Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

MP3'ün yasal adresi belli

> 1 <

Blade IV

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 8324 ileti
Yer: İstanbul
İş:
Kayıt: 22-05-2006 06:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #104364 31-07-2006 18:16 GMT-1 saat    
Türkiye'nin ilk yasal MP3 sitesi olan www.powerclub.com.tr 30 Ocak'ta hizmete girecek. Ücret şarkı başı 1 YTL. Sitede ilk aşamada 72 bin Türkçe şarkı yer alacak

Müzik sektöründeki 'dijital devrim'e biraz geç olsa da ayak uyduruyoruz. Türkiye'de dijital müziğin ilk yasal adresi belli oldu: www.powerclub.com.tr

30 Ocak tarihinden itibaren bu adresten Türkçe şarkıları indirebilirsiniz, üstelik parça başı sadece 1 YTL ödeyerek... MP3 çalarların iyice yaygınlaşmasıyla birlikte Müzik Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP), Türkçe şarkıları dijital ortama taşıma projesini başlattı.

MÜYAP, bu konuda ilk lisansı Power Group'a verdi. Yapılan anlaşma çerçevesinde ilk aşamada 72 bine yakın MP3 formatında Türkçe şarkı, sisteme yüklendi. Parça sayısı gün geçtikçe artacak. 2007 yılı itibarıyla sistemde 200 bin parçanın olması planlanıyor. MÜYAP Başkanı Bülent Forta, yurtdışıdaki uygulamaları örnek aldıklarını ve fiyatları da onlara göre belirlediklerini söylüyor. İnternette Türkçe şarkı indirilebilen paylaşım sitelerinin korsan kapsamına girdiğini belirten Forta, bir yıl önce başlattıkları bu projeyle MÜYAP'ın koruması altında 250 bin şarkının dijital platforma aktarılarak yasal dijital market oluşturacaklarını ifade ediyor.

Dijital müziğin yaygınlaşması ile albüm satışlarının düştüğünü belirten Forta, albümlerin CD olarak satılmasının uzun yıllar daha süreceğini düşünüyor. Avrupa'da albüm satışlarının yüzde 9'unun dijital ortamdan yapıldığı söyleyen Forta "Bilgisayar, internet ve MP3 çalar kullanımının yaygınlaşmasıyla uzun vadede CD'ye ilginin azalacağını düşünüyorum. Ancak albümler 2020'lere kadar CD olarak değerini koruyacağa benziyor" diyor.

www.powerclub.com.tr Türkçe şarkıların MP3 olarak indirebileceği ilk yasal site ama Forta, bu tür sitelerin çoğalacağını söylüyor. Forta, Doğan Online'ın da bu konuda çalışmalar yaptığını belirtiyor.
Power Group Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko, CD'lerin ortadan kalkmaya, dijital sistemlerin kullanılmaya başlandığı bir dönemde Türkiye'de bir ilke imza attıklarını söylüyor. Hakko "Sistem şu anda deneme aşamasında. 30 Ocak 2006'da tam anlamıyla hizmete girecek. Powerclub üyeleri, istedikleri şarkıyı tek tek internetten kredi kartıyla satın alabilecek. 10 şarkı alındığında ise cep telefonu faturasına ücret eklenecek. Cep telefonunda GSM operatörü fark etmiyor. Günümüzde zaten amatörler internetten müzik indiriyorlar. Bizim yaptığımız tamamen yasal. Müzik parçalarının hepsinin telif hakları alınacak. Bu şekilde korsanın da önüne geçilecek, korsan kontrol altına girecek" diyor.
Cem Hakko, anlaşma kapsamında şarkı başına ödenen miktarın önemli bir kısmının MÜYAP'a verileceğini ifade ederek, sistemde, Türkiye'deki piyasalarda ne kadar telifli sanatçı varsa hepsinin parçalarının olacağını, sanatçı ve şarkı adıyla arama yapılabileceğini, sisteme yüklenen müziklerin de yeniden eskiye doğru yapıldığını söyledi. Cem Hakko, projenin sanatçılar açısından da yararlı olacağını vurgulayarak, bu şekilde 'Mağazalarda albümün CD'si kalmadı, bulunamıyor' gibi sıkıntıların ortadan kalkacağını sözlerine ekledi.

30 Ocak 2006 tarihinden itibaren www.powerclub.com.tr sitesinden Türkçe şarkı indirebilmek için önce siteye üye olmak gerekiyor. Haftalık 88 YKr karşılığında üye olan herkes, adedi 1 YTL karşılığında MP3 formatında şarkıyı, MP3 çalar, cep telefonu ve bilgisayarına yükleyebilecek.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <