Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Web Sayfası Yapısı-5

> 1 <

invisible

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 353 ileti
Yer: Yerim Yok
İş: SECURITY
Kayıt: 19-02-2006 16:12

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #5054 19-03-2006 00:32 GMT-1 saat    
Netscape Navigator ile Deneme

Ders Hedefi:
Bir çok internet sörfçüsü Microsoft Internet Explorer yerine Netscape Navigator kullanır. Şayet web sayfası tasarlıyorsanız bunları Netscape Navigator ile de kontrol etmelisiniz.

Atölye:
Aşağıdaki işlemleri adım adım uygulayınız.

1. Başlat/Programlar/Netscape Communicator/Netscape Navigator komutunu çalıştırın.
2. Şayet bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı profili mevcutsa ekrana gelen listeden kendinizinkini seçin ve Start Communicator düğmesine tıklayın.
3. Şayet Netscape Navigator otomatik olarak bağlantı kurmak için ayarlandıysa, Navigator'ı çevrimdışı modunda çalıştırmak için ekrana gelen pencere üzerindeki Cancel düğmesine tıklayın.
4. Netscape Navigator bir başlangıç sayfası yüklemeyi denediği taktirde Stop'a tıklayın ve File/Offline/Work Offline komutunu çalıştırın.
5. Web sayfasını Netscape Navigator'da görüntülemek için File/Open Page komutunu çalıştırın.
6. Ekrana gelen pencere üzerindeki Choose File düğmesine tıklayın ve "Kurs" klasörünü açın.
7. Aşağıdaki dosyayı seçin ve Aç düğmesine tıklayın:
t04_aciklama.htm
8. Dosyanın ismi ve konumu Open Page iletişim penceresinde ekrana gelecektir. Sayfayı browserda görüntülemek için Open düğmesine tıklayın.
9. Web sayfasının kaynak kodunu görüntülemek için View/Page Source komutunu çalıştırın. Kaynak kod penceresini kapatmak için de Kapat düğmesine tıklayın.
10. File/Close komutunu kullanarak Netscape Navigator'u kapatın.

Ek Bilgi:
Microsoft Internet Explorer ve Netscape Navigator HTML komutlarının sonuçlarını maalesef aynı şekilde görüntülemeyecektir. Karakter biçimlendirmeleri gibi basit biçim komutları neredeyse aynı görüntülenirken örneğin tablolar farklı görüntülenirler ve her iki browser da multimedya dosyalarının eklenmesi için değişik komutlar kullanırlar. Bu nedenle elde ettiğiniz sonuçları en başından itibaren her iki browserda da kontrol etmeli ve her iki program tarafından da desteklenen komutlar kullanmalısınız. Bu kurs çerçevesinde her iki programla da ilgili gerekli bilgileri edineceksiniz.
Kurs süresince standart olarak çevrimdışı çalışma modunu kullanmalısınız. Bunun için Netscape Navigator altında Eidt/Preferencess komutunu çalıştırın, ekrana gelen penceredeki listeden Offline başlığını seçin ve ekranın sağında bulunan "Remember previous state" seçeneğini işaretleyin. Artık Netscape'i çevrimdışı çalışma modunda kapatacak olursanız, aynı modda açılacaktır.
Netscape Navigator, komutları ve açıklamaları renkli olarak yazdığı için kaynak kodu Microsoft Internet Explorer'a kıyasla çok daha okunaklı bir şekilde ekrana taşıyacaktır. Ancak HTML kodunu bu görünümde biçimlendirmek maalesef mümkün değildir. Bir web sayfasını biçimlendirebilmek için Netscape Composer'ı kullanarak açmalısınız. Ancak Composer'ın kendisi kaynak kod üzerinde değişiklik yaptığı için bu kurs içerisinde kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

İpucu!
Netscape Navigator da masaüstündeki simgesi kullanılarak hızlı bir şekilde çalıştırılabilir.

Özetle:
Bir web sayfasını Netscape Navigator'da görüntülemek için Netscape Communicator'ı Başlat/Programlar/Netscape Communicator/Netscape Navigator komutunu kullanarak çalıştırabilirsiniz.
File/Open Page komutunu çalıştırın, Choose File düğmesine tıklayın ve "Kurs" klasörünü seçin.
"t04_aciklama.htm" dosyasını seçin ve iki kere Aç düğmesine tıklayın.
HTML kodunu görüntülemek için de View/Page Source komutunu kullanabilirsiniz.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <