Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Telgraf internete yenik düştü

> 1 <

Blade IV

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 8324 ileti
Yer: İstanbul
İş:
Kayıt: 22-05-2006 06:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #112933 10-08-2006 14:58 GMT-1 saat    
İlk Mors ağını kuran ABD’li Western Union şirketi, internetin hızına dayanamayan telgraf bölümünü kapattı.En yoğun döneminde 14 bin bisikletli kuryesi bulunan şirket 1970’lerden bu yana telgraf bölümünü kapamaya hazırlanıyordu. Ve sonuçta Şubat başında telgraf sessizce hizmetten kaldırıldı.

ABD’nin en büyük haberleşme şirketlerinden Western Union sözcüsü, telgrafın kaldırılmasının şirketin haberleşme sektöründen çekilmesi stratejisinin bir parçası olduğunu ifade etti. Çeşitli ülkelerde devlete bağlı haberleşme şirketleri telgraf servislerini teker teker kaldırırken, Western Union ilk kez kendisinin başlattığı servisi sonlandırmaya uzun süre direnmişti. Bir zamanlar milyonlarca çekilen telgraftan 2005 yılında sadece 20 bin adet atılmıştı. Western Union telgrafın elle dağıtımını 1970’lerde kaldırmıştı.Telgrafın kaldırılması Western Union’un kurumsal stratejisi dışında, internet ve cep telefonu gibi kablosuz iletişim araçlarının 19’uncu yüzyıl teknolojilerini artık ‘antika’ kıldığının gözden kaçmaz bir kanıtı.İLK MESAJ 1844’TETarihin ilk telgraf mesajını Samuel Morse 1844 yılında ABD’nin başkenti Washington’dan Baltimore’a geçmişti. Western Union, Amerika kıtasını boydan boya kateden ilk telgraf hattını 1861’de inşa etmişti. Morse’un icadı yıllar içinde gelişti ve 20’inci yüzyılın başında temel iletişim aracı halini almıştı.

İnternet ve cep telefonu gibi kablosuz iletişim araçlarından sonra, bisikletli kuryelerle taşınan telegraf artık filmlerle kaldı.Mors alfabesiyle yazılan metinlerde kullanıcılar sözcük başına ücret ödediklerinden mesajlarını olabildiğince kısa tutuyordu. Metinlerde cümleyi bitirirken nokta atmak ek ücrete tabiyken, ‘stop’ sözcüğü ücretsizdi. Sonuçta akıcı tonda süregiden metinler, pratikte nokta işlevi gören ‘stop’larla kesiliyordu. İşte, kovboy filmlerinde sıkça rastlanan ve telgrafla özdeşleşen ‘stop’larla süslü kesik cümleler işte böyle bir mecburiyetin sonucuydu.TELGRAF YİNE DE ÖLMEDİ...STOP...İsviçre kökenli Unitel Telegram Services şirketi 44 ülkede telgraf hizmeti vermeye devam ediyor. Şirket halen ayda binlerce telgraf iletiyor. Çoğunlukla telgrafın nostaljik yanını kullanmak isteyen kişi ve kurumlar önemli duyurular için Mors alfabesine başvuruyor. Devlet başkanları arasındaki iletişim de telgrafla yapılıyor.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


bekonic

grup tuttuğum takım
Yüzbaşı Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 1538 ileti
Yer: Antalya
İş:
Kayıt: 03-04-2006 15:23

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
#113877 13-08-2006 17:53 GMT-1 saat    
paylaşım için saol

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <