Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Dikkat '.. ADSL de şok faturalar...

> 1 <

Blade IV

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 8324 ileti
Yer: İstanbul
İş:
Kayıt: 22-05-2006 06:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #117903 05-09-2006 06:20 GMT-1 saat    
Ağustos ayında statik IP bedelini faturalara yansıtan Türk Telekom, 2 milyon ADSL abonesinin 10 milyon 815 bin YTL’lik fatura şoku yaşamasına yol açtı.
ERKAN ÇELEBİ / HÜRRİYET
ADSL’de ’şok fatura’ bedeli 10 milyon 815 bin YTL


AĞUSTOS ayında 2.66 YTL’lik statik IP bedelini faturalara 9.87 YTL olarak yansıtan Türk Telekom, 2 milyon ADSL abonesinin 10 milyon 815 bin YTL’lik fatura şoku yaşamasına yol açtı.

Faturalara fazla yansıtılan bu bedellerin iadesi için abonelerin tek tek dilekçeyle başvurması gerekiyor.

ÖZELLEŞTİRME çalışmalarının tamamlanmasının ardından yeni fiyat tarifeleri ve cazip kampanyalarla ADSL’de 2 milyon aboneye ulaşan Türk Telekom, ağustos ayında 2.66 YTL’lik statik IP bedelini, faturalara 9.87 YTL olarak yansıttı. Bu da, statik IP kullanıcılarının 10 milyon 815 bin YTL’lik fatura şoku yaşamasına yol açtı. Türk Telekom, statik IP bedelinin faturalara fazla yansıtıldığını kabul ediyor. Ancak, fazladan tahsil edilen bu bedellerin aynı ay iadesi için abonelerin tek tek dilekçeyle müdürlüklere başvurmasını istiyor. Aboneler, başvurmadığı taktirde, 10 milyon 815 bin YTL’lik bu farkın, bir sonraki ay faturalardan otomatik olarak düşeeği belirtiliyor. Arkadaşımız Ayşegül Akyarlı Güven’in yaptığı araştırmaya göre, Telekom, müdürlüklere başvurulmadığı taktirde statik IP farkının ADSL bedelinden düşülerek yatırılmasına izin vermiyor. Çıkarılan yanlış faturalarda yazan bedellerin tamamının yatırılmasını talep ediyor.

3 MİLYON ABONE HEDEFİ

İlk internet bağlantısının 12 Nisan 1993’te gerçekleştiği Türkiye’de, 13’ncü yılın sonunda 3 milyon ADSL abone sayısına ulaşmayı hedefleyen Telekom, son olarak ADSL’de gizli zam tartışmalarıyla gündeme gelmişti. Telekom, bu kez de ADSL abonelerini, statik IP bedellerinin faturalandırmasında yapılan hatayla üzdü. Yapılan hesap hatasının sonucunda, abonelerden 10 milyon 815 bin YTL fazla para tahsil eden Türk Telekom, bilgisayarını server olarak kullanan, uydu alıcısını modeme bağlayan, farklı bir bilgisayardan kendi bilgisayarına bağlanabilmek isteyen abonelerine statik IP hizmeti veriyor. Bu yolla, abonelerin modemlerini resetleseler dahi IP numarasından oluşan kimlikler değişmiyor. Böylece, yeniden ayar yapma sorunu da kalmıyor.

DİLEKÇEYLE BAŞVURULACAK

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen kampanyanın ardından faturalandırmada bir hata yapıldığını söyleyen Türk Telekom yetkilileri, "ADSL Statik IP kullanım bedeli hala aylık 2.66 YTL. Bu hatadan dolayı fazla ödeme yapan kullancılarımıza aradaki fark iade edilecek. Ancak, bunun bu ay gerçekleşebilmesi için abonelerin il ve ilçe Telekom müdürlüklerine faturaları ve dilekçeyle bavurmaları gerekiyor. Müdürlüklere gidilmemesi durumunda da bu tutar bir sonraki ayın faturalarına kredi olarak yansıtılacak" dediler. Türkiye’de, 2004 yıl sonu itibariyle sadece 450 bin ADSL abone sayısı, hızlı bir gelişim göstererek 2005 yılı sonunda 1.5 milyona çıktı. 5 Haziran’da da 2 milyonuncu aboneye ulaşan Türk Telekom, yıl sonunda 3 milyon abone hedefliyor. İnternet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla, 15 Haziran 2006’dan itibaren ’dial up’ bağlanan internet kullanıcılarının kontör atış periyodu uzatarak, bağlantı ücretlerini yüzde 15 ucuzlatan Türk Telekom, kotalı ADSL kullanıcıları için de bu ayın başından itibaren internete 1 megabit erişim hızıyla bağlanma imkanı tanıdı. Limitli ADSL erişiminde, 3, 6 ve 9 GB limitli bağlantıya sahip kullanıcılar için, önceden 512 kilobit olan temel internet erişim hızını da 1 megabit’e çıkarttı.

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <