüntülemek isteği doğrultusunda tıkladığı bir metin veya grafik gösterim alanıdır.
HTML, modern metin oluşturma programlarından tanıdığımız her biçim özelliklerini desteklemez. Örneğin, Web sayfalarında kesme noktası bulunmaz.
HTML; statik bir sayfa oluşturma dilidir, yani HTML ziyaretçileriyle web sayfaları arasında etkileşimi mümkün kılacak komutlar içermez. Fakat, JavaScript veya Java gibi farklı eklentiler sayesinde dinamik web sayfaları biçimlendirilebilir.
World Wide Web kendisine gösterilen ilgiyi sonuç olarak kendi çoklu ortam içeriğine borçlu olmamasına rağmen, web sayfaları hiçbir resim, video veya ses içermez. Harici dosyalarda saklanan bu nesnelere HTML komutları ile bağlantılar ekleyebilirsiniz.Dikkat!
HTML'de web sayfasına, bu sayfayı daha sonra ziyaret edecek olan ziyaretçilerin hangi Browser ve hangi ekran ayarları ile görüntüleyeceklerini bilemeyeceğiniz için tasarım aşamasında dikkat edilmelidir.

Özetle:
HTML(Hyper Text Markup Language), bir web sayfası oluşturma dilidir.
Başka bir web sayfası ile ilişki kuran metin alanları ve grafikler, bağlantı olarak ifade edilir.
Web sayfaları her editör tarafından hazırlanabilirler ve biçimlendirilmemiş metin dosyaları olarak HTM veya HTML uzantısı ile yüklenirler.
HTML statik bir dildir, fakat eklentiler dinamik sayfaları mümkün kılar.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <