Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Intel’in Wimax çipleri 2006’da hazır

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #101347 28-07-2006 15:52 GMT-1 saat    
Intel’in Wimax çipleri 2006’da hazır
Intel, San Francisco’da düzenlediği kurumsal konferasında bu yıl içinde piyasaya süreceği Core, Conroe ve Woodcrest çiplerini tanıttı. Intel ayrıca Wimax çiplerinin lansmanını 2006’ya çekti.Dünyanın en büyük çip üreticisi Intel, San Francisco’da yapılan kurumsal stratejilerini geliştiricilerle paylaştığı Intel Developer’s Forum’da, yeni kuşak işlemci teknolojilerini tanıtıyor. Konferansta dikkat çeken gelişme, Wimax standartını destekleyen çiplerin 2006’da piyasada olacağının açıklanması oldu.INTEL’İN 2006 PLANLARI
Intel, 2006’nın ikinci yarısında piyasaya sunacağı ‘Core’ kod adlı yeni mobil çipi basına gösterdi. Yetkililer, Core çipinin daha az enerjiiyle daha çok iş yapacağını savunuyor. ‘Core’ çipi Intel’in dizüstülerde kullanılan mevcut Pentium M işlemci mimarisine dayanıyor. Intel geleneksel olarak yeni çipleri öncelikle masaüstü bilgisayarlar için çıkarıyor. Core, Intel’in lansmanını ilk kez dizüstü versiyonuyla yaptığı işlemcisi olacak.

Intel’in Woodcrest kod adlı çipi ise sunucu pazarına verilecek. Şirket yetkilileri çipin yüzde 80 daha yüksek performans sağlayacağını ve yüzde 35 daha az enerji tüketeceğini ifade ediyor. Intel’in bu yılın sonuna doğru çıkaracağı bir diğer çip de Conroe. Conroe, bugünkü Pentium’dan yüzde 40 daha az enerji tüketecek.

WIMAX ÇİPLERİ YIL SONUNDA ÇIKIYOR
Intel ayrıca kablosuz iletişim standartı Wimax’i destekleyecek yeni çiplerinin bu yıl içinde PC üreticilerine dağıtılacağını açıkladı.

Wimax uygulamasının hayata geçmesi için dizüstü bilgisayarlarda bu teknolojiyi destekleyen çiplerin bulunması gerekiyor. Intel, daha önce Wimax çiplerinin 2007’de piyasada olacağını açıklamıştı; son kararla Wimax çiplerinin lansmanı 2006 sonuna çekilmiş oldu.

Wi-Fi standartı en fazla 100 metre çapında bir alanı kapsarken, Wimax 10 km’lik bir çapta etkili oluyor.

INTEL-AMD REKABETİ
Intel geçen aylarda ArGe aşamasındaki bazı ürünlerin rafa kaldırılması nedeniyle eleştirilere maruz kalmıştı. Şirketin ayrıca, rakibi AMD’nin yeni çip lansmanlarına karşılık vermekte yavaş kaldığı vurgulanıyordu.

Çip pazarında uzman araştırma şirketlerinden Mercury Research istatistiklerine göre, Intel 2004-2005 döneminde AMD’ye pazar payından yüzde 5.3 kaptırdı. Geçen haftalarda açıklanan gelir raporuna göre, Intel’in son çeyrek gelirlerinde ‘ufak’ bir düşüş gösterdiği belirtiliyor.

Intel halen yüzde 76.9 payla çip pazarında lider.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <