Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Türkiye'nin korsanı çok

> 1 <

invisible

grup tuttuğum takım
Teğmen Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 353 ileti
Yer: Yerim Yok
İş: SECURITY
Kayıt: 19-02-2006 16:12

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #5064 19-03-2006 01:30 GMT-1 saat    
Türkiye’de korsan yazılım kullanma oranı, dünya ortalamasının iki katına yaklaştı. Korsan yazılım kullanma oranı dünya ortalamasında yüzde 35 olarak hesaplanırken, Türkiye’de bu oranın yüzde 66 olduğu tahmin ediliyor.Kısa adı BSA olan İş Yazılımcıları Birliği, Ankara’da “Bilgisayar Yazılımları Telif Haklarının Korunması” konulu bir panel düzenledi.
Yapılan istatistiklere göre dünya ortalaması yüzde 35 olarak hesaplanan korsan yazılım kullanım oranları, ABD’de yüzde 22, İngiltere’de yüzde 27, Almanya’da yüzde 29, Fransa’da yüzde 45, İsrail’de yüzde 33, Suudi Arabistan’da yüzde 52, Umman’da yüzde 64, Katar’da yüzde 62, Güney Afrika’da yüzde 37, Tayvan’da yüzde 43 olarak ortaya çıkıyor. Türkiye’de ise bu oran, yüzde 66 olarak hesaplanıyor. BSA Avrupa, Afrika ve Ortadoğu bölgelerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Laurent Masson, 1988 yılından bu yana dünyanın çeşitli ülkelerinde korsan karşıtı faaliyetler yürüttüklerini, organizasyonda ulusal ve uluslararası pek çok yazılım firmasının yer aldığını ifade etti.
DOĞU AVRUPA ÜLKELERİ Türkiye’de korsan yazılım kullanım oranının yüzde 66’ya ulaştığını ve bu rakamın çok yüksek olduğunu vurgulayan Masson, önümüzdeki yıllarda güvenli bir ortamla bu oranın asgariye çekileceğinden emin olduklarını belirtti. Masson, bu alandaki hukuki çalışmaların çok etkin yürütüldüğünü, korsanla mücadele için altyapı hazırlıklarının hızla sürdürüldüğünü kaydetti. Korsan yazılım kullanım oranının bazı Doğu Avrupa ülkelerinde Türkiye’den de yüksek olduğunu dile getiren Masson, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerdeki korsan yazılım kullanımının ise Türkiye’ye göre çok düşük olduğunu söyledi.
Masson, korsan yazılım kullanımına karşı yürüttükleri mücadeleyi 3 noktada yoğunlaştırdıklarını belirterek, “eğitim, bilinçlendirme ve yasa uygulayıcılarının bilgi ve tecrübelerini paylaşarak çözüm üretebilecekleri ortamları oluşturma” stratejisini uyguladıklarını ifade etti. OYUN KONSOLU Laurent Masson, BSA’nın üyelerinden Microsoft’un, son olarak piyasaya sürdüğü oyun konsolunu, korsan kullanım oranının yüksek olduğu gerekçesiyle Türkiye’de satışa sunmadığının ifade edilmesi üzerine, bu konsolun Türkiye dışındaki bazı ülkelerde de dağıtılmadığını ifade etti. Masson, korsan kullanım oranının yüksek olmasının dağıtılmamasının nedenlerden birisi olabileceğini ancak bunun ticari başka nedenleri de bulunduğunu söyledi

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


Blade IV

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 8324 ileti
Yer: İstanbul
İş:
Kayıt: 22-05-2006 06:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#74490 01-07-2006 15:50 GMT-1 saat    
saol

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <