Üye Girişi
x

Giriş Başarılı.

Yanlış Bilgiler.

E-mail adresinizi doğrulamalısınız.

Facebook'la giriş | Kayıt ol | Şifremi unuttum
İletişim
x

Mesajınız gönderildi.

Mesajınız gönderilemedi.

Güvenlik sorusu yanlış.

Kullandığınız Sosyal Medyayı Seçin
Yeni Klasör 8 yıldır sizin için en güvenli hizmeti veriyor...

Teknoloji dünyasındaki son gelişmeler ve sürpriz hediyelerimiz için bizi takip edin.

Ucuz ve kokulu kırtasiyeye dikkat!

> 1 <

Blade IV

grup tuttuğum takım
Albay Grup
Hat durumu Cinsiyet Özel mesaj 8324 ileti
Yer: İstanbul
İş:
Kayıt: 22-05-2006 06:51

işletim sistemim [+][+3][+5] [-]
kırık link bildirimi Kırık Link Bildir! #121280 12-09-2006 12:16 GMT-1 saat    
Boya, oyun hamuru, kokulu silgi gibi piyasaya çeşitli şekillerde ucuz ve kalitesiz olarak sürülen birçok kırtasiye malzemesi sağlık açısından risk içeriyor.

SAMSUN - Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Gümrükçüoğlu, çocukların sağlığı göz önüne alınarak, her üründe olduğu gibi kırtasiye ürünlerinde de TSE damgalı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Çeşitli kimyasal madde katkılı bazı ürünlere dikkat çeken uzmanlar, özellikle hangi maddeden üretildiği belli olmayan ucuz ve kalitesiz kırtasiye malzemelerinin sağlık açısından risk içerebileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Gümrükçüoğlu, resim boyaları, kalem boyalar, oyun hamurları gibi kırtasiye ürünlerinde, ucuz olması nedeniyle kansorejen etki yaptığı bilinen bir çeşit kumaş boyası olan azor boya maddelerinin kullanıldığını belirtti.

Ucuz olması nedeniyle bu maddelerin kullanıldığı kırtasiye ürünlerinin sağlık açısından risk içerdiğine işaret eden Prof. Dr. Gümrükçüoğlu, kırtasiye alımında özellikle çocukların sağlığı düşünülerek bu noktaya dikkat edilmesini istedi.

Özellikle okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocukların kullandıkları kırtasiye malzemelerini kontrolsüzce ağızlarına götürebildiklerini veya kullandıktan sonra ellerini ağızlarına veya gözlerine sürebildiklerini ifade eden Gümrükçüoğlu, kırtasiye malzemesi alınırken mutlaka TSE damgalı ve yaş grubuna uygun ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

“Çocukların sağlığı göz önüne alınarak her üründe olduğu gibi kırtasiye ürünlerinde de TSE damgalı ürünler tercih edilmeli” diyen Prof. Dr. Gümrükçüoğlu, ‘İster pazardan, ister marketten olsun tüketiciler her yerde bilinçli hareket etmelidir” diye konuştu.

KOKULU MALZEMELER
Kırtasiye ürünlerinde tüketimi artırmak için çocuk ve gençleri cezbeden birbirinden renkli ve kokulu ürünlerin üretiminin son yıllarda giderek arttığına işaret eden Prof. Dr. Gümrükçüoğlu, kokulu silgi gibi kırtasiye ürünlerinin de sağlık açısından zararlı olduğunu belirtti. Kokulu kırtasiye ürünlerinin ester yapılı olduklarını, yani bu ürünlere koku vermek için alkol ve asitlerin bileşimlerinin kullanıldığını bildiren Prof. Dr. Gümrükçüoğlu, “Bu ürünlerin kokuları, öncelikle solunum yollarına ve akciğerlere zarar vermektedir. Aynı şeyi parfüm için de söyleyebiliriz. Bugün hiç kimse bu ürünlerin yararlı olduğunu iddia edemez” dedi.

Kokulu kırtasiye ürünlerinin çocuklarda koklamaya dayalı bağımlılıkları pekiştirebileceğini belirten Prof. Dr. Gümrükçüoğlu, kırtasiye ürünleri seçerken de sağlık unsurunun ön planda tutulmasında yarar olduğunu kaydetti.

OYUNCAKLARDA DA AYNI TEHLİKE
Prof. Dr. Gümrükçüoğlu, bazı kırtasiye malzemelerinde olduğu gibi tahta ve plastik oyuncaklarda da boya olarak azor boya maddelerin kullanıldığını ve bu ürünlerin kalitesiz ve ucuz olarak piyasaya sürüldüğüne işaret etti.

Bu tür oyuncakların da çocuk sağlığı açısından son derece sakıncalı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gümrükçüoğlu, şu bilgileri verdi:
“Bu tür boyalar suda kolayca çözüldüğü için terlemiş bir elle bile tutulduğunda (özellikle tahta oyuncaklarda) boyanın kolayca ele geçtiği görülür. Bebek veya çocuk bu oyuncakları ağzına götürdüğünde, bu boyalar da bir şekilde vücuduna geçmiş olur. Belki erken dönemde çocuk üzerinde etkisi görülmeyebilir, ancak bu boyaların kansorejen etkisi uzun dönemde ortaya çıkabilmektedir.”

Bunu ilk beğenen siz olun

Hata Oluştu


> 1 <