Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

6 kişiden birinin ruhsal sorunu var

> 1 <

MuHaMMeD

grup tuttuğum takım
Yarbay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 3201 ileti
Yer: istanbul
İş: öğrenci
Kayıt: 20-06-2006 06:59

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117311 19-08-2006 20:20 GMT-1 saat    
6 kişiden birinin ruhsal sorunu var
Türkiye’nin ruh sağlığı alarm veriyor.
İSTANBUL - Türkiye 2006 yılına Ruh Sağlığı Yasası olmadan girerken başta depresyon başta olmak üzere ruhsal hastalıklar artıyor. Hastane, dispanser ve yatak sayısı ise yerinde sayıyor.
İstanbul Tabip Odası Tarafından Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde düzenlenen panelde uzmanlar her altı kişiden birinin ruhsal sorunu olduğuna dikkat çekti. En sık görülen ruhsal sağlık sorunları arasında başı depresyon ve anksiyete çekiyor.

Toplantıda Türkiye’de ruhsal hastalıklar arttıkça hastane, dispenser ve yatak sayısı sorunun da tırmandığına dikkat çeken uzmanlar, hastalara gerekli tedavi koşullarının oluşturulamadığına işaret ettiler.

Ruh Sağlığı Yasası çıkarılmalı
Türk Psikiyatri Derneği adına konuşan Dr. Mustafa Sercan, Türkiye’de 6 bin yatak bulunduğunu, Avrupa kriterlerine göre yatak sayısının en az 35 bin olması gerektiğini vurguladı. Halkın ayaktan başvurabileceği ruh sağlığı dispanserleri de olmadığını vurgulayan Dr. Mustafa Sercan’a göre sorunların çözülmesi için Ruh Sağlığı Yasası’nın çıkarılması gerekiyor:
“Türkiyenin Ruh Sağlığı Yasası yok. Biz bir taslak hazırladık Bakanlığı da gönderdik. Artık bakanlığın buna ilgi göstermesini bekliyoruz.”

Gündüz hastanesi devreye giriyor
Panelde 2006 yılında içinde Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde hastalara ve ailelere yönelik rehabilitasyon hizmeti verecek bir de gündüz hastanesi açılacağı duyuruldu.

Doç. Dr. Peykan Gökalp, bu projenin önemli bir adım olduğunu ayrıca kronik ruh sağlığı sorunu olan kişilerin de yerinde tedavisi için bir model geliştirildiğini söyledi. Doç Dr. Peykan Gökalp, “Bu proje ile yerel yönetimlerin kaynaklarının da kullanılmasını planlıyoruz.

Bu açıdan hem gündüz hastanesi hem de yerinde tedavi başka kurumlar tarafından da uygulanabilecek model çalışmalar olacak” diye konuştu.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <